Za článkom o utečencoch a požiari v Nitre na Zem a Vek je učiteľ žurnalistiky Foto: Facebook KSS

Za článkom o utečencoch a požiari v Nitre na Zem a Vek je učiteľ žurnalistiky

17.01.2017 15:42 | Blog | Miroslava Kernová

To, že konšpiračný web Zem a Vek šíri bludy a nenávistné články, nie je žiadna novinka. Málokto však vie, že pri šírení takýchto článkov pomáha aj vysokoškolský pedagóg - učiteľ žurnalistiky z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Artur Bekmatov.

 


Bekmatov, inak aj člen Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska, pôsobí na škole ako interný doktorand.

 

Pre Zem a Vek napísal pred niekoľkými dňami článok s názvom V Nitre horel objekt, v ktorom sú ubytovaní utečenci. Médiá o udalosti mlčia. Článok je ukážkou toho, ako môže odfláknutá robota novinára vyvolávať nenávisť a paniku.

V článku Bekmatov píše o tom, že v Nitre horela budova Diecéznej charity, v ktorej približne rok žijú kresťanskí utečenci z Iraku. Hoci pri písaní článku autor nemal takmer žiadne informácie o tom, kto stojí za požiarom, nepriamo požiar spojil s utečencami, ktorí žijú v budove. Zároveň kritizuje ostatné médiá za to, že to nerobia ako on: „Médiá o požiari zaryto mlčia. Čo je zvláštne najmä v prípade tých regionálnych a lokálnych – tie často zverejňujú aj drobnosti zo života mesta a regiónu, ktoré by vo väčších médiách priestor nedostali." Iné médiá o tom informovali, no nie tak zbrklo a neprofesionálne ako Bekmatov.

Na "prácu" Bekmatova upozornil na Facebooku Jakub Goda. „Zem a Vek promptne napísal článoček ešte predtým, ako boli dostupné akékoľvek info. Nemuseli robiť žiadnu veľkú nadprácu, stačí dať do nadpisu "Média o udalosti mlčia". Ostatné si už čitatelia dokonšpirujú sami. Krátky článok má 3500 likes/shares a čítanosť 77 000 čo sa vyrovnáva top článkom na N-ku/SME-čku. Mrkol som, ako to ľudia sharujú a samozrejme veľká väčšina je presvedčená, že utečenci si ubytovňu podpálili sami, lebo im nebola dosť dobrá a médiá sa nám to teraz snažia zatajiť," píše Goda.

Článok sprevádzajú nenávistné komentáre ako: Čo tu robia krysy jedni, nemáme dosť bezdomovcov... Ich by som zapálil.... napalm pre ne zadarmo... a podobne. K šíreniu paniky a nenávisti sa pripojil aj poslanec NRSR za stranu ĽSNS Ján Kecskés, ktorý k článku doplnil status, že imigranti sa nevedia zmestiť do kože a podpaľujú historické budovy.

Článok Bekmatova neprináša pravdu vo viacerých veciach.
Nie je pravdou, ako to svieti na Zem a Vek, že médiá o udalosti mlčia. Prípadu sa venovala aj redaktorka Miriam Hojčušová z Naša Nitra (regionálna sieť denníka SME), ktorá na rozdiel od Bekmatova zisťovala priebežné výsledky vyšetrovania: „Polícia preveruje podozrivého v prípade požiaru, ktorý poškodil historickú budovu na Samovej ulici pod hradom. S utečencami, ktorí v objekte bývajú, to podľa nášho zdroja nesúvisí. Podľa neoficiálneho policajného zdroja je však podozrivý bezdomovec. Polícia údajne preveruje aj verziu, podľa ktorej chcel zakryť stopy po krádeži bicykla. Podľa riaditeľa Diecéznej charity Juraja Baráta je za požiarom človek zo sociálne slabšej skupiny," píše Hojcučová. „Požiar nesúvisel s ubytovanou rodinou asýrskych kresťanov. Nespôsobil to nikto z nich. Spôsobil to občan Slovenskej republiky," cituje redaktorka riaditeľa Diecézy.

Odporúčame aj: Budúcich novinárov učí člen ÚV KSS a redaktor Zem a Vek

Napriek tomu, že v prípade sú nové skutočnosti, nikto neobvinil utečencov, Bekmatov neurobil za 7 dní od zverejnenia prvej neúplnej informácie, kde nasmeroval podozrenie na utečencov, nič, aby ako novinár hľadal pravdu, a pýtal sa aj na priebežné výsledky vyšetrovania. Naďalej sa šíri jeho odfláknutý článok a s ním aj komentáre o tom, ako treba s utečencami naložiť.

