Zomrel televízny režisér Emil Preisach (FOTO)

Zomrel televízny režisér Emil Preisach (FOTO) Ilustr. foto: RTVS

Vo veku 75 rokov vo štvrtok 9. mája zomrel televízny režisér Emil Preisach. O úmrtí informuje RTVS, pre Slovenskú televíziu pracoval viac ako štyridsať rokov.

Položil základy súčasného televízneho športového komentovania a dlhé roky pripravoval hlavné spravodajské relácie Slovenskej televízie a predtým aj federálnej Československej televízie, informuje RTVS.

Emil Preisach sa narodil 10. marca 1949 v Lučenci. V Československej televízii (ČST) Bratislava pracoval od roku 1970. Najprv ako osvetľovač. O štyri roky pracoval ako redaktor oddelenia kultúry Hlavnej redakcie Televíznych novín ČST Bratislava až do roku 1980.

Foto: RTVS

Po ukončení filmovej a televíznej dokumentárnej tvorby VŠMU v Bratislave začal pôsobiť ako režisér spravodajských relácií. Zároveň režíroval národné Aktuality, okrúhle stoly a veľké priame spoločenské prenosy. V 80. tych rokoch spolupracoval aj s redakciou športu a motorzimu.

Po revolúcii 1989 sa stiahol zo spravodajstva a špecializoval sa na športové prenosy a až do odchodu do dôchodku pripravoval aj prenosy z tenisových turnajov.

"Ako priamy účastník absolvoval Emil Preisach za režisérskym pultom predolympijský turnaj v Lillehammeri v roku 1993 a potom na ďalších piatich olympiádach na LOH v Atlante, Sydney, Aténach či Pekingu a na ZOH 2006 v Turíne. Na hokejových MS pripravoval štúdia a prenosy vo Viedni, v Moskve a v Bratislave. Od Rada Siváčka a Henryho Herdu prevzal štafetu prenosov z konského jazdeckého aj dostihového zápolenia, takže mal so športom rôznorodé skúsenosti," píše RTVS.

Po dochode z RTVS pomáhal pri štarte športovej televíznej stanice DIGISPORT.