Analytik: Česko čelí propagande a dezinformaciám z Ruska a Číny

Analytik: Česko čelí propagande a dezinformaciám z Ruska a Číny Reprofoto RT

Česko čelí nepřátelským dezinformačním útokům a propagandě z Ruska a Číny. Rusko ke svým cílům využívá zejména dezinformace, kterými zpochybňuje pravdu nebo se snaží o rozdělování společnosti. Čína se snaží propagandou přesvědčit veřejnost o bohulibých cílech své politiky.

 

ČTK to řekl analytik František Vrabel, jehož firma Semantic Visions pomáhá například NATO s bojem proti dezinformacím. Podle Vrabela Rusko využívá ke své propagandě prezidenta Miloše Zemana a jeho výroky. Zároveň dodal, že český prezident příběhy ruské dezinformace šíří. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už dříve Vrabela za jeho výroky kritizoval a označil ho za dezinformátora.

Vrabel a jeho tým vyvinuli systém, který analyzuje pro komerční účely informace vyplývající z volně dostupných zdrojů na internetu. Neustále prochází obsah internetu a vyhledává nové zdroje v podobě zpravodajských článků či blogů. Pak je podrobí detailní sémantické analýze, jejímž cílem je automatické pochopení obsahu článků.
ADVERTISING

Vytvořená analytická data začala firma využívat i k analýze oblasti dezinformací a k odhalování nepřátelské propagandy. Systém je podle Vrabela schopen doložit, že ruské dezinformace skutečně existují, a dokáže v reálném čase varovat před konkrétními útoky. Firma se dočkala mezinárodního uznání, mezi její zákazníky patří i NATO.

Ruský systém dezinformací podle Vrabela spočívá v publikování dezinformačních či propagandistických článků na spolupracujících serverech. Těch nejaktivnějších je v ČR kolem 20. Informace pak přejímají další média, která mají napojení na ruské prostředí, a k jejich dalšímu rychlému šíření slouží sociální sítě, zejména facebook. Vrabel ho kritizuje za cílené rozdělování svých uživatelů do malých skupin, které se poté snadněji ovlivňují reklamou. Vedlejším efektem je rozdělování společnosti a její radikalizace.

Ruská propaganda a šíření dezinformací podle analytika vychází z několika příběhů, ve kterých se snaží například vylíčit EU jako společenství omezující suverenitu svých členů nebo USA jako světového četníka, který začíná války, kde může. Rusko naopak vykresluje jako oběť. Že jde o cílenou dezinformaci, pomáhá kromě dalších znaků odhalit například používaný jazyk, ve kterém zůstávají rusismy z přebíraných článků z ruského prostředí.

Vrabel poznamenal, že z otevřených zdrojů vyplývá, že řada webů spojených s ruskými dezinformacemi je pod přímou kontrolou ruských zpravodajských služeb. Se šířením často pomáhají lidé, kteří si svou roli neuvědomují. Vrabel je s odkazem na výrok vůdce bolševické revoluce Vladimíra Iljiče Lenina označuje jako "užitečné idioty".

Vrabel varuje před přidáváním si těchto lidí mezi přátele na facebooku. "Jestliže je někdo propojen s jedním nebo více lidmi, kteří rozsévají ten jed po sociálních sítích, tak to neujde bedlivému zraku facebooku a jeho algoritmu," řekl. Síť jim poté začne posílat zprávy, které odpovídají profilu těchto lidí a které jiné skupiny nedostanou.

Podle Vrabela by klíčoví představitelé státu měli o nebezpečí plynoucím z propagandy a dezinformací otevřeně mluvit. Řekl, že donedávna byla v této záležitosti vláda málo aktivní. "V poslední době vnímáme obrat, kdy pan premiér (Andrej) Babiš vypadá, že si uvědomil to nebezpečí a začal o tom veřejně mluvit," podotkl.

Prezidenta naopak kritizuje. "Vidíme ho spíše v opačné roli, že je aktivním šiřitelem a aktivním hráčem ruských dezinformací a čínské propagandy," poznamenal. Vliv Pražského hradu na šíření dezinformací je podle něj jeho firma schopna zdokumentovat. Řekl, že ho ruská propaganda používá k ovlivňování veřejnosti v Rusku. Jako příklad uvedl velký ohlas jeho kroků v ruských médiích při sporu s někdejším americkým velvyslancem Andrewem Schapirem. Za příklad propagandy, kterou přejímá Zeman, označil výroky o fašistech na Ukrajině nebo o tom, že se má Česko učit od Číny v oblasti stabilizace společnosti.

Za cíl ruských dezinformací označil relativizování pravdy, znejistění lidí a nabourání politického zřízení. Využívají podle něj "trhlin" ve společnosti, aby je dále rozšiřovaly. Poznamenal, že například v případě brexitu Rusko paradoxně kvůli většímu polarizování společnosti podporovalo nejen příznivce odchodu Británie z EU, ale i jeho odpůrce. Stejnou taktiku podle něj ruská propaganda využívá i v Česku.

Ruská propaganda podle dat Semantic Visions slábne se vzdáleností od Ruska. V ČR je asi dvojnásobné množství dezinformačního obsahu oproti Německu.

Vrabel řekl, že čínská propaganda funguje na jiném principu, kterým je dlouhodobá snaha přesvědčit veřejnost o bohulibých cílech čínské politiky a o výhodnosti obchodování s Čínou. Čína podle něj také dokáže v této oblasti myslet dlouhodobě.

Vrabel poznamenal, že propagandu používají i západní země, například s cílem působit na Rusy, že demokratická společnost je pro lid lepší než autoritativní režim. "Ale není postavena na lži a není jejím cílem poškodit obyvatele té země," řekl.

Evropa se kromě čínské a ruské propagandy musí vypořádat i s islamistickými dezinformacemi. Na české prostředí ale podle Vrabela nepůsobí. V této oblasti za původce označil zejména Saúdskou Arábii. Arabskou populaci na Blízkém východě se pak nově snaží ovlivnit Írán. "Samozřejmě kromě stále aktivního takzvaného Islámského státu," dodal.