Odštartoval výnimočný seriál Osudy - príbehom herečky Dalmy Špitzerovej Archív D.H-Š. (1942)

Odštartoval výnimočný seriál Osudy - príbehom herečky Dalmy Špitzerovej

18.05.2015 19:08 | TV | mk

Skutočné príbehy ľudí, ktorých sa dotkla 2. svetová vojna.

 


RTVS v pondelok o 20 hodine spustila neobvyklú sériu, ktorú bude vysielať každý pracovný deň, tesne pred 20 hodinou. Bude to 30 krátkych príbehov, o ľuďoch, ktorých sa dotkla 2. svetová vojna.

 

Prvý bude o - herečka Dalme Holanovej-Spitzerovej, manželky Juraja Špitzera a matky Zuzany Szatmáry. „Správa o konci vojny ma zastihla v štátnej nemocnici. Od hladu som totiž odpadla na ulici. Istý doktor Pollák sa ma spytoval, kedy som naposledy jedla. Keď som mu to povedala, dal mi nejaké peniaze," spomínala na koniec vojny herečka pred pár rokmi v rozhovore pre web Feminity.

Z konca vojny sa potešila až neskôr: „Keď som v Bratislave stretla rodáka z Liptovského Mikuláša. Na druhý deň ma zaviedol do kaviarne Palace, že mi niekoho ukáže. A tam sedela moja staršia sestra Lila, o ktorej som si myslela, že už tiež nežije, lebo ju deportovali s najstaršou sestrou Ibojou do Osvienčimu. Pri pohľade na ňu som po prvý raz po dlhom čase pocítila skutočnú radosť. Nie preto, že je mier. Zistila som, že nie som celkom sama na svete," povedala Dalma, ktorej rodičov a dvoch mladších súrodencov zastrelili Nemci pár dní pred oslobodením. Jej príbeh je aj o tom, ako sa jej podarilo zachrániť, ako žila pod falošným menom pri Mikuláši a ako jej hrozilo, že ju zastrelia NKVD.

"Už som vedela, že naši nežijú, a tak som sa vybrala hľadať Špitzera, svoju prvú lásku. Dostala som sa až k veliteľstvu NKVD, sídlilo v prízemnom domci. S dvoma mladými vojakmi som sa dala do reči, rýchlo sme sa zblížili. Jeden sa medzi rečou opýtal, ako som sa vlastne zachránila. A ja, idiot, som položartom odpovedala, že som robila tlmočníčku Nemcom. Hneď bolo po priateľstve! Natiahli kohútiky a hajde do záhrady, že ma odstrelia," povedala herečka pre Feminity.

Odporúčame aj: RTVS odvysiela k výročiu skončenia 2. svetovej vojny 60 titulov

Ďalšie časti relácie Osudy budú podobné: sú to príbehy o protifašistickom odboji, holokauste, ľuďoch, ktorí prežili sovietske gulagy.

Televízny seriál je súčasťou cyklu relácií venovaných koncu 2. svetovej vojny. Nadväzuje na rozhlasovú reláciu Osudy, ktoré písalo 20. storočie, ktorú vysiela Rádio Slovensko každú druhú nedeľu.

Komentár k seriálu nahovoril Boris Farkaš, dramaturgicky a scenaristicky reláciu pripravila Soňa Gyarfašová. Na prvých častiach spolupracoval aj režisér Ján Kasz a potom Andrej Levius.

pošli na vybrali.sme.sk


Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

1. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

2. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

3. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

4. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

5. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

6. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

7. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

8. Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

Na sociálnych sieťach sa šíri nové šialenstvo, výzva #Tetrischallenge, ku ktorej sa pridávajú policajti, záchranári a ďalšie bezpečnostné zložky, ktoré zverejňujú fotky svojich áut a ich obsahu.

Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

9. Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

Televízny seriál na motívy románu Pán prsteňov britského spisovateľa J.R.R. Tolkiena sa bude natáčať na Novom Zélande, kde vznikla aj rovnomenná úspešná filmová trilógia režiséra Petra Jacksona.

Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

10. Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

Reportéri bez hraníc (RSF) zverejnili vyhlásenie, v ktorom naliehajú na slovenskú prezidentku, aby nepodpísala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy tlačového zákona, ktoré v utorok prijal parlament, pretože by slovenským politikom poskytli automatické právo na odpoveď v médiách, ak by uvedené správy boli „nepravdivé alebo zavádzajúce“.

Najčítanejšie