Divákom chýbal u Havrana Marián Kotleba Reprofoto RTVS

Divákom chýbal u Havrana Marián Kotleba

31.05.2016 15:07 | TV | mk

Rada pre vysielanie a retransmisiu sa na poslednom zasadnutí zaoberala reláciou Večera s Havranom, ktorá bola venovaná nárastu extrémizmu v súvislosti s priaznivým výsledkom strany Kotleba – ĽSNS v parlamentných voľbách.

 

 

Sťažovatelia namietali, že v programe sa diskutovalo o Mariánovi Kotlebovi, avšak ten priestor reagovať nedostal. Rada označila ich sťažnosti za neopodstatnené.
Relácia Večera s Havranom nie je politickou publicistickou reláciou (napríklad ako O 5 minút 12) a preto sa na ňu nevzťahuje požiadavka rovnomerného zastúpenia politických subjektov.

Hosťami boli sociológ Michal Vašečka, politologička Aneta Világi a expert na pravicový extrémizmus Daniel Milo. Relácia reagovala na výsledky volieb a jej ambíciou bolo hľadať dôvody nárastu pravicového extrémizmu.
Kotleba bol v programe prezentovaný ako pravicový extrémista (jeho strana ako extrémna pravica). Na viacerých miestach diskusie hostia poukázali na Kotlebovu spojitosť (spojitosť jeho strany) s fašizmom a fašistickou ideológiou. Ohľadne prezentovania Kotlebu a jeho strany v spojitosti s pravicovým extrémizmom a fašizmom nevznikla medzi diskutujúcimi (vrátane moderátora) žiadna polemika.

Podľa odborníkov Kancelárie rady diskusia o Kotlebovi bola namieste. "Skutočnosť, že do NR SR sa po prvýkrát prebojovala strana Mariana Kotlebu, ktorý sa v minulosti netajil svojim sympatiami k vojnovému Slovenskému štátu a jeho totalitnému politickému zriadeniu a ktorého prvú politickú stranu Slovenská pospolitosť – Národná strana v roku 2006 rozpustil Najvyšší súd SR, pretože stanovy strany boli v rozpore s Ústavou SR, vyvolala u značnej časti odbornej a laickej verejnosti znepokojenie," píše sa v podkladoc k rokovaniu.
Pracovníci Kancelárie rady zároveň pripomínajú, že „Kotleba sa od svojich verejne známych postojov z minulosti doposiaľ nijako nedištancoval. Naopak, v rozhovore (pre JOJ) v roku 2013 po zvolení za predsedu BBSK na otázku redaktora či sa zmenil, odpovedal: „Ako som sa mal zmeniť? Ja som ten istý Kotleba, ako som bol, ako budem navždy."
„Nárast pravicového extrémizmu je širší fenomén týkajúci sa celej Európy. Sme toho názoru, že z hľadiska svojej závažnosti a rizík, ktoré potenciálne predstavuje pre princípy demokracie, ľudských práv a samotné demokratické usporiadanie štátu, je žiaduce tomuto fenoménu venovať pozornosť. Výber témy bol podľa nás vo verejnom záujme," píše Kancelária rady.RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Najčítanejšie