Zaujíma vás zákulisie médií? Sledujte nás na facebookuHlavné správy vystúpili zo spolku so Slobodným vysielačom a Zem a Vek

Hlavné správy vystúpili zo spolku so Slobodným vysielačom a Zem a Vek

Ešte dopoludnia vo štvrtok pobehoval redaktor konšpiračných Hlavných správ (HS) po úrade vlády s mikrofónom HS a ďalšieho konšpiračného webu Zem a Vek a podvečer už Hlavné správy oznámili, že v spolku s webom Tibora Rostása a ďalšími podobnými webmi nechcú byť.

Mimoriadne vystúpenie Zuzany Čaputovej: Potrebujeme veriť, že obeť, ktorú teraz prinášame, má zmysel (VIDEO)

Mimoriadne vystúpenie Zuzany Čaputovej: Potrebujeme veriť, že obeť, ktorú teraz prinášame, má zmysel (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes vystúpila v RTVS s mimoriadnym prejavom v súvislosti s aktuálnou epidémiou.

Facebook investuje 3 milióny dolárov do nového fondu pre žurnalistiku o COVID-19

Facebook investuje 3 milióny dolárov do nového fondu pre žurnalistiku o COVID-19

Súčasná kríza spôsobená nákazou koronavírusom sa dotkla aj médií. Dnes Facebook Journalism Project a European Journalism Centre oznámili vytvorenie Európskeho podporného fondu pre žurnalistiku COVID-19, ktorý má novinárom v Európe pomôcť pokrývať dôležité správy vo chvíli, keď ich všetci najviac potrebujú.

Úrad vlády dnes zrušil akreditáciu redaktorovi Hlavných správ, ten ničil majetok ÚV (VIDEO)

Úrad vlády dnes zrušil akreditáciu redaktorovi Hlavných správ, ten ničil majetok ÚV (VIDEO)

Včera sme upozornili na to, že úrad vlády by mal zrušiť akreditáciu redaktorom webu Hlavné správy, pretože web nehľadá pravdu, ale funguje len preto, aby šíril proruské manipulácie, hoaxy a dezinformácie.

Novou hovorkyňou ministerstva vnútra je bývalá redaktorka TA3

Novou hovorkyňou ministerstva vnútra je bývalá redaktorka TA3

Minister vnútra SR Roman Mikulec má od dnes 9. apríla 2020 novú posilu v komunikačnom tíme.

Na Omediach.com máme rekord - viac ako 1,3 milióna zobrazení za mesiac

Web Omediach.com prešiel za posledný polrok výrazným nárastom.

Zuzana Čaputová požiadala RTVS o mimoriadne vystúpenie

Zuzana Čaputová požiadala RTVS o mimoriadne vystúpenie

Kancelária prezidentky SR požiadala RTVS v súvislosti s aktuálnou krízovou situáciou na Slovensku o možnosť mimoriadneho vystúpenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej vo vysielaní RTVS.

Zakladateľ Twitteru sľúbil miliardu dolárov na boj s koronavírusom

Zakladateľ Twitteru sľúbil miliardu dolárov na boj s koronavírusom

Zakladateľ a šéf sociálnej siete Twitter Jack Dorsey sľúbil, že poskytne na boj proti koronavírusu miliardu dolárov. To predstavuje viac ako štvrtinu jeho celkového majetku. Dorsey o tom informoval na svojom twitterovom účte.

4ka prináša rýchlu wifinu na doma i na chatu

4ka prináša rýchlu wifinu na doma i na chatu

Mobilný operátor 4ka prichádza s riešením pre všetkých, ktorí v tejto dobe potrebujú dáta pre svoje fungovanie či už doma alebo napríklad na chate. K novému paušálu SLOBODA DATA si môžu zákazníci cez e-shop objednať aj modem Huawei E5573.

Je nebezpečné, keď sa nám proruské Hlavné správy prihovárajú z úradu vlády

Je nebezpečné, keď sa nám proruské Hlavné správy prihovárajú z úradu vlády

Tlačové besedy z úradu vlády sledujú denne státisíce ľudí. Počas nich hovorkyňa opakovane vyvoláva spomedzi novinárov na otázky redaktora Hlavných správ a premiér Igor Matovič bez mihnutia oka mu odpovedá. Web Hlavné správy, ktorý je jedným z najväčších šíriteľov dezinformácií, proruskej propagandy a manipulácií, tak premiér legitimizuje a dáva na úroveň bežných médií. AKTUALIZÁCIA: Úrad vlády redaktorovi Hlavných správ zrušil akreditáciu (podrobnosti pod článkom).

Najčítanejšie