Analytik: Česko čelí propagande a dezinformaciám z Ruska a Číny Reprofoto RT

Analytik: Česko čelí propagande a dezinformaciám z Ruska a Číny

23.03.2019 22:36 | Česko | ČTK

Česko čelí nepřátelským dezinformačním útokům a propagandě z Ruska a Číny. Rusko ke svým cílům využívá zejména dezinformace, kterými zpochybňuje pravdu nebo se snaží o rozdělování společnosti. Čína se snaží propagandou přesvědčit veřejnost o bohulibých cílech své politiky.

 

ČTK to řekl analytik František Vrabel, jehož firma Semantic Visions pomáhá například NATO s bojem proti dezinformacím. Podle Vrabela Rusko využívá ke své propagandě prezidenta Miloše Zemana a jeho výroky. Zároveň dodal, že český prezident příběhy ruské dezinformace šíří. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už dříve Vrabela za jeho výroky kritizoval a označil ho za dezinformátora.

Vrabel a jeho tým vyvinuli systém, který analyzuje pro komerční účely informace vyplývající z volně dostupných zdrojů na internetu. Neustále prochází obsah internetu a vyhledává nové zdroje v podobě zpravodajských článků či blogů. Pak je podrobí detailní sémantické analýze, jejímž cílem je automatické pochopení obsahu článků.
ADVERTISING

Vytvořená analytická data začala firma využívat i k analýze oblasti dezinformací a k odhalování nepřátelské propagandy. Systém je podle Vrabela schopen doložit, že ruské dezinformace skutečně existují, a dokáže v reálném čase varovat před konkrétními útoky. Firma se dočkala mezinárodního uznání, mezi její zákazníky patří i NATO.

Ruský systém dezinformací podle Vrabela spočívá v publikování dezinformačních či propagandistických článků na spolupracujících serverech. Těch nejaktivnějších je v ČR kolem 20. Informace pak přejímají další média, která mají napojení na ruské prostředí, a k jejich dalšímu rychlému šíření slouží sociální sítě, zejména facebook. Vrabel ho kritizuje za cílené rozdělování svých uživatelů do malých skupin, které se poté snadněji ovlivňují reklamou. Vedlejším efektem je rozdělování společnosti a její radikalizace.

Ruská propaganda a šíření dezinformací podle analytika vychází z několika příběhů, ve kterých se snaží například vylíčit EU jako společenství omezující suverenitu svých členů nebo USA jako světového četníka, který začíná války, kde může. Rusko naopak vykresluje jako oběť. Že jde o cílenou dezinformaci, pomáhá kromě dalších znaků odhalit například používaný jazyk, ve kterém zůstávají rusismy z přebíraných článků z ruského prostředí.

Vrabel poznamenal, že z otevřených zdrojů vyplývá, že řada webů spojených s ruskými dezinformacemi je pod přímou kontrolou ruských zpravodajských služeb. Se šířením často pomáhají lidé, kteří si svou roli neuvědomují. Vrabel je s odkazem na výrok vůdce bolševické revoluce Vladimíra Iljiče Lenina označuje jako "užitečné idioty".

Vrabel varuje před přidáváním si těchto lidí mezi přátele na facebooku. "Jestliže je někdo propojen s jedním nebo více lidmi, kteří rozsévají ten jed po sociálních sítích, tak to neujde bedlivému zraku facebooku a jeho algoritmu," řekl. Síť jim poté začne posílat zprávy, které odpovídají profilu těchto lidí a které jiné skupiny nedostanou.

Podle Vrabela by klíčoví představitelé státu měli o nebezpečí plynoucím z propagandy a dezinformací otevřeně mluvit. Řekl, že donedávna byla v této záležitosti vláda málo aktivní. "V poslední době vnímáme obrat, kdy pan premiér (Andrej) Babiš vypadá, že si uvědomil to nebezpečí a začal o tom veřejně mluvit," podotkl.

Prezidenta naopak kritizuje. "Vidíme ho spíše v opačné roli, že je aktivním šiřitelem a aktivním hráčem ruských dezinformací a čínské propagandy," poznamenal. Vliv Pražského hradu na šíření dezinformací je podle něj jeho firma schopna zdokumentovat. Řekl, že ho ruská propaganda používá k ovlivňování veřejnosti v Rusku. Jako příklad uvedl velký ohlas jeho kroků v ruských médiích při sporu s někdejším americkým velvyslancem Andrewem Schapirem. Za příklad propagandy, kterou přejímá Zeman, označil výroky o fašistech na Ukrajině nebo o tom, že se má Česko učit od Číny v oblasti stabilizace společnosti.

