Zomrel kameraman, ktorý tajne natočil stretnutie Dubčeka s Brežnevom (AUDIO)

Zomrel kameraman, ktorý tajne natočil stretnutie Dubčeka s Brežnevom (AUDIO) Foto: RTVS

Dlhoročný televízny kameraman a režisér Ladislav Šidelský zomrel vo štvrtok 16. apríla vo veku nedožitých 85 rokov.

Ladislav Šidelský začínal ako kameraman v Bratislave, na konci päťdesiatych rokov spoluzakladal košickú redakciu televízneho spravodajstva, neskôr pracoval v redakcii publicistiky a dokumentu. Bol všestranným kameramanom, čo sa naplno odrazilo aj v jeho práci. S kamerou na pleci vyliezol na Lomnický štít, alebo sfáral do bane, nakrúcal inscenácie, ale i športové programy.

Preslávil ho šot z Čiernej nad Tisou, keď v roku 1968 ako jediný tajne nakrútil cez zamrežované okienko kamerou na kľuku stretnutie Leonida Iľjiča Brežneva s Alexandrom Dubčekom. "„Napriek tomu, že bolo horúco, obliekol som sa do obleku a dal si aj kravatu. Z televízie som zobral malú švajčiarsku kameru na 16-milimetrový film. Dal som si ju pod pazuchu, pod sakom a kravatou nebolo nič vidieť,“ hovorí kameraman," povedal minulý rok v rozhovore pre košicednes.sk.
Podarilo sa mu dostať do miestnosti colníkov, kde boli zamrežované okná. Odtiaľ mal výhľad na perón aj na budovu, kde sa malo stretnutie konať.

„Obával som sa iba jednej veci. Kamera mala pružinu, ktorú bolo treba natiahnuť. Ak by praskla, nič by sa mi nepodarilo natočiť. To ma trápilo najviac. Nič iné som nevnímal, sústredil som len na to,“ povedal Šidelský. „Musel som sa maximálne pripraviť. Vedel som, kde zastaví vozeň, v ktorom boli najvyšší šéfovia. Bolo to asi dvadsať metrov od budovy, v ktorej som bol ukrytý. Po vystúpení sa dali dokopy. Ako prvý išiel Brežnev, ktorého som dovtedy poznal iba z televízie alebo fotografií. Za ním kráčal Dubček a potom celá delegácia. Smerovali k budove, kde sa konalo stretnutie.“ Ešte v ten deň ho odvysielali nielen v Československu, ale aj v rakúskej televízii.

Na prelome 60. a 70. rokov sa spolu s režisérom Ivanom Toronským vydali na trabante po stopách Zikmunda a Hanzelky, precestovali celé Taliansko, Španielsko, severnú Afriku a Blízky východ.

Kameramansky sa v roku 1966 podieľal aj na prvotine Juraja Jakubiska, ktorú nakrútil v košickom štúdiu - Korytári i na večerníčkoch Na polici v hrnci a Dar pre Janku. Pripravoval tiež cykly venované prírode a histórii - Parabola Dubník, Slovensko nepoznané, Slovenské unikáty, Poklady Slovenska či Televíkend. Jeho dokumentárnu tvorbu reprezentujú filmy Chlap, Chatár, Kaštiele plné snov, Kde prichádza lesobus...
Jeho osobnosť si RTVS pripomenie dnes o 18:00 na Dvojke v dokumente Celý život za kamerou režiséra Jozefa Puchalu a následne v autorskom dokumente Ladislava Šidelského Šla maliarka krajom.