RTVS obhajuje kontroverzný dokument Michaela Moora

RTVS obhajuje kontroverzný dokument Michaela Moora

Telerozhlas po niekoľkých dňoch zareagoval na tzv. Protest proti Moorovi na STV.

 

 Po tom, ako iniciatíva Menej štátu zverejnila Protest proti zaradeniu dokumentu Michalea Moora na Dvojku a na licenčnú radu prišlo 50 sťažností, na protest zareagovala aj samotná televízia.
Kontroverzný dokument Sicko o zlom americkom zdravotníctve a ospevovaní zdravotníctva na Kube v roku 2007 odvysielala STV na Dvojke v nedeľu večer po správach. Iniciatíve Menej štátu sa nepáči, že dokument bol odvysielaný bez vysvetlenia, keďže za posledné roky bol dokument spochybnený viacerými uznávanými odborníkmi aj médiami.

STV svoje programové rozhodnutie nespochybňuje. Naopak v reakcii, ktorú poskytol pre Omédiách.com hovorca RTVS, Moora hodnotí veľmi pozitívne: „Dielo známeho amerického filmára a spisovateľa Michaela Moora, oceneného Oscarom za film Bowling for Columbine, Sicko je autorovým pohľadom na situáciu v americkom zdravotníctve, predovšetkým v segmentoch zdravotného poistenia a farmaceutického priemyslu. Moore pracuje prostredníctvom porovnávania konkrétnych príkladov z USA, Kanady, Veľkej Británie, Francúzska a Kuby," napísal hovorca RTVS Richard Šümeghy. Pripomenul, že film mal premiéru v roku 2007 na festivale v Cannes, „zožal veľmi pozitívnu odozvu americkej i svetovej kritiky v širokej škále médií, siahajúcej od Variety až po Fox News, získal viacero amerických filmových ocenení a bol aj nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší dokumentárny film."

Šümeghy hovorí, že túto snímku odvysielala väčšina verejnoprávnych televízií v Európe (Maďarsko, Bulharsko, Poľsko, Česká republika a i.) vrátane nemeckej ARD, či Českej televízie. Na Slovensku bol v premiére uvedený televíziou Joj Plus, ktorá ho odvysielala dvakrát. "STV ho po prvýkrát odvysielala pred rokom v špeciálnom vysielacom slote Dvojky - Dokumentárny klub - ktorý je prednostne určený pre náročnejšieho diváka a sú v ňom vysielané najmä oceňované tituly," dodal hovorca.

Podľa iniciatívy Moore bol viackrát usvedčeného z tendenčného manipulovania, demagógie a klamstiev, prostredníctvom jeho fabulovaných dokumentov, preto nechápe, ako mohla STV zaradiť jeho dokument do vysielania, dokonca v prime-time.
„Pre vyváženosť by mohla verejnoprávna RTVS uviesť dokument Johna Stossela v reakcii na Moorov film, s názvom "John Stossel and the Case for Free Market Health Care," píše iniciatíva.