Za cíl ruských dezinformací označil relativizování pravdy, znejistění lidí a nabourání politického zřízení. Využívají podle něj "trhlin" ve společnosti, aby je dále rozšiřovaly. Poznamenal, že například v případě brexitu Rusko paradoxně kvůli většímu polarizování společnosti podporovalo nejen příznivce odchodu Británie z EU, ale i jeho odpůrce. Stejnou taktiku podle něj ruská propaganda využívá i v Česku.

Ruská propaganda podle dat Semantic Visions slábne se vzdáleností od Ruska. V ČR je asi dvojnásobné množství dezinformačního obsahu oproti Německu.

Vrabel řekl, že čínská propaganda funguje na jiném principu, kterým je dlouhodobá snaha přesvědčit veřejnost o bohulibých cílech čínské politiky a o výhodnosti obchodování s Čínou. Čína podle něj také dokáže v této oblasti myslet dlouhodobě.

Vrabel poznamenal, že propagandu používají i západní země, například s cílem působit na Rusy, že demokratická společnost je pro lid lepší než autoritativní režim. "Ale není postavena na lži a není jejím cílem poškodit obyvatele té země," řekl.

Evropa se kromě čínské a ruské propagandy musí vypořádat i s islamistickými dezinformacemi. Na české prostředí ale podle Vrabela nepůsobí. V této oblasti za původce označil zejména Saúdskou Arábii. Arabskou populaci na Blízkém východě se pak nově snaží ovlivnit Írán. "Samozřejmě kromě stále aktivního takzvaného Islámského státu," dodal.

pošli na vybrali.sme.sk


Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

1. Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

Svetová novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) dnes zverejnila pravidelný Index slobody tlače. Slovensko sa na rebríčku opäť prepadlo oproti minulému roku o 8 priečok. Je na 35 mieste.

RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

2. RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

RTVS v súvislosti s úmrtím prvej internej televíznej hlásateľky Blaženy Kočtúchovej a teatrológa Jaroslava Blaha mení program.

 

Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

3. Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

Slovenská sporiteľňa získala ocenenie Hypotéka roka, ktoré udeľuje týždenník Trend v spolupráci s Fincentrom. V hodnotení odbornej poroty dominovala vo všetkých hodnotených kritériách, spravidla s vysokým odstupom.

DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

4. DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

V sobotu spustila obchodná sieť DM vo vybraných filiálkach testovanie ekologickej služby – plniacich staníc na pracie a čistiace prostriedky.

V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

5. V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

 Na šírení xenofóbie v ČR sa výrazne podieľali konšpiračné weby.

Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

6. Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

Dôvod vzniku požiaru katedrály Notre-Dame v Paríži je stále neznámy. Francúzske úrady vyhlásili, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmysel a podpaľačstvo.

Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

7. Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

Hoci počet tragických dopravných nehôd na Slovensku dlhodobo klesá, vlani na našich cestách napriek tomu zomrelo až 229 osôb. Podľa niektorých odborníkov sú za poklesom týchto čísel modernejšie a bezpečnejšie autá, keďže podobný trend môžeme sledovať v takmer všetkých krajinách Európskej únie.

Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

8. Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

Požiar parížskej katedrály Notre-Dame vyvolal na internete záplavu lživých správ a sprisahaneckých teórií.

Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

9. Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

Jedným z najobľúbenejších a najprimitívnejších hoaxov, ktoré už roky šíria konšpirátori je hrozba chemtrails – ide o teóriu, že lietadla do ovzdušia rozprašujú rôzne škodlivé baktérie, vírusy a iné látky s cieľom poškodzovať krajinu, civilizáciu.

4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

10. 4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

Rýchle dáta nepoznajú hranice. V čoraz väčšom počte krajín môžu Štvorkári využívať už aj rýchly 4G medzinárodný roaming. Pred letnou sezónou operátor sprístupnil rýchle 4G dáta v roamingu v ďalších 21 krajinách.

Najčítanejšie