JOJ dostala sankciu za Univerzitu Šerca Ježišovho

JOJ dostala sankciu za Univerzitu Šerca Ježišovho

22.10.2013 21:01 | TV | mk

Televízia JOJ dostala sankciu za reportáž, v ktorej redaktorka nepochopila srandu jednej recesistickej stránky na facebooku.

 

 

JOJ na poslednom zasadnutí rady dostala za príspevok Sektári naštvali dedinu (V ich obci vraj majú sídlo) sankciu – upozornenie na porušenie zákona za porušenie ustanovenia o objektívnosti a nestrannosti spravodajských programov. "Príspevok obsahoval jednostranné informácie o obsahu internetovej stránky fiktívnej Bohosloveckej fakulty so sídlom v Hostoviciach a hodnotiaci úsudok redaktorky o obsahu tejto stránky," informovala kancelária rady. JOJ stanovisko rade k reportáži neposkytla.

Televízia v marci v spomínanej reportáži uverejnila ustráchané reakcie obyvateľov dedinky Hostovice, ktorí sa obávajú šírenia satanizmu, oslovila kňaza aj odborníka na sekty. Pritom je to jedna z mnohých recesistických stránok, ktoré sa šíria na facebooku, a už pri prvom pohľade na Skrúcaného ako pápeža a ďalšie fotky a statusy je zjavné, že ide o recesiu. Na radu prišlo viac ako sto sťažností.

Po odvysielaní reportáže radu zaplavili sťažností od fanúšikov recesistickej stránky Bohoslovecká Univerzity Šerca Ježišovho.

Odporúčame aj: Fanúšikovia Univerzity šerca Ježišovho zaplavili licenčnú radu sťažnosťami

"Necítime sa byť urazení, skôr sme pobavení absurdne zlou a bizarnou reportážou, ktorou redaktorka spravila dotknutým občanom Hostovíc medvediu službu a obec zviditeľnila 1000x viac, ako by sa to kedy podarilo nám. Žiaľ, negatívne."

 

Keďže reportáž sa nám už nepodarilo nájsť na stránke JOJ, prinášame jej podrobný prepis, ktorý pripravila kancelária rady:

Sektári naštvali dedinu (V ich obci vraj majú sídlo)

Ján Mečiar, moderátor: „V malej dedinke Hostovice na východnom Slovensku majú veľký rozruch. Tamojších obyvateľov šokovala informácia, že u nich sídli čudná sekta. Jej prívrženci to tvrdia na svoje stránke i facebookovom profile. Hovoria, že v obci Hostovice pôsobí ich vymyslená teologická fakulta s posmešnými názormi na cirkev."

Katarína Kleknerová, redaktorka: „Pohoršenie a hnev, takéto sú reakcie obyvateľov Hostovíc, ktorí sa dozvedeli, že na pochybnej internetovej stránke niekto zneužil názov ich obce."

Obyvateľka Hostovíc (staršia žena): „Preboha, no možno sú takí ľudia medzi nami."

Matúš, obyvateľ Hostovíc (chlapec): „Spravili si výsmech z Boha."

Ing. Peter Čopák, starosta obce Hostovice: „Sú to nejakí fanatici, sektári, alebo neviem jak ich nazvať týchto ľudí, ale určite nie sú zdraví."

Redaktorka: „Tunajší obyvatelia sa obávajú, že ide o prívržencov satanizmu. Pokojná dedinka s veriacimi rodinami je teraz hore nohami."
Obraz: miestnosť osvetlená iba sviečkami, na stene je satanistický symbol – obrátený pentagram (päťcípa hviezda), muž zapaľuje sviečku

ThDr. PhDr. Maroš Šip, PhD., sektológ (telefonuje): „Satanisti nie sú výlučne teologickou, ale sú skôr, dá sa povedať, sektou alebo skupinou, hnutím, proti normám v spoločnosti. Takým netradičným pre nich je to, že sa stretávajú napríklad na cintoríne, hej?"
Obraz - text: „Satanisti nie sú výlučne teologickou sektou, ale sú skôr sektou alebo skupinou proti normám v spoločnosti. Takým netradičným pre nich je to, že sa stretávajú na cintoríne."
Obraz: miestnosť osvetlená iba sviečkami, na stene je satanistický symbol – obrátený pentagram, muž drží v ruke znak X, ktorý zapaľuje od plameňa sviečky, v druhej ruke drží otvorenú knihu

Obyvateľka Hostovíc (staršia žena): „Ja keď počujem toto v televízii alebo kde, tak mám toho dosť."

Redaktorka: „Dedinka Hostovice figuruje na internete ako sídlo fiktívnej bohosloveckej univerzity, ktorej členovia zjavne nemajú vôbec nič spoločné s kresťanstvom."
Obraz: v tmavej miestnosti dvaja muži, jeden má rozpažené ruky, v jednej drží svetlo (sviečku?), druhý muž drží v ruke otvorenú knihu, číta z nej a rukou akoby prežehnáva, na stene miestnosti je symbol – 3 prepletené trojuholníky

Ing. Peter Čopák, starosta obce Hostovice: „Ide zrejme o skupinu ľudí, ktorá nenávidí kresťanov."

Kňaz (v titulku uvedené Obyvateľ Hostovíc): „Ja, ako pravoslávny duchovný v tejto obci môžem len toľko povedať, že nikto z mojich veriacich by takú stránku nezriadil."

