Už je známe meno českej speváčky, ktorá bude zastupovať ČR na Eurovízii

Už je známe meno českej speváčky, ktorá bude zastupovať ČR na Eurovízii Foto: FB Martina Barta

Českou republiku bude na 62. ročníku hudební soutěže Eurovize v Kyjevě zastupovat zpěvačka Martina Bárta, členka německé jazzové skupiny 4 To The Bar.

 

 

Zatím není jasné, zda půjde o sólovou reprezentaci, nebo vystoupí společně s jiným umělcem. Informuje o tom web soutěže.

O nominaci rozhodla porota, jejímiž členy jsou skladatel Martin Kumžák, zpěvák a skladatel Jiří Škorpík, hudebník Michal Dvořák, skladatel a kytarista Michal Pavlíček a skladatel Ota Balage. Semifinálová kola i finále, které se koná 13. května, diváci uvidí v přímém přenosu České televize.

Martina Bárta vystupuje s 4 To The Bar od roku 2014. Kromě zpěvu v ní hraje i na lesní roh. Mimo jiné hostuje v tuzemské formaci J. J. Jazzmen. V roce 2010 vyhrála televizní reality show Robin Hood - Cesta ke slávě a následně si v muzikálu Robin Hood zahrála hlavní ženskou roli Lady Mariany. Její nominace je překvapením. Jako o zástupci ČR v Eurovizi 2017 se spekulovalo o Lenny, dceři zpěvačky Lenky Filipové. Mezi dalšími kandidáty figurovala Ewa Farna, skupina Light & Love nebo David Deyl.

Hudební soutěž Eurovize (v originále Eurovision Song Contest) se v Kyjevě koná díky loňskému vítězství ukrajinské zpěvačky Jamaly. Její úspěch s písní o deportaci krymských Tatarů sovětským diktátorem Josifem Stalinem někteří kritici označili za politicky motivovanou. Stanovy soutěže přitom zakazují politizaci vystoupení. Organizátor akce, Evropská vysílací unie, ale zastává názor, že píseň neobsahuje politický projev, nýbrž politická fakta.

V soutěži Eurovize interpret z každého státu, který splňuje kritéria soutěže, představí jednu píseň, která musí být složena v daném roce. O vítězi poté hlasuje odborná porota a diváci. Žádná země nesmí hlasovat pro sebe. Pak by nerozhodovala píseň, ale počet obyvatel jednotlivých zemí. Od počátků soutěže zůstává zvykem, že následující ročník pořádá vítězná země předešlého.

Přípravy na letošní ročník na Ukrajině provází skandál v podobě konfliktu v organizačním týmu, který na protest proti dosazenému vedení opustilo 21 manažerů. Kamenem úrazu se zřejmě stalo rozhodnutí zvětšit rozpočet soutěže z 22 na 29 milionů eur (z 594 na 784 milionů Kč), což může zmenšit zisky ukrajinské televize a produkčních společností. Ukrajina také pohrozila tím, že do země nepustí ruské zpěváky vystavené sankcím.

Česká republika se soutěže zúčastnila pětkrát. Nejdále se loni dostala Gabriela Gunčíková, která se probojovala se skladbou I Stand do velkého finále. V něm skončila předposlední, na 25. místě. Mezi ještě méně úspěšné české zástupce v předchozích ročnících patřili Kabát, Tereza Kerndlová, Gipsy.cz a Marta Jandová a Václav Noid Bárta.

Sledujte dianie v českých médiách na novej stránke.