V uliciach Bratislavy sa nakrúca hororová komédia

V uliciach Bratislavy sa nakrúca hororová komédia Foto. PubRes

V uliciach Bratslavy česko-slovenský filmový štáb natáča so známymi hercami hororovú komédiu s pracovným názvom Najhorší zločin vo Wilsonove.

Dej sa odohráva na prelome rokov 1918/1919 v uličkách starej Bratislavy, ktorá sa na krátky čas nazývala Wilsonovom (Wilsonovo mesto).

Režisérom filmu je Tomáš Mašín a v hlavných postavách účinkujú Jiří Macháček, Vojtěch Dyk, Jan Kraus a Táňa Pauhoufová, v ďalších postavách sa predstavia aj Richard Stanke, Ľuboš Kostelný, Csongor Kassai, Boris Hybner a mnohí ďalší.

Druhý filmovací deň sa odohrával v interiéroch starej budovy SND v Bratislave, kde sa nakrúcalo vyvrcholenie filmového príbehu – mestská slávnosť, oslava pripojenia Wilsonova (starej Bratislavy 1918) k USA.
Autorom scenára je Marek Epstein, ktorý sa inšpiroval poviedkou slovenského autora Michala Hvoreckého.

Z predlohy v žánri gotického hororu vzniká hororová komédia, ktorej hlavným zdrojom humoru má byť kombinácia detektívneho vyšetrovania, regionálnych a jazykových nepochopení, zhody nepredvídateľných náhod a situačnej komiky.

O čom je film: V starom židovskom gete Wilsonova / starej Bratislavy, sa v roku 1918, krátko po skončení prvej svetovej vojny odohrá séria mysterióznych vrážd. Mesto, v ktorom v tom čase žije asi 10% slovenská menšina a ktoré sa pripravuje na pompézne oslavy pripojenia k USA, zavládne chaos a strach. Začína sa vyšetrovanie, ktorému vzhľadom k záhadnosti celého prípadu a politickej dôležitosti velí odborník vyslaný priamo prezidentom USA Woodrowom Wilsonom – skúsený americký agent Aaron Food (Jiří Macháček). Pri práci mu pomáha slovenský policajný čakateľ Eisner (Vojtěch Dyk). Kto a prečo sa snaží tajomné vraždy ututlať a hodiť ich na tričko niekomu, komu neprislúchajú? Vyšetrovanie sa zamotáva a dostáva celkom nepredvídateľné pointy.

Foto: PubRes

Režiséra Tomáša Mašína scenár zaujal aj preto, že sa v ňom podľa jeho slov „kríži tajomstvo a detektívny príbeh v štýle Sherlocka Holmesa s komédiou a vizuálnou poetikou kultových filmov akými boli Tajomný hrad v Karpatoch alebo Adéla ješte nevečeřela". Dôležitou mu dnes príde aj téma „prihlásenia sa k USA, respektíve urputné snahy odtrhnúť sa a stať sa autonómnym mestským štátom"

V Bratislave sa bude nakrúcať do stredy 3. septembra v lokáciách Starého Mesta (v okolí historickej budovy SND a jej vnútri, v blízkosti Reduty, Dómu Sv. Martina, Primaciálneho a Mirbachovho paláca).

Filmy by sa mal dostať do kín na jeseň roku 2015.

Slovenským producentom filmu je spoločnosť PubRes, vzniká v koprodukcii s RTVS a podporil ho Audiovizuálny fond.