Šéfredaktori odmietajú milióny na investigatívu od Matoviča (VIDEO) Foto: SME, Aktuality.sk, Denník N

Šéfredaktori odmietajú milióny na investigatívu od Matoviča (VIDEO)

05.03.2020 12:14 | Tlač | mk

Šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič prišiel v stredu s nápadom, ako ustrážiť, aby na ministerstvách a pri verejných obstarávaniach nedochádzalo ku korupcii. Chce, aby to robili investigatívni novinári.

Matovič navrhuje vytvoriť fond zo štátneho rozpočtu, ktorý by takýchto investigatívnych novinárov platil, aby títo novinári kontrolovali štátnych úradníkov. Povedal už aj sumu, do fondu navrhuje dávať ročne približne 10 miliónov eur. V jeho nápade ho podporil Boris Kollár.

Investigatívnu žurnalistiku robia na Slovensku hlavne novinári z denníka SME, N, Aktuality.sk a od minulého roka funguje aj Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Všetci ponúkané peniaze odmietli.

Beata Balogová (šéfredaktorka SME)*: Investigatívni novinári už teraz dohliadajú na verejné obstarávania, tok verejných zdrojov a na fungovanie moci. Prvý zásadný posun bude, ak ich premiér tejto krajiny nebude nazývať: protislovenské prostitútky, slizké hady, idioti, žoldnieri Sorosa alebo zapredanci. A to ani vtedy, ak napríklad začnú rozoberať mafiánsku minulosť koaličného partnera alebo pripomenú nezrovnalosti medzi jeho vyjadreniami a skutočnosťou.
Vláda nemá platiť investigatívnych novinárov. Má ich nechať slobodne pracovať a ochrániť ich, ak na nich niekto útočí, nebodaj ich niekto chce zabiť. A potom má reagovať na ich zistenia. Snáď mi bude odpustené, ak v regióne, kde Orbán stvoril KESMU, som z podobných iniciatív nervózna.

Odporúčame aj: Komentár Miroslavy Kernovej: tátom platených investigatívcov sme už mali a vieme ako dopadli

Matúš Kostolný (šéfredaktor Denníka N)*: Igor Matovič chce kontrolu jeho vlády odovzdať investigatívnym novinárom. Chce ich platiť z rozpočtu a nechať na nich, aby strážili jeho vládu. Na prvé počutie hovorím, že my by sme sa o vládne peniaze na nezávislú investigatívu neuchádzali. Nezávislosť si predstavujem inak a radi zostaneme závislí iba od našich predplatiteľov.
Ale má to aj vážnejší rozmer.
1. investigatívni novinári môžu odhaliť desiatky káuz, ale nemajú šancu odhaliť všetko a nemajú na rozdiel od štátu ani možnosti vyšetrovať, sledovať, pracovať s dokumentmi, ktoré má polícia, prokuratúra, tajné služby.
2. Je lákavé hodiť to na novinárov, ale v skutočnosti musí za výkon vlády zodpovedať premiér a jeho koaliční partneri.

Peter Bardy (šéfredaktor Aktuality.sk)*: Nápad Igora Matoviča nie je zrejme myslený zle, ale slovenská žurnalistika nepotrebuje vládny/štátny fond.
Potrebujeme :
- funkčný a moderný novinársky zákon,
- politikov, ktorí nám odpovedajú na naše otázky,
- ktorí neútočia na novinárov a médiá,
- ktorí rešpektujú infozákon
- a vytvárajú prostredie, v ktorom môžeme slobodne vykonávať svoju prácu.
My budeme politikov kontrolovať aj bez tohto fondu.
Treba odpolitizovať RTVS, aby sa v tejto inštitúcii robila profesionálna žurnalistika, nie insitná agitácia pre vybrané politické strany a politikov.
Potrebujeme, aby vláda a ministerstvá urobili ráznu a dôslednú kontrolu nákupu mediálneho priestoru na propagáciu EU fondov, pretože máme vážne podozrenie, že časť médií nenapĺňala podmienky zmlúv, teda, že išlo o korumpovanie “spriaznených” médií, resp. dohody medzi ministerskými úradníkmi a vybranými médiami.
Ďakujeme Igorovi Matovičovi za zrejme dobrý úmysel, ale namiesto fondu uvítame vytvorenie prostredia, v ktorom budeme môcť robiť našu prácu bez toho, aby z nás útoky politikov robili terče nenávistných atakov. Toto je odkaz #AllForJan

