Nová relácia Galileo štartuje 5. novembra

Nová relácia Galileo štartuje 5. novembra

RTVS bude každý pracovný deň vysielať okrem relácie 5 proti 5 ďalší licencovaný program.

 

 

Galileo, označovaný aj ako"sciencetainment," je nová pravidelná relácia RTVS, ktorá sa vo vysielaní objaví 5. novembra. Základom relácie sú tri alebo štyri reportáže, v ktorých sa vedecké poznatky sprostredkúvajú zábavnou a jednoduchou formou. Témy sú rôzne: nielen vedecké objavy, fyzikálne javy, ale aj pamiatky, historické fakty, rôzne zlepšováky. Medzi prvým témami na Jednotke budú:

Ako sa vyrábajú batérie?

Čo sa stane, keď auto prejde cez nohu?                                                           

Bude fungovať televízor ponorený do oleja?

Ako vyzerajú najznámejšie gestá vo svete?

Galileo na ProSieben pátral po najlepších ťahákoch

Relácia pôvodne vznikla v Nemecku v roku 1998 a dodnes sa ako obľúbený formát vysiela na Pro Sieben. Jednou z posledných tém bola o tom, ako sú vo svete študenti kreatívni pri vyrábaní ťahákov a pri podvádzaní v škole.

Sprievodcom je vždy známa mediálna tvár, V prípade STV to bude Martin Nikodým, bývalý moderátor relácie Milionár.
Relácia sa bude vysielať pravidelne každý pracovný deň od 17:30 do 17:50. Bude štartovať nábehovú krivku pred správami, po Galileovi pôjde súťaž Duel a po nej 5 proti 5.

RTVS zatiaľ zakúpila licenciu na 100 častí (s 300 témami), ktoré bude vysielať každý pracovný deň do marca budúceho roka, povedal pre Omédiách.com programový riaditeľ STV Andrej Miklánek. RTVS vlastní opciu aj na ďalšie časti. Jeden diel bude mať 2 až 4 reportáže.
Licencia na jeden diel stojí približne 3 400 eur a výroba vyjde RTVS 1000 eur. Cena za Galileo je viac ako o polovicu nižšia ako jeden diel 5 proti 5, povedal Miklánek. Ako povedal, licenciu má RTVS od spoločnosti SevenOne.