Denník N: Podnikateľ zdokumentoval, ako ho vydieral bývalý redaktor Markízy, dnes pracuje pre RTVS

Denník N: Podnikateľ zdokumentoval, ako ho vydieral bývalý redaktor Markízy, dnes pracuje pre RTVS Reprofoto youtube Denník N

Novinár Peter Žatko ešte ako redaktor televízie Markíza mal v roku 2016 údajne vydierať podnikateľa z Prešova. Tvrdí to podnikateľ pre Denník N - novinár ho vraj žiadal o 6000 eur, inak o ňom natočí reportáž. Dotknutý podnikateľ si to nahral a po šiestich rokoch naťahovania sa na súdoch pustil nahrávku Denníku N.

Žatko je dlhoročný televízny redaktor, ktorý sa venuje témam krimi, bezpečnosti a politike. V minulosti pracoval pre Markízu, od roku 2018 je v RTVS. Písali sme o ňom minulý rok, keď sa dostal do konfliktu s Petrom Tóthom.

Podrobnosti: RTVS o incidente svojho redaktora s Petrom Tóthom neinformovala, jeho konflikt záujmov riešila až dodatočne

Denník N celé meno zdroja, ktorý mal byť obeťou vydierania, nemenuje, pretože ten sa obáva o svoju bezpečnosť. Píše o ňom len ako o podnikateľovi Vladislavovi, o ktorom v apríli 2016 Markíza v v Televíznych novinách odvysielala reportáž ako o obvinenom z trestnej činnosti voči ženám. Autorom reportáže bol Žatko. „Vladislav vinu popieral, prípady boli nakoniec zastavené v priestupkovom konaní. V jednom prípade dostal Vladislav pokarhanie za návštevu bývalej priateľky v práci.“

Mesiac po odvysielaní reportáže vraj Žatko informoval Vladislava, že o ňom chystá druhú kritickú reportáž. Na stretnutie prišiel Vladislav so skrytým nahrávacím zariadením. Žatko Vadislavovi vraj povedal, že ak nechce, aby o ňom Markíza odvysielala kritickú reportáž, má zaplatiť. „Návrh je takýto. Ak trváte na tom, aby sa to zastavilo, nebudeme dlho vyjednávať, toto je suma,“ povedal Žatko podľa Denníka N na nahrávke. Na displeji svojho mobilu vraj ukázal sumu 6000 eur. Obálku s peniazmi mal Vladislav vhodiť do auta, ktoré malo prísť o 12. hodine na konečnú zastávku trolejbusov na Sídlisku III v Prešove.

Nahrávka má sedem minút a Denník N mal možnosť vypočuť si ju. Podnikateľ nakoniec na stretnutie nešiel. Denník N ďalej popisuje, ako za podnikateľom prišiel istý Dalibor L., ktorý mu povedal, že druhá kritická reportáž je pripravená, a ak chce jej vysielanie zastaviť, má tých 6-tisíc eur dať do obálky a hodiť ich do poštovej schránky jeho firmy. Podnikateľ tak nakoniec vraj urobil a nahral si na video, ako hádže obálku do firemnej schránky Dalibora L. Vladislav po roku a pol podal trestné oznámenie.

„Prešovská kriminálna polícia vzniesla obvinenia voči novinárovi Žatkovi a spolupáchateľovi Daliborovi L. V roku 2019 však do prípadu vstúpila generálna prokuratúra, ktorá pomocou paragrafu 363 obvinenia zrušila. Pod uznesením bola podpísaná prvá námestníčka Viera Kováčiková,“ píše Denník N.

„Keďže predmetná vec bola v roku 2019 ukončená zo strany orgánov činných v trestnom konaní (zrušené obvinenie, zastavenie trestného stíhania), nemám dôvod sa k nej vyjadrovať. Je to pre mňa uzavretá vec,“ reagoval Žatko pre Denník N. Prípad však nebol uzavretý a Denník N popisuje kolotoč uznesení a odvolaní a opätovnom otvorení prípadu a zastavení v roku 2021.

Okresná prokurátorka NIna Bidovská v uznesení upozornila aj na to, že novinár Žatko a Dalibor L. „nepoužili žiadne slová, ktorými by sa mu [Vladislavovi] vyhrážali smrťou, násilím, hrozbou násilia a ani hrozbou inej ťažkej ujmy“. Došlo vraj „iba k rozhovorom o peniazoch za neuverejnenie druhej reportáže o poškodenom“, no podľa prokurátorky „nedošlo k žiadnemu verbálnemu útoku (…) so snahou tieto peniaze získať“.

Keď sa Vladislav rozhodol podať trestné oznámenie, poslal predžalobnú výzvu aj televízii Markíza. „Ich reakcia bola takmer okamžité ukončenie spolupráce s pánom Žatkom,“ vraví. „Uvedenú informáciu sme začali ihneď interne preverovať a šetriť,“ Povedal pre Denník N Henrich Krejča, riaditeľ spravodajstva a publicistiky v Markíze. „K dôvodom ukončenia vzájomnej spolupráce sa nebudeme vyjadrovať,“ povedal o odchode novinára Žatka z televízie.

RTVS za redaktorom stojí. „Pán Peter Žatko od začiatku informoval RTVS, že pred niekoľkými rokmi pripravoval pre iné médium reportáž a osoba, ktorej sa reportáž týkala, podala na neho trestné oznámenie. Na základe tohto trestného oznámenia bolo voči nemu vznesené obvinenie, ktoré však bolo ako nezákonné zrušené a trestné konanie bolo zastavené. Z tohto dôvodu, rešpektujúc princíp prezumpcie neviny, nemá RTVS dôvod spochybňovať rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní v tejto veci. Aktuálne nemáme vedomosť o tom, že by voči redaktorovi Petrovi Žatkovi bolo vedené nejaké trestné konanie za uvedený skutok,“ uviedol PR manažér RTVS.

„Hoci bolo trestné konanie zastavené, pochybnosti o samotnom skutku sa nepodarilo vylúčiť. Ako možno dôverovať novinárovi, ktorý na nahrávke pripustí možnosť neodvysielať reportáž za peniaze?“ konštatuje Denník N na záver.