Už sú známe nominácie na Českého leva Foto: ČFTA

Už sú známe nominácie na Českého leva

20.02.2017 09:07 | Česko | ČTK

Za nejlepší televizní film nebo minisérie mají šanci na ocenění Český lev projekty Hlas pro římského krále, Modré stíny a Zločin v Polné. V kategorii nejlepší dramatický televizní seriál mohou uspět seriály Kosmo, Pustina a Rapl.

 O výsledcích hlasování akademiků dnes ČTK za Českou filmovou a televizní akademii (ČFTA) informovala Nikola Lörinczová.

Vítězové ve dvou kategoriích za televizní tvorbu budou vyhlášeni na galavečeru 24. ročníku cen Český lev 4. března v pražském Rudolfinu.

ČFTA oceňuje televizní tvorbu druhým rokem. Na rozdíl od filmů, které jsou do souboje o České lvy zařazeny automaticky, do dvou televizních kategorií přihlašují své projekty vysílatelé. Letos své snímky nominovala Česká televize, HBO Europe, TV Nova a TV Prima. Akademici z nich vybírali v jednokolovém hlasování.

Už v lednu odhalila ČFTA nominace ve filmových kategoriích. Počtem 14 nominací dominuje drama režiséra Julia Ševčíka Masaryk. Dvanáct nominací získal snímek Anthropoid Seana Ellise, devět nominací má drama Jana Hřebejka Učitelka a snímek Já, Olga Hepnarová režisérů Petra Kazdy a Tomáše Weinreba jich obdržel osm. Celkem 112 hlasujících akademiků vybíralo ze 42 celovečerních hraných a animovaných filmů a 29 dokumentů uvedených do distribuce v roce 2016. O sošku Českého lva se filmy utkají v 15 statutárních kategoriích.

Kromě zveřejnění nominací už byli vyhlášeni také vítězové nestatutárních cen. Cenu filmových fanoušků si odnesl režisér Sean Ellis za film Anthropoid, který byl na webu Česko-Slovenské filmové databáze oceněn nadprůměrnými 80 procenty. Ocenění za nejlepší filmový plakát získal Lukáš Veverka, tvůrce plakátu filmu Já, Olga Hepnarová.

Černobílé drama Já, Olga Hepnarová uspělo na konci ledna na Cenách české filmové kritiky, kde získalo cenu za režii. Polská herečka Michalina Olszańská dostala za ztvárnění titulní role cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Zároveň se snímek stal díky polskému kameramanovi Adamu Sikorovi nejlepším audiovizuálním počinem. Weinreb a Kazda dostali cenu společnosti innogy pro Objev roku.

Vítězem Cen české filmové kritiky se stal Rodinný film, který natočil slovinský filmař Olmo Omerzu. Nejlepším dokumentem byl vyhlášen Normální autistický film. V mužské kategorii byl za herecký výkon oceněn Miroslav Hanuš z pražského Divadla v Dlouhé; ztvárnil bachaře ve filmu Petra Václava Nikdy nejsme sami. Nově přibyla kategorie Mimo kino, v níž byli oceněni tvůrci seriálu Pustina; v produkci HBO ho podle scénáře Štěpána Hulíka natočili Ivan Zachariáš a Alice Nellis. Osmidílný projekt už v polovině ledna získal hlavní cenu Trilobit Českého filmového a televizního svazu FITES.

Sledujte dianie v českých médiách na novej stránke.

pošli na vybrali.sme.sk


Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

1. Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

Orange a festival Pohoda idú ruka v ruke už osem rokov k stále vydarenejším ročníkom tohto obľúbeného festivalu. Tento rok však návštevníci nezdieľali len jedinečnú atmosféru, hudbu či zážitky s priateľmi, ale aj myšlienku o zodpovednom používaní telefónu či podporu ekologického recyklovania elektro-odpadu. Štatistiky sú aj tento rok plné rekordov.

Ten chlapec jej môže zničiť život!

2. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

3. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

4. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

5. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

6. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

7. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

8. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

10. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Najčítanejšie