RTVS obhajuje kontroverzný dokument Michaela Moora

RTVS obhajuje kontroverzný dokument Michaela Moora

28.09.2012 16:00 | TV | Miroslava Kernová

Telerozhlas po niekoľkých dňoch zareagoval na tzv. Protest proti Moorovi na STV.

 

 Po tom, ako iniciatíva Menej štátu zverejnila Protest proti zaradeniu dokumentu Michalea Moora na Dvojku a na licenčnú radu prišlo 50 sťažností, na protest zareagovala aj samotná televízia.
Kontroverzný dokument Sicko o zlom americkom zdravotníctve a ospevovaní zdravotníctva na Kube v roku 2007 odvysielala STV na Dvojke v nedeľu večer po správach. Iniciatíve Menej štátu sa nepáči, že dokument bol odvysielaný bez vysvetlenia, keďže za posledné roky bol dokument spochybnený viacerými uznávanými odborníkmi aj médiami.

STV svoje programové rozhodnutie nespochybňuje. Naopak v reakcii, ktorú poskytol pre Omédiách.com hovorca RTVS, Moora hodnotí veľmi pozitívne: „Dielo známeho amerického filmára a spisovateľa Michaela Moora, oceneného Oscarom za film Bowling for Columbine, Sicko je autorovým pohľadom na situáciu v americkom zdravotníctve, predovšetkým v segmentoch zdravotného poistenia a farmaceutického priemyslu. Moore pracuje prostredníctvom porovnávania konkrétnych príkladov z USA, Kanady, Veľkej Británie, Francúzska a Kuby," napísal hovorca RTVS Richard Šümeghy. Pripomenul, že film mal premiéru v roku 2007 na festivale v Cannes, „zožal veľmi pozitívnu odozvu americkej i svetovej kritiky v širokej škále médií, siahajúcej od Variety až po Fox News, získal viacero amerických filmových ocenení a bol aj nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší dokumentárny film."

Šümeghy hovorí, že túto snímku odvysielala väčšina verejnoprávnych televízií v Európe (Maďarsko, Bulharsko, Poľsko, Česká republika a i.) vrátane nemeckej ARD, či Českej televízie. Na Slovensku bol v premiére uvedený televíziou Joj Plus, ktorá ho odvysielala dvakrát. "STV ho po prvýkrát odvysielala pred rokom v špeciálnom vysielacom slote Dvojky - Dokumentárny klub - ktorý je prednostne určený pre náročnejšieho diváka a sú v ňom vysielané najmä oceňované tituly," dodal hovorca.

Podľa iniciatívy Moore bol viackrát usvedčeného z tendenčného manipulovania, demagógie a klamstiev, prostredníctvom jeho fabulovaných dokumentov, preto nechápe, ako mohla STV zaradiť jeho dokument do vysielania, dokonca v prime-time.
„Pre vyváženosť by mohla verejnoprávna RTVS uviesť dokument Johna Stossela v reakcii na Moorov film, s názvom "John Stossel and the Case for Free Market Health Care," píše iniciatíva.RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Najčítanejšie