TÚ SR zastavil konanie v spore ANTIK Telecom proti UPC

TÚ SR zastavil konanie v spore ANTIK Telecom proti UPC

13.08.2013 14:56 | TV | mk

Telekomunikačný úrad zastavil konanie o riešení sporu medzi spoločnosťami ANTIK Telecom a UPC BROADBAND SLOVAKIA. Podľa rozhodnutia UPC neporušila blokovaním Antiku zákon.

" Rozhodnutie o zastavení konania ešte nie je právoplatné. Spoločnosti ANTIK a UPC majú zákonné právo podať opravný prostriedok – rozklad," oznámil dnes hovorca TÚ SR Roman Vavro.

Spor sa týka blokovania prístupu k službám retransmisie, poskytovaným spoločnosťou ANTIK Telecom a ďalších funkcií zariadenia Smart TV set – top box v sieti spoločnosti UPC. "Vzhľadom k tomu, že predmetom sporu je blokovanie služieb, ktoré v súčasnosti zákonom, rozhodnutím alebo všeobecne záväzným právnym predpisom nie je zakázané a zároveň sa nejedná o spor o prístup alebo prepojenie podľa definície zákona o elektronických komunikáciách a teda nie sú naplnené požiadavky § 77 zákona o elektronických komunikáciách, TÚ SR nie je príslušný v tomto spore rozhodnúť," oznámil Vavro.

V rozhodnutí TU SR sa píše, že  "úrad rozhodol o zastavení konania, pretože po dôkladnom posúdení veci dospel k záveru, že spoločnosť UPC blokovaním služieb, čím vznikol spor, neporušila voči spoločnosti ANTIK Telecom žiadnu povinnosť vyplývajúcu zo zákona o elektronických komunikáciách, rozhodnutia alebo všeobecne záväzného právneho predpisu vydaného úradom."

Návrh na začatie správneho konania na Telekomunikačnom úrade navrhol košický operátor. Sťažoval sa, že spoločnosť UPC podľa neho porušuje zákony a ústavu, keď odmieta prevádzkovať služby firmy ANTIK po svojej sieťovej infraštruktúre.

„Spoločnosť UPC ponúkla ANTIK-u spoluprácu pri retransmisii a vyzvala košického operátora na uzatvorenie zmluvy, tak ako je to v prípade s inými obchodnými partnermi. To však ANTIK odmietol a vyvolal spor na Telekomunikačnom úrade, ktorý po dôkladnom posúdení veci konanie zastavil a dal za pravdu spoločnosti UPC," tvrdí v tlačovej správe UPC.

Proti konaniu ANTIK Telecomu sa postavili aj menší internetoví provideri združení v Asociácii lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI) a Asociácia prevádzkovateľov káblovej televízie (APKT). ALPI zároveň kritizovala ANTIK pre neférovú konkurenciu voči malým operátorom, z budovania čiernych stavieb a prevádzkovania retransmisie v rozpore so zákonom.

„Podľa APKT, košický operátor svojim arogantným konaním zneužíva sieťovú infraštruktúru ostatných prevádzkovateľov internetových a televíznych služieb. Členovia asociácie sú preto pripravení spraviť všetko pre to, aby pred takýmto konaním ochránili svojich zákazníkov a svoju infraštruktúru," napísala UPC.

V minulosti Antik kritizoval dominantné postavenie UPC na trhu, ale aj v Asociácii APKT. A vyhlásil, že poskytuje svoje služby v súlade so zákonom.

Aktualizácia 13.8.2013 o 16:15 o stanovisko Antiku:

"Úrad informoval, že nie je kompetentný v tejto veci rozhodnúť. Úrad posudzoval len súlad konania UPC s jediným zákonom a to zákonom o elektronických komunikáciách a vyhláškami vlastného úradu," reagoval pre Omédiách.com Vlastimil Lakatoš, manažér IPTV spoločnosti ANTIK Telecom.
"Zároveň ale vo svojom rozhodnutí uviedol, že UPC malo povinnosť splniť všetky podmienky pre blokovanie služieb podľa Všeobecného povolenia č. 1/2011 pre poskytovaní sietí a služieb a transparentne informovať zákazníkov, čo sa nestalo. Bolo by zaujímavé zistiť v akom stave je konanie TU SR voči UPC v tejto záležitosti."

Ohľadom ďalších krokov bude Antik informovať po ďalšej analýze, pričom stále považuje konanie spoločnosti UPC BROADBAND SLOVAKIA za nezákonné a nebezpečné konanie pre trh telekomunikačných služieb.

"Paradoxom je, že spoločnosť UPC BROADBAND SLOVAKIA blokuje po novom aj naše nové zariadenie SmartTVBox s DVB-T tunerom a doplnkovými funkciami, čím blokuje aj iných operátorov poskytujúcich retransmisiu cez DVB-T, nie iba operátora ANTIK," dodal Lakatoš.

Poznámka: Medzi Tlačovými správami zverejňujeme celé stanoviská TÚ SR, UPC a Antiku.

 

pošli na vybrali.sme.sk


Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

1. Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

V stredu a vo štvrtok viaceré médiá a stránky na sociálnych sieťach zdieľali video, na ktorom je zaznamenený konflikt mladého dievčaťa a policajta.

S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

2. S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

S vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vychádzajú na povrch nové obludné skutočnosti.

Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

3. Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí pražského vrchního soudu, který přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

4. Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

Finančná správa upozorňuje na podvodnú internetovú stránku, ktorá predáva zájazdy do zahraničia.

Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

5. Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

Protimonopolní regulátori Európskej únie sa rozhodli preskúmať plány americkej internetovej spoločnosti Facebook na vytvorenie novej digitálnej meny.

Supertajnú americkú základňu ohrozuje invázia záhadológov z facebooku

6. Supertajnú americkú základňu ohrozuje invázia záhadológov z facebooku

Kalifornský záhadológ vyzval na facebooku spriaznených Američanov, aby sa dostavili k supertajnej nevadskej vojenskej základni Area 51, ktorú podozrieva z ukrývania dôkazov o mimozemských civilizáciách. Informovala o tom agentúra Reuters.

Do Bratislavy zavíta herečka z Harryho Pottera a Game of Thrones (FOTO)

7. Do Bratislavy zavíta herečka z Harryho Pottera a Game of Thrones (FOTO)

Už v septembri príde na Comics salón do Bratislavy Natalia Tena, jedna z herečiek filmovej série o Harrym Potterovi, kde stvárnila postavu Nymphadory Tonks allias Tonksovej.

Redaktorku JOJ prekvapilo, že sa spomína v Kočnerovej Threeme

8. Redaktorku JOJ prekvapilo, že sa spomína v Kočnerovej Threeme

V ďalšej časti komunikácie Mariana Kočnera s Alenou Zsuzsovou, ktorá bola údajne zachytené z aplikácie Threema v jeho telefóne, sa spomína aj televízna redaktorka.

Najkvalitnejší stolný tenis nájdete na Arena Sport

9. Najkvalitnejší stolný tenis nájdete na Arena Sport

Už túto sobotu a nedeľu 24. a 25. augusta 2019 vám televízia Arena Sport prinesie priame prenosy zo svetového turnaja v stolnom tenise 2019 ITTF World Tour, Czech Open.

 

Babiš sa odvolal proti novému rozhodnutiu v kauze stretu záujmov ohľadom ovládania médií

10. Babiš sa odvolal proti novému rozhodnutiu v kauze stretu záujmov ohľadom ovládania médií

 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odvolal proti novému rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho možného střetu zájmů.

Najčítanejšie