Štátom platených investigatívcov sme už mali a vieme ako dopadli Foto: RTVS

Štátom platených investigatívcov sme už mali a vieme ako dopadli

04.03.2020 13:05 | Blog | Miroslava Kernová

Igor Matovič dnes prišiel s nápadom, ako ustrážiť, aby na ministerstvách a pri verejných obstarávaniach nedochádzalo ku korupcii. Chce, aby to robili investigatívni novinári. Tí to pritom robili a stále robia - na väčšinu korupčných škandálov na ministerstvách či pri obstarávaniach upozornili práve novinári.

 Matovič chce vytvoriť fond zo štátneho rozpočtu, ktorý by takýchto investigatívnych novinárov platil, aby títo novinári kontrolovali štátnych úradníkov.

Na prvý pohľad to nie je zlý nápad. Peniaze od štátu, čiže od ľudí, pôjdu pre investigatívnych novinárov, a tí zas budú kontrolovať nakladanie s verejnými financiami. Úplne čisté, priehľadné, žiaľ, na Slovensku neuskutočniteľné.

Takýto model na Slovensku už roky máme - verejnoprávne médiá. Výsledkom je slabá, politikmi pravidelne zneužívaná RTVS a TASR a dlhoročnú skúsenosť, že čo je štátom platené je politikmi často zneužívané.

TASR, platená zo štátneho rozpočtu, v minulosti poslúžila Vladimírovi Mečiarovi a potom Andrejovi Dankovi.

Podrobnosti: Rezník vypomáha Dankovi do poslednej chvíle, pchá ho aj tam, kde už nepatrí

RTVS, ktorú si platíme zo štátneho rozpočtu a aj priamo cez koncesionárske poplatky, má na kontrolu politikov veľa priestoru - spravodajstvo, publicistiku a dokonca aj investigatívnu reláciu Reportéri. Pozerať sa na prsty politikom ju zaväzuje aj zákon. Prax je však taká, že bývalá vláda si na čelo RTVS zvolila poslušného Jaroslava Rezníka, do kontrolnej rady tiež svojich ľudí a investigatívu v RTVS má pod palcom bývalý hovorca ministerstva, ktoré patrilo SNS. Prvé čistky v RTVS po príchode Rezníka boli práve v Reportéroch, reláciu kontroluje bývalý šéf tlačového oddelenia ministerstva SNS a bežní diváci ani netušia, kedy sa táto relácia vysiela a čo robí.

Nezávislí investigatívni novinári vedia fungovať aj bez toho, aby im politici schvaľovali peniaze. Stačí, ak budú na to budú slušné podmienky – dobrý tlačový zákon, ochranu pred vyhrážkami ľudí ako Marian Kočner či bláznami ako Martin Daňo ale aj to, že politici nebudú znevažovať ich prácu neustálymi útokmi, ako to dlhé roky robil Robert Fico.

Odporúčame aj: O milióny na investigatívu má záujem Rostás, ozval sa aj Rafaj (VIDEO)

Fond síce nie je dobrý nápad, no pozitívom je, že Matovič vyslal jasný signál, že prácu investigatívnych novinárov si váži. Teraz stačí urobiť všetko preto, aby RTVS, ktorá môže tiež robiť kvalitnú investigatívu za verejné zdroje, riadili odborníci, ktorí by nemali byť volení v parlamente. Pomôcť nezávislým súkromným médiám sa dá napríklad aj tak, že štát zákonom odstráni reklamný smog z ulíc, čím sa prelejú peniaze z reklamy prelejú aj do médií.Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Americká technologická spoločnosť Microsoft chce nahradiť niekoľko desiatok novinárskych pozícií robotickým systémom umelej inteligencie.

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

Najčítanejšie