RTVS si zaistila práva na zimnú a letnú olympiádu, mohla o ne prísť

RTVS si zaistila práva na zimnú a letnú olympiádu, mohla o ne prísť

Práva na olympiádu už automaticky nezískavajú verejnoprávni vysielatelia, kupovať môžu aj súkromné televízie.

 

 

Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika podpísal koncom septembra zmluvu so spoločnosťou SportFive o vysielacích a prevádzkových právach ohľadne zimných olympijských hier v Soči v roku 2014 a letnej olympiády v Rio de Janeiro v roku 2016. Práva platia pre Jednotku, Dvojku, Rádio Slovensko a web www.stv.sk. Hoci je zmluva zverejnená v centrálnom registri zmlúv, cena a presné licenčné podmienky v nej nie sú. Na rozdiel od minulosti práva nezískavajú automaticky verejnoprávni vysielatelia, musia o ne zabojovať s inými televíziami.
Po prvýkrát sa práva nepredávajú cez združenie verejnoprávnych vysielateľov EBU, ale cez súkromnú agentúru SportFive so sídlom vo Švajčiarsku, ktorá ich získala od Medzinárodného olympijskeho výboru. SportFive si zvolila obchodnú politiku tak, že nepredáva práva na olympiádu ako jeden balík, ale vytvorila viacero balíkov a umožnila tak viacerým aj súkromným televíziám uchádzať sa o práva. Na slovenskom a českom trhu to má za dôsledok, že hokej, ako najatraktívnejšiu časť programu ZOH, kúpila spoločnosť CME (vlastní Markízu, Dajto aj Novu). Preplatila totiž ponuky STV ale aj ČT. Ostatné športy budú vysielať verejnoprávni vysielatelia.
„Bolo už len otázkou času, kedy o olympiádu prejavia záujem komerčné televízie aj na menších trhoch, ako je napríklad slovenský. Oni samozrejme nemajú kapacitu odvysielať celý olympijský projekt, ani by to nedávalo biznisový zmysel, ale samotný hokejový turnaj odvysielať môžu," povedal pre Omédiách.com programový riaditeľ STV Andrej Miklánek. Reklamné vysielanie bude mať silnejšie zastúpenie, ako keby v prenosoch verejnoprávneho vysielateľa, ktorý má zákonom obmedzený objem reklamy. Z pohľadu reklamy je výhodnejšia práve zimná olympiáda. Letná je v menej atraktívnom čase - v auguste. Kvôli časovému posunu sa naviac bude vysielať hlavne v noci.