Na TA3 za rozhovor s Robertom Ficom prišla sťažnosť

Na TA3 za rozhovor s Robertom Ficom prišla sťažnosť

17.09.2013 11:35 | TV | mk

Cez víkend TA3 odvysielala reláciu V politike, kde jediným pozvaným hosťom bol premiér Robert Fico. Televízia k nemu oponenta nezavolala.

 


V čase, keď bol v parlamente návrh na odvolanie premiéra a tým aj celej vlády, televízia TA3 nechala o aktuálnej kauze SPP rozprávať len premiéra, ktorý bol hosťom moderátora Reného Medzihradského v relácii V politike.

Hnutie Nová väčšina podalo na licenčnú radu podnet pre podozrenie z porušenia zákona. „Opakovanými útokmi na opozíciu predseda vlády niekoľkokrát porušil toto ustanovenie zákona. Predstavitelia stredo-pravých strán totiž nemali možnosť reagovať na jeho kritiku nie preto, že by s Ficom nechceli diskutovať ale z dôvodu, že ich nikto do relácie V politike nepozval," napísalo hnutie vo svojom vyhlásení. „Naopak, predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic ešte v stredu vyzval premiéra na priamu konfrontáciu pred televíznymi kamerami, čomu sa Robert Fico zbabelo vyhol a celú reláciu využil na manipulatívnu propagandu," píše strana.

 Rada potvrdila, že zaevidovala zatiaľ jednu sťažnosť. "Namieta nezabezpečenie objektívnosti a nestrannosti spravodajských a politicko-publicistických programov, keďže v relácii bol jediným hosťom premiér," povedala hovorkyňa kancelárie rady Lucia Jelčová.

Zákona o vysielaní a retransmisii hovorí, že vysielateľ je povinný zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť spravodajských programov a politicko-publicistických programov.

Podľa hovorkyne premiéra, Fico sa televíznym duelom nevyhýba. "V tomto volebnom období sa Robert Fico, na rozdiel od Ivety Radičovej, vo funkcii premiéra nevyhýba televíznym duelom so svojimi politickými oponentmi. Pravidelne v nich diskutuje so skutočnými lídrami pravicových parlamentných strán. Pozvanie do relácie V politike v tomto formáte dostal premiér už pred dvomi týždňami - teda do prvej poprázdninovej relácie. Pre jeho pracovnú zaneprázdnenosť ho však televízia presunula na tento víkend," povedala pre Omédiách.com hovorkyňa premiéra Beatrice Sabóová.

"Televízia TA3 od začiatku augusta pozývala premiéra, aby sa zúčastnil v prvej relácii V politike po letnej prestávke. Vzhľadom k tomu, že pracovná vyťaženosť mu to minulý týždeň neumožnila, dohodli sme sa premiérom na tomto dátume," reagovala TA3.
„Nerozumieme prehnanej reakcii, že premiér bol v relácii sám, keďže vo štvrtok 12.9.2013, ihneď po prepuknutí kauzy, sme chceli pozvať pána Lipšica, ktorý mal sám v relácii TA3 vystúpiť. Na naše telefonáty však nereagoval," napísala v svojom stanovisku televízia.

Lipšic nebol pozvaný do relácie V politike. „Do V politike nás nikto nevolal. Moderátor Peter Bielik Danielovi Lipšicovi poslal vo štvrtok SMS, aby prišiel v ten deň do témy dňa. Ale nevedeli sme, na akú tému, ani s akými hosťami. Pri komunikácii s každou inou televíziou patrí informácia o témach a o zostave k úplnému základu," povedal pre Omédiách.com Gábor Grendel z Nova.

 RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Najčítanejšie