Slovenská televízia má nové Správy STV

Slovenská televízia má nové Správy STV

STV včera neohlásene zmenila vizuál hlavnej spravodajskej relácie. Je vo formáte 16:9.

 

 


Správy STV sa rozlúčili s oranžovou farbou, starou znelkou aj starými vizuálmi. Po dvoch mesiacoch príprav vedenie RTVS včera nasadilo novú podobu hlavnej spravodajskej relácie. Správy sprevádzajú nové predely aj nové zvučky. Majú nový vizuál - v národných farbách - bielej, červenej a modrej. V rovnakých farbách ho mali aj pred niekoľkými rokmi. Hlavným motívom je točiaca sa zemeguľa. Prevláda červená, ktorá má bližšie k bordovej, čo je farba loga RTVS, a odtiene sivej. Točiaca sa guľa ja hlavným motívom aj v spravodajstve ČT. Spravodajstvo konečne STV prešlo do formátu 16:9.

STV nemá klasické vysielacie štúdio, ako napríklad ČT alebo TA3. Správy sú hlásené stále z virtuálneho štúdia. Zámerom šéfa RTVS Václava Mika je plný prechod z analógového na digitálne vysielanie. A ako povedal pre Omédiách.com virtuálne štúdio chce časom vymeniť za klasické moderné štúdio s newsroomom, čo si však vyžiada väčšie náklady, ako táto dočasná zmena, a aj verejnú súťaž.

Nová zvuková grafika pochádza z rozhlasového spravodajstva. "Vizuál je úplne nový, nová grafika nám umožní, aby správy nielen lepšie vyzerali, ale aby ste vy, naši diváci, informácie dostávali v čo najzrozumiteľnejšej podobe," povedal počas prvých nových správ Mika.

Na novej podobe štúdia vizuálu pracovala desiatka ľudí - od technikov cez grafikov až po spravodajcov. Vyrábala sa "takmer výhradne vo vlastných kapacitách" a trvala dva mesiace.

„Zmenili sme aj zvučku, všetky grafické prvky, predstavovacie lišty, koniec koncov, aj réžiu tohto spravodajského štúdia, vymenili sme monitorové steny," povedal Andrej Doležal, technický riaditeľ RTVS.

„Ja verím, že pre divákov sa naše spravodajstvo stane atraktívnejším a zároveň so skvalitňovaním obsahu aj formy prilákame stále viac divákov k našim obrazovkám, aby vedeli, že naše spravodajstvo, spravodajstvo RTVS je to najlepšie na trhu," povedal šéf spravodajstva Lukáš Diko.

Starý vizuál Správ STV

Správy STV mali včera podľa údajov PMT/TNS SK podiel v kategórii 12+ na Jednotke a Dvojke spolu 9,9 percent. Pre porovnanie Televízne noviny Markízy mali 40,3 a Noviny JOJ 37,1 percent.

Doplnené o stanovisko RTVS: Virtuál sa bude používať pri všetkých Správach RTVS, Správach a komentároch, neskôr v inej grafickej podobe GBS, Počasie, Regionálny denník a ďalšie relácie Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky ako napríklad Svet v obrazoch a Slovensko v obrazoch.

"Takmer celá grafika a architektonické riešenie a výroba stola boli urobené výhradne v interných kapacitách a náklady sa pohybovali rádovo v tisícoch eur. Niekoľko tisíc eur mesačne nás stojí aj technická podpora virtuálneho štúdia," povedal hovorca RTVS.