Matovič a Kollár chcú, aby prácu politikov sledovali investigatívni novinári platení zo štátneho rozpočtu (VIDEO) Reprofoto FB TV OĽANO

Matovič a Kollár chcú, aby prácu politikov sledovali investigatívni novinári platení zo štátneho rozpočtu (VIDEO)

04.03.2020 11:24 | Tlač | mk

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes poverila Igora Matoviča zostavením vlády.

Po stretnutí s prezidentkou šéf OĽANO pred novinármi povedal, že chce koaličným partnerom navrhnúť, aby prácu politikov sledovali investigatívni novinári. „Myslím si, že úplne najlepším arbitrom, dohľadom nad čistotou aj verejných obtsarávaní aj činnosti na ministerstvách by mohli byť investigatívni novinári. Zvažujeme návrh, ktorý chcem predložiť koaličným partnerom, aby sa vytvoril fond pre investigatívnu žurnalistiku nazvaný po Jánovi Kuciakovi," povedal Matovič. Fond by podľa jeho slov bol financovaný zo štátneho rozpočtu - v rozsahu zlomku percenta z HDP, kde by to bolo podľa Matoviča presne stanovené.

Odporúčame aj: Komentár Miroslavy Kernovej: Štátom platených investigatívcov sme už mali a vieme ako dopadli

"Toto by mohol byť najlepší nezávislý arbiter, ktorý by dohliadal na čistotu verejných zdrojov,“ povedal Matovič, s tým, že návrh chce dnes predložiť Richardovi Sulíkovi a Borisovi Kollárovi a potom Andrejovi Kiskovi.

Aktualizácia o 17:55: So zriadením fondu súhlasil po stretnutí s Matovičom aj Boris Kollár. Do fondu chcú naliať cca 10 miliónov eur ročne. "Budú tam zástupcovia jednotlivých redakcií a tí sami budú rozhodovať o použití týchto peňazí... Dávame novinárom balík peňazí. Sami sme si na seba uplietli bič a hovoríme, poďte, pozerajte nám na prsty, kontrolujte," povedal Matovič. Peniaze majú slúžiť pre prácu novinárov - možno aj stovku, povedal Matovič. "Ak si bude robiť prácu opozícia, novinári, ktorí to doteraz robili, a ďalší, ktorí pribudnú, budú to najefektívnejšie vynaložené peniaze, aby sa politika strážila," povedal po stretnutí s Kollárom Matovič.

Investigatívnu žurnalistiku robia na Slovensku hlavne novinári z denníka SME, N, Aktuality.sk a od minulého roka funguje aj Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Šéfredaktori týchto médií ponúkané peniaze odmietli, tvrdia, že novinári musia byť nezávislí a na kontrolu má vláda políciu a súdy.

Odporúčame aj: O milióny na investigatívu má záujem Rostás, ozval sa aj Rafaj (VIDEO)

"Najlepšiu kontrolu robia novinári, je to vynikajúca vec," súhlasil s myšlienkou fondu Kollár.

Na Slovensku existuje Fond investigatívnej žurnalistiky, ktorý podporuje investigatívnych novinárov prostredníctvom grantov a ocenení, ale na nezávislej báze. Vytvorila ho Nadácia otvorenej spoločnosti a financovaný je zdrojmi od neštátnych partnerov. "Pomocou grantov a výročnej Ceny Fondu investigatívnej žurnalistiky podporujeme redakcie a jednotlivcov, ktorí sa venujú kvalitnej novinárskej práci a ctia si princípy liberálnej demokracie," píše nadácia. Tento fond podporil napríklad projekty Investigatívneho centra Jána Kuciaka, Nadáciu Zastavme korupciu či projekt Denníka N.Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Najčítanejšie