Poľský prezident Duda vetoval zákon obmedzujúci zahraničné vlastníctvo médií

Poľský prezident Duda vetoval zákon obmedzujúci zahraničné vlastníctvo médií Ilustr. foto: TVN24

Poľský prezident Andrzej Duda oznámil, že sa rozhodol vetovať zákon, ktorý by v krajine obmedzil zahraničné vlastníctvo televíznych či rozhlasových staníc. Normu, ktorá podľa kritikov mieri hlavne proti nezávislej televízii TVN, hlava štátu vrátila parlamentu k úpravám, informovala agentúra PAP.

"Odmietam podpísať novelu zákona o Národnej vysielacej rade," oznámil poľský prezident. Duda poznamenal, že návrh zákona je nepopulárny u mnohých občanov a zasadil by ranu reputácii Poľska ako miesta priaznivého pre podnikanie. Poliaci pred Vianocami proti zákonu protestovali v desiatkach poľských miest.

Poľskí poslanci novinku schválili 17. decembra. Duda už skôr povedal, že normu dôkladne preskúma. Prezident, ktorý je pokladaný za spojencov vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), už tiež nedávno naznačil, že by mohol svoje právo veta v tejto veci využiť.

Podľa návrhu zákona by majiteľom televíznej či rozhlasovej stanice vysielajúcej na základe poľskej licencie mali byť len spoločnosti, v ktorých podiel zahraničných firiem z oblasti mimo Európskeho hospodárskeho priestoru neprekračuje 49 percent.

Vlastníkom TVN je formálne spoločnosť registrovaná v Holandsku. Jej jediným akcionárom je ale americká Discovery Inc. TVN podľa médií predstavuje doteraz najväčšiu americkú investíciu v Poľsku. Úprava má podľa pozorovateľov prinútiť americkú spoločnosť Discovery, aby TVN predala.