Hoříci keř získal 11 sošiek zo 14 nominácií. Leva majú aj Šmejdi Foto: HBO

Hoříci keř získal 11 sošiek zo 14 nominácií. Leva majú aj Šmejdi

22.02.2014 23:58 | TV | mk, ČT

Tvorovia drámy Hořící keř boli pri odovzdávaní cien Českého lva najčastejšími návštevníkmi pódia. Dráma Agniezsky Hollandovej získala 11 cien z celkovo 14 nominácií.

 

 

Hořící keř získal divácku cenu ale aj cenu za najlepší film. Za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe bola vyhlásená Jaroslava Pokorná, ktorá stvárnila matku Jana Palacha. Dráma získala cenu aj za najlepšie ozvučenie, strih, výtvarný počin (filmovú grafiku, kostýmy a masky) a hudbu, ktorej autorom je Poliak Antoni Komasa - Lazarkiewicz.

Sošku leva získala dráma, za ktorou je HBO, aj za scénar. "Chcel by som poďakovať ľuďom, ktorým som pred rokmi zavolal ako neznámy chlapec a chcel som napísať scenár – o Jiřímu Palachovi, Dagmar a Radimovi Burešových a Kamile Moučkové," povedal v ďakovnej reči scenárista Štěpán Hulík.

"Tento príbeh je veľmi dôležitý, nielen pre Čechov, Slovákov a celý svet, ale aj pre mňa osobne. Spomínam na všetkých, ktorí ma naučili milovať a rozumieť českému osudu a odkazu na Jana Palacha a na ostatných, ktorí dali svoj život za slobodu a ľudské práva a dávajú ho stále, napríklad dnes na kyjevskom Majdane. Film ukazuje, že podobný boj nie je dopredu prehratý a že si musíme tieto hodnoty stále strážiť," upozornila v súvislosti s aktuálnym dianím na Ukrajine vo videonahrávke režisérka pôvodom z Poľska Agniezska Holland, ktorá študovala v Čechách a získala Leva za najlepšiu réžiu.

Dve sošky získala dráma Zdeňka Tyca o umieraní s názvom Jako nikdy a cenu za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe získal za smutné klaunovské číslo získal herec Jiří Lábus, ktorý hral míma vo filme Klaun. Medzi dokumentmi boli najlepší Šmejdi.

pošli na vybrali.sme.sk


Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

1. Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

Americký seriál Priatelia patril k najúspešnejším televíznym projektom vysielaným na prelome storočia.

Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

2. Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

Niektoré štúdie uvádzajú, že na internete je závislá až polovica tínedžerov. Na sociálnych sieťach sú závislí aj dospelí.

Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

3. Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

Medzi najväčších favoritov tohtoročných amerických televíznych cien Emmy patria kandidáti z produkcie televízneho velikána HBO - fantasy seriál Hra o tróny alebo miniséria Černobyľ o havárii jadrovej elektrárne v roku 1986.

O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

4. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

5. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

6. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

7. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

8. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

9. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

10. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Najčítanejšie