ČT odmieta, že sa podieľala na provokácii voči prezidentovej manželke Foto: FB Miloš Zeman

ČT odmieta, že sa podieľala na provokácii voči prezidentovej manželke

04.11.2016 22:33 | Česko | ČTK

Česká televize (ČT) se dnes ohradila proti výrokům dosluhujícího moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD), který ČT nařknul, že se podílela na provokaci vůči první dámě Ivaně Zemanové.

Televizi kritizoval za to, že si její redaktoři rezervovali místa v ostravském Divadle Petra Bezruče, kam Zemanová měla přijít na představení Spalovač mrtvol. V divadle podle vyjádření hejtmana visela tibetská vlajka, organizovala se tam petice a chystala se protestní akce proti prezidentovi. ČT to však odmítá, v divadle podle vyjádření mluvčí Alžběty Plívové natáčela umělecký magazín Divadlo žije. Proti Novákovým výrokům se ohradilo i Divadlo Petra Bezruče.

Novák na závěrečné tiskové konferenci po třídenní návštěvě prezidentského páru v Moravskoslezském kraji tvrdil, že v sále byly směrové mikrofony, které měly zachytit reakci Zemanové na provokaci. "Co však považuji za věc, která je za hranou běžného a slušného chování, je, když se do politických názorů oponentů zatahují rodinní příslušníci," uvedl hejtman. Prohlásil, že je zdokumentováno, že za místy Zemanové byly rezervace na jména redaktorů České televize. "Byly připraveny směrové mikrofony a očekávalo se, jak bude paní Zemanová reagovat na tuto provokaci," řekl Novák. Dodal, že poté, co Zemanová divadlo nenavštívila, byly rezervace zrušeny. Televizi na závěr tiskové konference kritizoval i Miloš Zeman. "Že je to hloupé, že je to podlé, a že je to ubohé, to už řekl pan hejtman. Styďte se," řekl prezident.

ČT ale takovou interpretaci zcela odmítá. "Interpretace událostí z Divadla Petra Bezruče, která dnes zazněla na tiskové konferenci z úst hejtmana Miroslava Nováka, je mylná. Česká televize sice skutečně v divadle natáčela, předmětem jejího zájmu však bylo pouze a jedině úspěšné a dlouhodobě vyprodané představení Spalovač mrtvol s Norbertem Lichým. Vznikala zde totiž reportáž do uměleckého magazínu Divadlo žije," uvedla Plívová.

Natáčení podle ní bylo dohodnuto již před měsícem. "Účastnil se jej pouze štáb tohoto kulturního cyklu a kamery snímaly, logicky, výhradně dění na jevišti. Žádní členové redakce zpravodajství v divadle přítomni nebyli," doplnila mluvčí. Podle ní by končící hejtman měl vzít svá obviňující slova veřejně zpět.

Proti výrokům se dnes ohradilo i Divadlo Petra Bezruče, které tvrzení hejtmana označilo za lživé. Prohlášení jsou podle vyjádření divadla založená na zcela nepodložených spekulacích. Umělecká šéfka Janka Ryšánek Schmiedtová uvedla, že divadlo je prostorem pro otevřený dialog a jeho úkolem je hrát příběhy pro diváky.

"A paní Zemanová by byla jedním z diváků. Přišlo by nám pokrytecké vyřizovat si jakékoliv své názory skrze rodinného příslušníka - v ten moment našeho diváka," uvedla Schmiedtová. Za stejně pokrytecké ale označila případné sundání tibetskou vlajky, která podle ní na divadle visí už více než dva týdny. Divadlo ze stejných důvodů nechtělo ukrývat ani otevřený dopis pro Zemana, který mohou až do 17. listopadu podepisovat i diváci. Divadlo rovněž potvrdilo tvrzení ČT, že v divadle měla natáčet reportáž do pořadu Divadlo žije.

Sledujte dianie v českých médiách na novej stránke.

pošli na vybrali.sme.sk


Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

1. Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

Víťazom 64. ročníka medzinárodnej speváckej súťaže Eurovízia sa stal holandský spevák Duncan Laurence. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila so skladbou Friend of a Friend na jedenástom mieste.

Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

2. Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

...a pritom musel prežiť zverstvá nacizmu. Stretol Mengeleho a jeho život visel na vlásku.

 

Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

3. Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

Pápež František dnes vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi, ktorí sú v ťažkej situácii, ale už im nie je venovaná pozornosť.

Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

4. Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

Rakúsky vicekanclár a predseda protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache dnes oznámil odchod z oboch politických funkcií. Stalo sa to po tom, čo nemecké médiá zverejnili videonahrávku, na ktorej s údajnou príbuznou ruského oligarchu jedná o politickej podpore svojej strany výmenou za zabezpečenie štátnych zákaziek. Predseda ľudovcov vlády Sebastian Kurz podľa Stracheho rezignáciu na post vicekancelára prijal.

Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

5. Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

Voľby do Európskeho parlamentu sa v členských štátoch EÚ uskutočnia v dňoch 23. - 26. mája, na Slovensku prebehnú 25. mája.

Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

6. Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

nemecké médiá zverejnili sedemhodinový tajný videozáznam.

Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

7. Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

Nenechajte si ujsť najväčší herný festival spolu s pop-kultúrnym podujatím Y-CON a stretnite špeciálneho hosťa Vladimíra Furdíka alias Night Kinga z Game of Thrones.

Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

8. Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

V roku 1952 jedenásťročný Jozef Galus krátko pred obedom plával na drevenej doske v rieke Morava v blízkosti hradu Devín. Aj keď bolo zjavné, že je to dieťa, pohraničná hliadka začala strieľať. Na chlapca, ktorého možno len odvial prúd, hliadka strieľala z guľometu, samopalov a niekoľkých pušiek. Len z guľometu bolo proti nemu vystrelených 140 nábojov. Zabili ho za pár sekúnd. Ľudia, spoluzodpovední za tieto zločiny, ich doposiaľ pravidelne oslavovali s heslom "Neprejdú"- v uniformách, so symbolmi totalitného režimu, zbraňami - a to v priestoroch mesta. Pokračovanie.

V súvislosti s kauzou sledovania novinárov vykonáva NAKA prehliadku známeho baru v Bratislave (FOTO)

9. V súvislosti s kauzou sledovania novinárov vykonáva NAKA prehliadku známeho baru v Bratislave (FOTO)

V súvislosti s kauzou prenasledovania novinárov NAKA dnes od 09.05 v Bratislave na ulici Panenska č. 28 vykonáva prehliadku nebytových priestovo v bare Next Apache.

Najčítanejšie