RTVS končí. Parlament schválil Šimkovičovej kritizovaný zákon

RTVS končí. Parlament schválil Šimkovičovej kritizovaný zákon Reprofoto: Youtube Aktuality

Parlament dnes večer hlasmi vládnych poslancov schválil nový zákon o verejnoprávnej Slovenskej televízii a rozhlase (STVR), ktorý opozícia označila za prostriedok na ovládnutie médiá kabinetom premiéra Roberta Fica. Zákon predpokladá, že vo funkcii predčasne skončí generálny riaditeľ Ľuboš Machaj. Proti zmenám opakovane protestovala aj časť pracovníkov RTVS, verejnosť, opoziční poslanci pred hlasovaním opustili rokovaciu sálu.

Pokiaľ zákon podpíše prezident Peter Pellegrini, platnosť nadobudne už na začiatku júla.

Podľa schváleného zákona RTVS zanikne a nahradí ju STVR. Nový riaditeľ aj nová rada bude zvolená najskôr na rokovaní na jeseň. Dovtedy bude fungovať médium bez riadne zvoleného šéfa aj bez rady.  Do zvolenia jej prvého generálneho riaditeľa stanicu povedie zástupca, ktorého vymenuje predseda parlamentu. Budúceho riadneho šéfa STVR bude voliť rada televízie a rozhlasu v novom zložení; tiež doterajším členom rady RTVS totiž skončí funkčné obdobie.

"Je to čierny deň pre nezávislý verejnoprávny priestor na Slovensku. Je to čierny deň pre mediálny priestor na Slovensku. A je to aj čierny deň pre občiansku spoločnosť na Slovensku," vyhlásil Machaj vo vyhlásení po hlasovaní snemovne. Podľa neho je smutné, že 35 rokov po páde komunizmu sa ukazuje, že štát drží v rukách politici a oligarchovia.

Parlament rokoval o zákone v kľúčovom druhom čítaní od dnešného rána; vládna koalícia trvanie rozpravy vopred obmedzila.

RTVS rešpektuje schválenie zákona

RTVS rešpektuje schválenie zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Zároveň však upozorňuje na riziká, ktoré sú spojené s uplatnením zákona v aktuálnej podobe. RTVS je stále považovaná za rešpektovanú inštitúciu, ktorá napĺňa parametre verejnoprávneho, nezávislého, informačného média a kultúrnej i vzdelávacej inštitúcie, píše v stanovisku RTVS a upozorňuje na nasledujúce riziká: Zákon dostačujúcim spôsobom nerieši prechodné obdobie, v ktorom bude inštitúcia bez generálneho riaditeľa a kontrolného orgánu Rady STVR, pod vedením štatutára, ktorého právomoci budú značne obmedzené. Je potrebné zdôrazniť, že zákon sa nezaoberá systémovým riešením procesov súvisiacich s prechodom na novú inštitúciu v oblasti administratívy, ekonomického a finančného riadenia, zmenu vizuálnej aj zvukovej identity inštitúcie a televíznych a rozhlasových programových služieb. Neurčenie presných procesov v rámci zmeny RTVS na STVR v kombinácii s absenciou plnohodnotného vedenia môže viesť k destabilizácii inštitúcie, ohrozeniu výroby, spomaleniu fungovania spoločnosti v tomto období. Nejasné sú kompetencie a úlohy novovzniknutej Etickej komisie, čo dáva priestor pre obavy z možných zásahov tohto poradného orgánu Rady STVR do vysielania, dramaturgie a najmä nezávislosti verejnoprávnych médií. Schválená podoba nového zákona má množstvo nedostatkov, ktoré môžu mať negatívny dopad na poskytovanie služieb občanom zo strany verejnoprávnych médií v najbližších mesiacoch.

Ľuboš Machaj sa ujal funkcie na pôvodne päťročné obdobie predvlani v lete, keď súčasné slovenské vládne strany neboli pri moci. Parlament tiež rozhodol, že Machajov nástupca bude mať vyšší plat, rovnako ako noví členovia rady STVR. Riaditeľ však bude mať menšie právomoci, oveľa väčší vplyv a zásahy umožňuje nový zákon členom rady.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová pri zdôvodnení zákona pred poslancami tvrdila, že vysielanie RTVS začalo postupne strácať prvky objektívnosti a rezignovalo na vyváženosť.

 

Najsilnejšie opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) ohlásilo, že zákon nechá preskúmať ústavným súdom. "Parlament definitívne zrušil slobodné verejnoprávne médiá - RTVS. Od 1. júla ju nahradí poslušná a krotká STVR. Je to hanba vládnej koalície a tiež hanba pre Slovensko," povedal predseda PS Michal Šimečka. Zákon kritizovali aj zvyšné tri opozičné strany.

Už minulý týždeň sa časť pracovníkov RTVS zapojila do výstražného štrajku, ktorý zorganizovali nespokojní zamestnanci práve kvôli chystanej novej právnej úprave. Dnes popoludní zase protestovali pri sídle parlamentu.