Fox News priniesla samovraždu naživo, podľa psychológa ukázala vzor

Fox News priniesla samovraždu naživo, podľa psychológa ukázala vzor

29.09.2012 16:33 | TV | Miroslava Kernová

Naháňačka vysielaná naživo sa skončila fatálne - samovraždou prenasledovaného. Psychológ upozorňuje: televízia spôsobila šok divákom, ale ukázala aj návod.

 

Obrovskú vlnu kritiky vo svete vyvolali zábery televízie Fox News, ktorá v piatok odvysielala samovraždu v priamom prenose. O incidente informujú viaceré tlačové agentúry (DPA, AFP a mnohé ďalšie).
Nešťastie sa stalo v americkom štáte Arizona, kde pravdepodobne zlodej auta prišiel do konfliktu s policajtmi, na ktorých strieľal, a tí ho naháňali. Fox News v priamom prenose naháňačku vysielala a nasadila do vysielania aj helikoptéru, ktorá únik muža prenášala. Zlodej unikal niekoľko desiatok kilometrov po diaľnici. Potom z cesty zišiel a zakrátko zastavil. Vyšiel z auta so zbraňou a zo záberov bolo zjavné, že je dezorientovaný a v šoku. Všetko naživo vysielala televízia a moderátor scénu komentoval. Chlap sa nekoniec rozbehol, po pár metroch zastavil, namieril si zbraň k hlave a strelil. Až potom televízia prenos stopla.
V štúdiu bolo počuť krik moderátora Shepara Smitha, aby prenos stopli. Smith, rovnako šokovaný ako diváci, sa okamžite ospravedlnil divákom a vysvetľoval, že televízia urobila chybu:


"Zastavte to, zastavte, zastavte!
Musíme vám niečo vysvetliť. Kým sme snímali túto naháňačku a vysielali ju pre vás naživo, vtedy, keď sa ten chlapík zastavil a vyšiel z auta, spomalili sme to. To preto som asi desať sekúnd nič nehovoril. Vytvorili sme spomalenie asi 5 sekúnd, asi ako keby ste pozastavili vaše video na 5 sekúnd. Toto sme urobili s touto nahrávkou, ktorú sme vám vysielali. Aby sme v štúdiu videli 5 sekúnd pred vami, čo sa deje. Ak by sa stalo niečo hrozné, aby sme to mohli stopnúť, nevystaviť vás tomu. A fakt sme to "pokašlali". A všetkým nám je to ľúto. Toto nepatrilo do televízie, urobili sme všetky opatrenia, ktoré sme vedeli, aby sme vás tomu v televízii nevystavili, a ja sa vám osobne ospravedlňujem za to, čo sa stalo."

Podobne, ako na Slovensku, aj v USA platia pre televízie v takýchto prípadoch prísne pravidlá. U nás je zákonom zakázané „bezdôvodne zobrazovať scény reálneho násilia, kde sa nenáležitou formou zdôrazňuje skutočný priebeh umierania, alebo sa zobrazujú osoby vystavované fyzickému či psychickému utrpeniu spôsobom, ktorý sa považuje za neoprávnený zásah do ľudskej dôstojnosti."

Psychológ: spôsobili nielen šok, ale ukázali vzor
Podľa psychológa Karola Kleinmanna pre slabšie povahy je to v podstate šok. Aj preto majú televízie povinnosť, ak je v zábere hrubé násilie, či zábery z vážnych dopravných nehôd, vopred na to upozorniť, aby sa psychicky zraniteľnejší ľudia na to pripravili.
Pri takomto zábere, je tu podľa psychológa tiež hrozba, že to môže byť pre istú malú skupinu ľudí návod na riešenie v podobnej beznádejnej krízovej situácii. „Médiá majú neuveriteľnú moc, že prinesú niečo, čo ostane v ľudskej pamäti ako vzor. Šokujúcu neobvyklú situácia si človek zapamätá takmer vždy," povedal psychológ. Podobný prípad sa stal v Japonsku, kde deti podľa vzoru zo sociálnych sietí páchali samovraždy.

Psychológ má však aj podozrenie, že takéto šokujúce prípady vysielajú niekedy televízie aj naschvál - aj s rizikom sankcie, lebo sa im podaril výnimočný záber, ktorý chcú dostať na obraz.Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

Najčítanejšie