Redaktorka: „Nikto z dedinčanov netuší, kto túto stránku založil. Objavujú sa na nej nechutné fotomontáže. Jej prívrženci sa stavajú do rolí kňazov, či bohoslovcov, avšak každé ich vyjadrenie má nádych irónie a výsmechu."
V obraze:
1. Fotomontáž: Kristus so svätožiarou (ikona) v kúpeľni, v ruke drží mobilný telefón, obrázok evokuje Krista, ktorý fotí v kúpeľni mobilným telefónom svoj odraz v zrkadle
2. Fotografia muža v kňazskom oblečení, tvár vyrastrovaná, na monitore pred ním je obraz tiež vyrastrovaný

Ing. Peter Čopák, starosta obce Hostovice: „Táto stránka silno uráža veriacich ľudí a nielen veriacich, ale aj všetkých ľudí."

Redaktorka: „Starosta obce už podal podnet na okresnú prokuratúru."

Muž : „V konkrétnom prípade je asi väčšia pravdepodobnosť, keby podal sťažnosť na Facebook nejaký jeden konkrétny občan, ktorý sa cíti dotknutý, ale ako samotná, názov dediny, alebo dedina, ako taká sa asi nemôže veľmi chrániť."

Redaktorka: „Z Hostovíc pre televíziu Joj, Katarína Kleknerová."

 

 
pošli na vybrali.sme.sk


Klienti 365.bank a Poštovej banky si budú môcť vyberať z bankomatov aj bezkontaktne

Klienti 365.bank a Poštovej banky si budú môcť vyberať z bankomatov aj bezkontaktne

365.bank spolu s Poštovou bankou od dnešného dňa spúšťajú bezkontaktné transakcie v celej sieti 187 bankomatov.

Od statusov Ľuboša Blahu sa dištancuje aj Akadémia Policajného zboru

Od statusov Ľuboša Blahu sa dištancuje aj Akadémia Policajného zboru

Akadémia Policajného zboru v Bratislave sa vo vyhlásení dištancuje od nenávistných statusov poslanca Ľuboša Blahu, ktorý je vedený na akadémii ako vyučujúci.

Čo predchádzalo vojne, v ktorej zahynuli milióny ľudí?

Čo predchádzalo vojne, v ktorej zahynuli milióny ľudí?

Zneli mierové zvony a Európa ich počúvala s nádejou. Zdalo sa, že svetová vojna, vražedný konflikt veľmocí, je navždy zažehnaný. Vďaka bezpríkladnému priemyselnému rozvoju silneli vo všetkých krajinách myšlienky socializmu, ktorého prvoradým cieľom bolo ukončenie nepriateľstva medzi národmi.

Pozor na podvodné ponuky smartfónov na akoby serióznych stránkach médií

Pozor na podvodné ponuky smartfónov na akoby serióznych stránkach médií

Spoločnosť Samsung varuje pred podvodnými ponukami na internete.

Ukrajinská polícia zadržala podozrivých z vraždy novinára, ktorého ubili na smrť

Ukrajinská polícia zadržala podozrivých z vraždy novinára, ktorého ubili na smrť

Ukrajinská polícia zadržala a obvinila podozrivých z vraždy novinára Pavla Seremeta. Toho pred tromi rokmi zabil v centre Kyjeva výbuch bomby nastraženej v aute. Zadržanie podozrivých dnes oznámil minister vnútra Arsen Avakov.
Seremet v minulosti pracoval ako novinár aj v Bielorusku a v Rusku.

Greta Thunbergová sa stala osobnosťou roka časopisu Time (VIDEO)

Greta Thunbergová sa stala osobnosťou roka časopisu Time (VIDEO)

Osobnosťou roka, ktorú každoročne vyberá časopis Time, sa tento rok stala švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Informoval o tom tento americký týždenník.

Podpredseda OKS podal na Blahu trestné oznámenie za fotku na facebooku

Podpredseda OKS podal na Blahu trestné oznámenie za fotku na facebooku

Podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Juraj Petrovič podal trestné oznámenie na poslanca Smeru Ľuboša Blahu za status s fotkou Roboerta Fica, na ktorej drží Blaha v ruke hviezdu s kosákom a kladivom, ktorú dostal k 40tke od Fica.

PR projekty je už možné prihlasovať do súťaže PROKOP

PR projekty je už možné prihlasovať do súťaže PROKOP

Asociácia Public Relations na Slovensku (APRSR) vyhlásila nový, v poradí už 10 ročník súťaže  najlepších PR projektov na Slovensku – PROKOP 2019.

Vedenie SAV sa striktne dištancuje od statusov Blahu a vyzýva ho na odchod

Vedenie SAV sa striktne dištancuje od statusov Blahu a vyzýva ho na odchod

Primitívne, dehonestujúce a klamlivé statusy poslanca Smeru Ľuboša Blahu na facebooku už nahnevali aj vedenie Slovenskej akadémie vied, kde je Blaha stále zamestnancom. A keďže s ním nemôžu podľa zákona rozviazať pracovný pomer, vyzývajú ho nepriamo na odchod, lebo „inštitúciu vážne poškodzuje.“

Američania mimoriadne zasiahli voči Kočnerovi a zmrazili mu všetky financie

Američania mimoriadne zasiahli voči Kočnerovi a zmrazili mu všetky financie

Ministerstvo financií Spojených štátov amerických dalo Mariana Kočnera a šesť jeho firiem na Magnitského sankčný zoznam. Znamená to, že v Amerike a zrejme ani v Európe už nebude môcť obchodovať. Ak tam má peniaze, o všetky príde.

 

Najčítanejšie