Šéfredaktori odmietajú milióny na investigatívu od Matoviča (VIDEO) Foto: SME, Aktuality.sk, Denník N

Šéfredaktori odmietajú milióny na investigatívu od Matoviča (VIDEO)

05.03.2020 12:14 | Tlač | mk

Šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič prišiel v stredu s nápadom, ako ustrážiť, aby na ministerstvách a pri verejných obstarávaniach nedochádzalo ku korupcii. Chce, aby to robili investigatívni novinári.

Matovič navrhuje vytvoriť fond zo štátneho rozpočtu, ktorý by takýchto investigatívnych novinárov platil, aby títo novinári kontrolovali štátnych úradníkov. Povedal už aj sumu, do fondu navrhuje dávať ročne približne 10 miliónov eur. V jeho nápade ho podporil Boris Kollár.

Investigatívnu žurnalistiku robia na Slovensku hlavne novinári z denníka SME, N, Aktuality.sk a od minulého roka funguje aj Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Všetci ponúkané peniaze odmietli.

Beata Balogová (šéfredaktorka SME)*: Investigatívni novinári už teraz dohliadajú na verejné obstarávania, tok verejných zdrojov a na fungovanie moci. Prvý zásadný posun bude, ak ich premiér tejto krajiny nebude nazývať: protislovenské prostitútky, slizké hady, idioti, žoldnieri Sorosa alebo zapredanci. A to ani vtedy, ak napríklad začnú rozoberať mafiánsku minulosť koaličného partnera alebo pripomenú nezrovnalosti medzi jeho vyjadreniami a skutočnosťou.
Vláda nemá platiť investigatívnych novinárov. Má ich nechať slobodne pracovať a ochrániť ich, ak na nich niekto útočí, nebodaj ich niekto chce zabiť. A potom má reagovať na ich zistenia. Snáď mi bude odpustené, ak v regióne, kde Orbán stvoril KESMU, som z podobných iniciatív nervózna.

Odporúčame aj: Komentár Miroslavy Kernovej: tátom platených investigatívcov sme už mali a vieme ako dopadli

Matúš Kostolný (šéfredaktor Denníka N)*: Igor Matovič chce kontrolu jeho vlády odovzdať investigatívnym novinárom. Chce ich platiť z rozpočtu a nechať na nich, aby strážili jeho vládu. Na prvé počutie hovorím, že my by sme sa o vládne peniaze na nezávislú investigatívu neuchádzali. Nezávislosť si predstavujem inak a radi zostaneme závislí iba od našich predplatiteľov.
Ale má to aj vážnejší rozmer.
1. investigatívni novinári môžu odhaliť desiatky káuz, ale nemajú šancu odhaliť všetko a nemajú na rozdiel od štátu ani možnosti vyšetrovať, sledovať, pracovať s dokumentmi, ktoré má polícia, prokuratúra, tajné služby.
2. Je lákavé hodiť to na novinárov, ale v skutočnosti musí za výkon vlády zodpovedať premiér a jeho koaliční partneri.

Peter Bardy (šéfredaktor Aktuality.sk)*: Nápad Igora Matoviča nie je zrejme myslený zle, ale slovenská žurnalistika nepotrebuje vládny/štátny fond.
Potrebujeme :
- funkčný a moderný novinársky zákon,
- politikov, ktorí nám odpovedajú na naše otázky,
- ktorí neútočia na novinárov a médiá,
- ktorí rešpektujú infozákon
- a vytvárajú prostredie, v ktorom môžeme slobodne vykonávať svoju prácu.
My budeme politikov kontrolovať aj bez tohto fondu.
Treba odpolitizovať RTVS, aby sa v tejto inštitúcii robila profesionálna žurnalistika, nie insitná agitácia pre vybrané politické strany a politikov.
Potrebujeme, aby vláda a ministerstvá urobili ráznu a dôslednú kontrolu nákupu mediálneho priestoru na propagáciu EU fondov, pretože máme vážne podozrenie, že časť médií nenapĺňala podmienky zmlúv, teda, že išlo o korumpovanie “spriaznených” médií, resp. dohody medzi ministerskými úradníkmi a vybranými médiami.
Ďakujeme Igorovi Matovičovi za zrejme dobrý úmysel, ale namiesto fondu uvítame vytvorenie prostredia, v ktorom budeme môcť robiť našu prácu bez toho, aby z nás útoky politikov robili terče nenávistných atakov. Toto je odkaz #AllForJan

Odpoúčame aj: O milióny na investigatívu má záujem Rostás, ozval sa aj Rafaj (VIDEO)

Investigatívne centrum Jána Kuciaka*: Ďakujeme, že na nás Igor Matovič myslí, ale my si neprosíme. Kam dlhodobo vedie veľkorysá štátna podpora nezávislých médií, si môžete pozrieť v Maďarsku.
*vyhlásenia z facebookových stránok šéfredaktorov

Na návrh Matoviča reagovala vyhlásením aj Asociácia na ochranu novinárskej etiky.Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile rozširujú svoje partnerstvo s Discovery Inc. Bude aj Eurosport 4K

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile rozširujú svoje partnerstvo s Discovery Inc. Bude aj Eurosport 4K

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile Czech Republic, nadviazali strategické partnerstvo so spoločnosťou Discovery, vďaka ktorému operátori ponúknu divákom okrem prémiového obsahu dostupného na kanáloch Eurosport 1, Eurosport 2, Discovery Channel, TLC, Travel Channel, Animal Planet, Fine Living, Investigation Discovery, Discovery Science a Discovery Turbo Extra taktiež špeciálny vzdelávací obsah dostupný cez VOD služby a Eurosport 4K.

Slovenské domácnosti si preladili

Slovenské domácnosti si preladili

Po viac ako 7 mesiacoch prác a viac ako roku informovania verejnosti, si slovenské domácnosti preladili svoje televízne prijímače. Proces uvoľňovania 700 MHz frekvencií, využívaných pre šírenie televízneho signálu cez anténu, je ukončený.

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Strategické oddelenie Orange Slovensko má nového šéfa. Od 1. júna pozíciu Senior manažéra zodpovedného za strategické oddelenie zastáva Martin Mosný.

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Jedna z najčastejších „zaručených správ“, ktorá sa v pravidelných intervaloch šíri nielen na sociálnych sieťach, je, že okolo škôl sa pohybuje podozrivá dodávka, ktorá striehne a unáša deti alebo sa ich pokúša uniesť.

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Pandémia koronavírusu donútila mnohých Slovákov siahnuť po finančných rezervách. Na horšie časy však podľa štatistík* nemyslia štyria z desiatich ľudí, a tak naštartovať ich fungovanie môže byť o čosi náročnejšie. Kedy si začať vytvárať úspory do rezervy, ako správne postupovať a hlavne ako vytrvať? Pozreli sme sa aj na to, ako sa psychicky vyrovnať so zhoršenou finančnou situáciou.

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Alexandra Mihók-Kvietková odchádza z pozície generálnej riaditeľky mediálneho domu KOŠICE:DNES. Vo vedení firmy zostávajú šéfredaktor Dušan Karolyi a obchodný riaditeľ Marko Duditš.

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

V tendri na digitálnu agentúru, ktorá sa bude starať o obraz značky ŠKODA na sociálnych sieťach, vyhrala agentúra Socialists.

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Americká technologická spoločnosť Microsoft chce nahradiť niekoľko desiatok novinárskych pozícií robotickým systémom umelej inteligencie.

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

Najčítanejšie