Odpoúčame aj: O milióny na investigatívu má záujem Rostás, ozval sa aj Rafaj (VIDEO)

Investigatívne centrum Jána Kuciaka*: Ďakujeme, že na nás Igor Matovič myslí, ale my si neprosíme. Kam dlhodobo vedie veľkorysá štátna podpora nezávislých médií, si môžete pozrieť v Maďarsku.
*vyhlásenia z facebookových stránok šéfredaktorov

Na návrh Matoviča reagovala vyhlásením aj Asociácia na ochranu novinárskej etiky.Zomrela jedna z najznámejších Bond girl - z bondovky Goldfinger (VIDEO)

Zomrela jedna z najznámejších Bond girl - z bondovky Goldfinger (VIDEO)

 Vo veku 94 rokov zomrela herečka Honor Blackman, ktorá okrem iného stvárnila jednu z najznámejších Bond girl Pussy Galore.

Markíza v mimoriadnej relácii priniesie rozhovor s nakazenými aj s Matovičom a Radičovou (VIDEO)

Markíza v mimoriadnej relácii priniesie rozhovor s nakazenými aj s Matovičom a Radičovou (VIDEO)

Aj dnes večer odvysiela Markíza so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Praktická príručka detskej psychológie pre moderných rodičov

Praktická príručka detskej psychológie pre moderných rodičov

Rodičia, chcete lepšie pochopiť svoje deti a rozumieť im? Konečne?!

Vrah Kuciaka dostal 23 rokov, sudkyňa sa pozastavila nad brutálnosťou vraždy Kušnírovej (AUDIO)

Vrah Kuciaka dostal 23 rokov, sudkyňa sa pozastavila nad brutálnosťou vraždy Kušnírovej (AUDIO)

Vraha novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej dnes súd odsúdil na 23 rokov väzenia.

Česká televízia pripravuje seriál: Láska v čase korony

Česká televízia pripravuje seriál: Láska v čase korony

Česká televízia (ČT) aj napriek rušeniu filmových produkcií kvôli opatreniam proti šíreniu koronavírusu pripravuje seriál, ktorého tvorcovia sa rozhodli so súčasnou situáciou bojovať humorom.

Aby boli porady na diaľku efektívne, musia mať pravidlá

Aby boli porady na diaľku efektívne, musia mať pravidlá

Vplyvom aktuálnej situácie ohľadne koronavírusu mnohí ľudia pracujú z domu. Efektívna práca na diaľku sa však nezaobíde bez efektívnych porád. Na čo sa zamerať a, naopak, čomu sa vyhnúť, aby sme dosiahli žiaduci výsledný efekt?

V neľahkých časoch koronakrízy médiám vo viacerých štátoch Európy pomáha štát

V neľahkých časoch koronakrízy médiám vo viacerých štátoch Európy pomáha štát

Súčasťou balíčkov vládnej pomoci v koronavirovej kríze je v niektorých európskych krajinách aj podpora médiám a vydavateľstvom. Inde mediálne domy o pomoc štátu ešte len žiadajú. Napríklad v Taliansku alebo Maďarsku sú médiá čiastočne oslobodené od platenia daní.

Koronavírus sa zneužíva na šírenie nepravdivých správ a dezinformácií

Koronavírus sa zneužíva na šírenie nepravdivých správ a dezinformácií

V čase, keď mnohí bojujú dňom i nocou za záchranu životov ľudí nakazených novým koronavírusom, niektoré organizácie a jednotlivci zneužívajú aktuálnu krízu na politickú či komerčnú manipuláciu.

Irak odobral Reuters dočasne licenciu za článok o manipulácii s počtom nakazených

Irak odobral Reuters dočasne licenciu za článok o manipulácii s počtom nakazených

Irak pozastavil agentúre Reuters na tri mesiace činnosť. Bagdad sa tak rozhodol kvôli štvrtkovej správe, v ktorej agentúra uviedla, že iracké vládne údaje o koronavírusoch sú podhodnotené.

Lunter opäť otvoril reštauráciu a bistrá

Lunter opäť otvoril reštauráciu a bistrá

Banskobystrický výrobca tofu a rastlinných nátierok spoločnosť Lunter začala od začiatku apríla opäť variť obedové menu vo svojich gastro prevádzkach v Banskej Bystrici a Bratislave. Rozbiehajú aj donášku.

Najčítanejšie