Výzvu na podporu ČT podpísalo 370 hostí vyhlasovania Českých levov Foto: Facebook Český lev

Výzvu na podporu ČT podpísalo 370 hostí vyhlasovania Českých levov

11.03.2018 16:16 | Česko | ČTK

Výzvu na podporu České televize (ČT), která vznikla mezi filmaři během příprav slavnostního předávání Českých lvů, podepsalo 370 hostů slavnostního večera.

 

Pro ČTK to dnes uvedl režisér Jan Svěrák, který text výzvy v sobotu přečetl na pódiu Rudolfina před začátkem přímého přenosu. Výzva je reakcí na čtvrteční inaugurační projev prezidenta, v němž zaútočil na veřejnoprávní televizi. Text s názvem Pět vět na obranu České televize vyzývá politiky a veřejně činné osobnosti, aby se postavili snahám likvidovat nezávislost nejsilnějšího veřejnoprávního média.

"Je to všechno narychlo, webové stránky se chystají, aby se během týdne mohly k výzvě připojit i osobnosti z jiných oborů včetně politiky," uvedl Svěrák.

Viac: Ján Svěrák: Zemanova kritika ČT je útok na jej nezávislosťJán Svěrák: Zemanova kritika ČT je útok na jej nezávislosť

"Pilířem demokracie jsou nezávislá média, a proto je útok na Českou televizi zároveň útokem na demokracii v České republice," stojí v textu, který po skončení přenosu podepsali například Helena Třeštíková, Zdeněk Svěrák, Zuzana Kronerová, Miroslav Krobot, Daniela Kolářová, Eva Zaoralová, Jitka Němcová, Pavel Nový, Jaroslav Plesl, Václav Neužil, Bohdan Sláma, Tereza Nvotová nebo Marek Daniel.

Svěrák označil kritiku ČT v inauguračním projevu prezidenta Miloše Zemana za největší útok na její nezávislost od televizní krize v roce 2000. Politické dění uplynulých dní rezonovalo celým večerem. Například režisérka Olga Sommerová po převzetí ceny za nejlepší dokument poukázala na to, že přímý přenos z předávání ocenění vysílá Česká televize. "Nepatří žádnému oligarchovi, ale nám občanům," zdůraznila. Režisér Marek Najbrt po převzetí sošky za nejlepší dramatický televizní seriál v děkovné řeči poprosil hosty v hledišti a diváky u obrazovek, aby nevolili Miloše Zemana. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to na twitteru označil za povolební výkřik a udělil mu za něj "Českého lva za politickou uvědomělost a bdělost".

Odporúčame aj: Babiš: ČT není v ohrožení, nebudu veřejnoprávní média napadat

Prezident ve čtvrtek v inauguračním projevu obvinil ČT, že se ve zpravodajství příliš přikláněla ke straně TOP 09. Kromě televize Zeman obvinil i další média z pokusů o manipulaci veřejnosti a neobjektivnosti. Představitelé ČT jeho nařčení odmítli, útoky na nezávislost médií jsou podle nich nevhodné. Zemanovy útoky na novináře odsoudili i někteří politici.

Umělci se angažují i v dalších akcích namířených proti politice vítězů posledních voleb. Iniciativu s názvem Milion chvilek, která požaduje odstoupení premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), například vedle neúspěšného kandidáta na prezidenta Marka Hilšera podepsaly herečky Aňa a Ester Geislerovy, zpěvák Richard Müller či herec Vojtěch Dyk.

pošli na vybrali.sme.sk
Jozef Karika dosiahol rekordný úspech

Jozef Karika dosiahol rekordný úspech

Nový román Jozefa Kariku Priepasť dosiahol to, čo sa doteraz nepodarilo žiadnej slovenskej knihe. Počas prvého dňa predpredaja zaznamenal najvyššie čísla predajnosti v celej histórii kníhkupectva Martinus.

V nezvyčajnom aukčnom boji o televíziu Sky je víťazom americký Comcast

V nezvyčajnom aukčnom boji o televíziu Sky je víťazom americký Comcast

Americká káblová spoločnosť Comcast dnes zvíťazila v boji o prevzatie britskej platenej televízie Sky. Konkurenta 21st Century Fox porazila ponukou 17,28 libry za akciu.

Návod pre rodiča: Čo vám budú vyčítať vaše deti, keď uvidia váš profil na Facebooku?

Návod pre rodiča: Čo vám budú vyčítať vaše deti, keď uvidia váš profil na Facebooku?

Jedna z najpopulárnejších sociálnych sietí – Facebook – je otvorená všetkým, bez rozdielu veku. Kým tínedžeri s internetom vyrastali a spolu so zrodom Facebooku sa im akosi prirodzene dostali do krvi jeho nepísané pravidlá, pre starších, ktorí začínali používaním pevnej linky, môže ísť o desivé miesto plné neznámych tlačidiel a obrázkov.

Krajcer odišiel z Glob.sk, Ruttkayová sa stala šéfredaktorka

Krajcer odišiel z Glob.sk, Ruttkayová sa stala šéfredaktorka

Keď sme koncom augusta písali o spravodajskom webe Glob.sk, Daniel Krajcer mal s webom ešte veľké plány, v súčasnosti je všetko inak. Krajcer sa rozhodol z projektu odísť.

Finančná gramotnosť je nízka. Sporíme väčšinou bez účelu a neefektívne

Finančná gramotnosť je nízka. Sporíme väčšinou bez účelu a neefektívne

Výsledky prieskumu Poštovej banky o vzťahu Slovákov k peniazom* potvrdili, že naše znalosti v oblasti financií sú stále podpriemerné. Vo veľkom teste finančnej gramotnosti prepadli aj tí, ktorí si v tejto oblasti verili. Výrazne lepšie výsledky nedosiahli ani mladí, či ekonomicky aktívni ľudia. Finančná gramotnosť pritom ovplyvňuje životnú situáciu nás všetkých, ako aj budúcnosť našich detí.

Zemana nahneval status redaktora Českého rozhlasu na facebooku

Zemana nahneval status redaktora Českého rozhlasu na facebooku

Rozhlas aj redaktor sa českému prezidentovi ospravedlnili.

Gott sa postavil za Slávika, podľa Ortela stratil svoju podstatu

Gott sa postavil za Slávika, podľa Ortela stratil svoju podstatu

Spevák Karel Gott označil hudobné anketu Český slávik, ktorej tohtoročné zrušenie oznámil Jaroslav Těšínský z usporiadateľskej agentúry Musica Bohemica, za neoddeliteľnú súčasť českej populárnej hudby.

Vyjde kniha o Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej

Vyjde kniha o Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej

Na jeseň tohto roka vyjde špeciálna kniha o zavraždenom novinárovi Jánovi Kuciakovi a archeologičke Martine Kušnírovej.

Arena Sport odvysiela historicky prvé majstrovstvá sveta v minifutbale

Arena Sport odvysiela historicky prvé majstrovstvá sveta v minifutbale

Stanica Arena Sport odvysiela historicky prvé majstrovstvá sveta v minifutbale (Socca World CUP 2018). Národné výbery z Európy, Afriky, Ázie a Ameriky sa stretnú v boji o titul majstra sveta v portugalskom Lisabone. Na šampionáte, ktorý bude od 24. do 29. septembra, bude až 32 reprezentácií, medzi ktorými nebude chýbať Slovensko.

 

Zomrel producent seriálu Mafiáni

Zomrel producent seriálu Mafiáni

Po vážnej chorobe zomrel v nedeľu televízny producent Miroslav Čížek.

Najčítanejšie