O milióny na investigatívu má záujem Rostás, ozval sa aj Rafaj (VIDEO) FB T. Rostás, R. Rafaj

O milióny na investigatívu má záujem Rostás, ozval sa aj Rafaj (VIDEO)

06.03.2020 12:01 | Hoaxy | Miroslava Kernová

Kým šéfredaktori médií, ktoré robia investigatívu, štátne peniaze na odhaľovanie korupcie odmietajú, prihlásili sa konšpirátori, ktorí žiadajú naliať štátne peniaze do „alternatívy.“

Šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič prišiel v stredu s nápadom, ako ustrážiť, aby na ministerstvách a pri verejných obstarávaniach nedochádzalo ku korupcii. Chce, aby to robili investigatívni novinári.
Navrhol vytvoriť pre investigatívnych novinárov fond zo štátneho rozpočtu, do ktorého by šlo ročne približne 10 miliónov eur.
Investigatívnu žurnalistiku robia na Slovensku hlavne novinári z denníka SME, N, Aktuality.sk a od minulého roka funguje aj Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Šéfredaktori týchto médií ponúkané peniaze odmietli, tvrdia, že novinári musia byť nezávislí a na kontrolu má vláda políciu a súdy.

Odporúčame aj: Komentár Miroslavy Kernovej: Štátom platených investigatívcov sme už mali a vieme ako dopadli

Prví záujemcovia sa už hlásia

Záujem o peniaze prejavil Zem a Vek Tibora Rostása, ktorý v minulosti pýtal peniaze v Moskve na proruskú propagandu. „Ak sa takýto fond naozaj zriadi, redakcia Zem&Vek sa bude o finančnú podporu uchádzať, hoci to bolo práve Matovičovo OĽANO, ktorého predstaviteľ Jozef Viskupič zakázal požičiavanie nášho časopisu v knižniciach Trnavského kraja, čím prispel k obmedzovaniu nezávislej tlače,“ píše Zem a Vek, ktorý pravidelne šíri klamstvá, dezinformácie, proruskú propagandu. Vykráda iné médiá a šíri nebezpečné medicínskych nezmysly, ktoré vážne ohrozujú zdravie ľudí, ale aj šíri antisemitizmus a klamstvá spochybňujúce členstvo SR v Európskej únii a NATO. 

"Mohli by sme byť teda skutočne objektívnou zárukou kontroly mocenských kruhov," píše web Tibora Rostása. Ten je neprávoplatne odsúdený za rozširovanie extrémistických materiálov a hanobenia rasy a národa, ktorého sa mal dopustiť v článku Klin Židov medzi Slovanmi. Problémy s políciou mal Rostás aj v roku 2015, keď opitý s pištoľou v ruke vystrájal na akcii pre deti.

Videozáznam ako Rostás v Moskve žiadal o financie výmenou za šírenie proruskej propagandy a ovplyvňovanie verejnej mienky:

Zem a Vek napríklad pri kauze vietnamského občana bol obhajcom krokov Roberta Kaliňáka a strany Smer. Ale aj šíril články webu ďateľ.sk, v ktorých sa bývalý SISkár Peter Tóth snažil kompromitovať novinárov, ktorí kritizovali Mariana Kočnera.

Ozval sa aj neúspešný kandidát na poslanca SNS a bývalý podpredseda tejto strany Rafael Rafaj, ktorý prispieva na pochybný web napalete.sk či Extra plus. „Pán budúci premiér. Skúste nám odpovedať, či budú mať nárok na váš milionársky desiatok aj alternatívne slobodné nezávislé médiá, portály alebo inštitúty ako napr. Hlavné správy, Kulturblog, Slobodný vysielač, Extra plus, Infovojna, Napalete, Zem a vek, Inštitút národnej politiky a ďalšie, ktoré uverejňujú pre mainstream nepríjemnú investigatívu,“ napísal pre web napalete.sk Rafaj, podľa ktorého „ podpora nezávislej žurnalistiky pre alternatívne médiá“ by stála za úvahu. Veď ide o posilnenie názorovej plurality, ktorú globalizácia a unifikácia mediálnych výstupov hlavného prúdu doslova dusí a ničí,“ dodal.Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, je aj o Smere a Matovičovi (VIDEO)

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, je aj o Smere a Matovičovi (VIDEO)

"Je úplne jedno, čo Matovič nosí, či neosí… Keď dojde sem, tak bude mať rúško. A keď nebude mať, tak mu na papulu natiahnem tie jeho tramky!“ hovorí herec Michal Kubovčík Danovi Heribanovi v novom komediálnom skeč seriáli Pumpa, ktorý prichádza na obrazovky Jednotky.

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český seriálový thriller #martyisdead, ktorý môžu vidieť aj slovenskí diváci na Mall.tv, dnes získal nomináciu na medzinárodnú televíznu cenu Emmy.

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Do vysielania Fun rádia pribudol tento týždeň nový moderátorský hlas. Informuje rádio v tlačovej správe.

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych z vydavateľstva Slovenský spisovateľ pokračuje. Úžasná edícia, ktorá približuje osudy slávnych umelcov, ako boli Picasso (Žila som s Picassom), Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), van Gogh (Smäd po živote), či životopis Grécky poklad od Irvinga Stona – príbeh priekopníka modernej archeológie Heinricha Schliemanna.

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

Spoločnosť O2 dnes sprístupnila web radost.digital aj s možnosťou objednávok novej služby Radosť, o ktorom informovala začiatkom septembra.

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

V oblasti telekomunikácií je pojem 5G dlhodobo diskutovanou témou, pretože predstavuje novú mobilnú dátovú sieť, ktorá má nahradiť súčasné riešenie 4G.

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nadácia otvorenej spoločnosti zverejnila nominované príspevky súťaže Novinárska cena 2019. Víťazov vyhlási na slávnostnom odovzdávaní 28. septembra v Starej tržnici v Bratislave.

Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

V čase, keď sa neustále zvyšujú počty nakazených na COVID-19, na Slovensku dochádza k odhaľovaniu korupcie za milióny, v putách končia sudcovia a ľudia veria stále viac konšpiráciám, v RTVS to vyzerá ako keby ich spravodajský tím sedel na inej planéte, niekde uprostred uhorkovej sezóny, všetci sú šťastní, zdraví, zamestnaní, v politike sa nič nedeje – jednoducho nie je čím zaplátať priestor vo večerných hlavných správach a tak sa vyrábajú trvalky - reportáže, ktorými sa pláta priestor.

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného prepustili v utorok z berlínskej nemocnice.

Aké to je byť nevidiacim a nakupovať, si vyskúšal youtuber Malý Mišo (VIDEO)

Aké to je byť nevidiacim a nakupovať, si vyskúšal youtuber Malý Mišo (VIDEO)

„Nákupný asistent“ je ucelený koncept spoločnosti BILLA, ktorý pomáha nevidiacim a slabozrakým ľuďom nakúpiť si pohodlne a bez stresu. Projekt funguje vo vybraných predajniach po celom Slovensku a v rámci verejnej zbierky „Biela pastelka 2020“ si ho vyskúšal aj youtuber Malý Mišo.

Najčítanejšie