RTVS poskytla priestor na diskusiu Paškovi a EK na Slovensku

RTVS poskytla priestor na diskusiu Paškovi a EK na Slovensku

09.10.2013 13:02 | TV | mk

RTVS odvysielala v utorok na Dvojke a cez víkend na všetkých regionálnych štúdiách Reginy diskusiu Dialóg Európa z Kunsthalle v Košiciach.

 


„Špeciálne EK sa snaží do rozhodovania o Európskej únii vtiahnuť všetkých občanov," povedal na úvod Ľubomír Bajaník z RTVS, ktorý diskusiu moderoval. Pri takmer dvojhodinovom vysielaní v rozhlase a mierne skrátenom na Dvojke rozprávali hlavne predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič (Smer). Podľa avizovanej pozvánky mal byť prítomný aj predseda vlády SR Robert Fico. Úvodný prejav mal aj primátor Košíc Richard Raši zo Smeru a Dušan Chrenek vedúci zastúpenia EK na Slovensku. Diskusia bola rozdelená do troch okruhov: práva občanov, vyplývajúce z občianstva v EÚ, riešenia ekonomickej krízy a budúcnosť EÚ. Na reláciu upozornil na facebooku web Medan monitorovacej agentúry Newton media.

 

Na otázky Omédiách.com odpovedá Juraj Kadáš, hovorca RTVS:
Prečo RTVS vysielala túto diskusiu?
Dialóg Európa je celoeurópsky projekt vo všetkých členských štátoch EÚ v rámci Európskeho roka občanov 2013. RTVS vysielala diskusiu v rámci spolupráce s Európskou komisiou (EK), ktorá bola hlavným organizátorom podujatia. Aj v ďalších krajinách sa na projekte podieľali verejnoprávne média.
Jednou z úloh RTVS je podieľať sa na verejnej diskusii k aktuálnym a dôležitým témam spoločenského života. Dialóg Európa je určený na poskytnutie priestoru širokej verejnosti na diskusiu o európskych témach.

Prečo tam nebol nikto z opozície?
Výber spíkrov malo na starosti Zastúpenie EK na Slovensku. Formát verejnej diskusie o budúcnosti EÚ je podľa Zastúpenia EK v každej krajine približne rovnaký. Hlavným diskutujúcim je vždy vysoký predstaviteľ Európskej komisie (v tomto prípade podpredseda EK Maroš Šefčovič) a zástupca členského štátu. Podstatné bolo, že išlo o verejnú diskusiu a debata neprebiehala len medzi hlavnými účastníkmi, ale zapojiť sa do nej mohol ktokoľvek v sále, tiež tu bola možnosť poslať otázky prostredníctvom internetu.

pošli na vybrali.sme.sk


Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

1. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

2. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

3. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

4. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

5. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

6. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

7. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

8. Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

Na sociálnych sieťach sa šíri nové šialenstvo, výzva #Tetrischallenge, ku ktorej sa pridávajú policajti, záchranári a ďalšie bezpečnostné zložky, ktoré zverejňujú fotky svojich áut a ich obsahu.

Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

9. Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

Televízny seriál na motívy románu Pán prsteňov britského spisovateľa J.R.R. Tolkiena sa bude natáčať na Novom Zélande, kde vznikla aj rovnomenná úspešná filmová trilógia režiséra Petra Jacksona.

Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

10. Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

Reportéri bez hraníc (RSF) zverejnili vyhlásenie, v ktorom naliehajú na slovenskú prezidentku, aby nepodpísala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy tlačového zákona, ktoré v utorok prijal parlament, pretože by slovenským politikom poskytli automatické právo na odpoveď v médiách, ak by uvedené správy boli „nepravdivé alebo zavádzajúce“.

Najčítanejšie