Zeman: Peroutkov článok Hitler je gentleman sa nenašel, sú iné Reprofoto ČT

Zeman: Peroutkov článok Hitler je gentleman sa nenašel, sú iné

26.06.2019 16:49 | Česko | ČTK

Článek "Hitler je gentleman", jehož autorem by byl novinář Ferdinand Peroutka, se podle prezidenta Miloše Zemana najít nepodařilo, přestože pro jeho nálezce vypsal odměnu 100.000 korun. Podle Zemana se ale našly jiné vydané Peroutkovy články na toto téma, proti nimž byl prvně jmenovaný článek docela nevinný. Prezident to dnes řekl na dotaz při setkání se zaměstnanci firmy Fraenkische CZ v Okříškách na Třebíčsku.

 

Omluvy za prezidentovy výroky se dožaduje Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Nové kolo soudního sporu, který se týká výroků prezidenta o novináři Peroutkovi, by mělo začít letos v říjnu.

Mezi dalšími Peroutkovými články dnes Zeman uvedl článek "Češi, Němci a Židé", který podle něj při projednávání označil za antisemitský i soudce (Tomáš) Novosad. "Dynamický život" podle Zemana oslavoval Adolfa Hitlera i příležitosti jeho narozenin. Dále prezident jmenoval článek "Naše ústava", který podle něj oslavoval velkoněmeckou říši.

"Tak bych mohl pokračovat dál a dál. Pokud si vzpomínám, tak naproti tomu ten článek Hitler je gentleman byl docela nevinný, protože akorát říkal: Věřme Adolfu Hitlerovi, on je to přece gentleman a on splní dané slovo," řekl Zeman.

Záležitost se táhne od ledna 2015, kdy prezident řekl při projevu k výročí konce holokaustu o Peroutkovi, že napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem "Hitler je gentleman". Zároveň mu přisoudil výrok "Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Posléze se ukázalo, že autorem citátu je Jan Stránský. Článek v Přítomnosti se Pražskému hradu nalézt nepodařilo, podle historiků neexistuje.

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která se dožaduje omluvy, původně žalovala prezidentskou kancelář. Po zásahu Nejvyššího soudu musela žalobu přesměrovat na ministerstvo financí. Zeman bude na vlastní žádost vedlejším účastníkem sporu.

Justice původně Kaslové přiznala nárok na omluvu od prezidentské kanceláře za to, že prezident označil jejího děda za autora zmíněného článku. Za chybu u Stránského výroku a úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením se Česká republika podle verdiktu omlouvat nemusela. Hrad se navzdory pravomocnému rozsudku neomluvil, ačkoliv Zeman již v dubnu 2015 slíbil svou omluvu, pokud se zmíněný článek nenajde. Později prohlásil, že se omluví jen za nenalezení textu, nikoli za výrok samotný.

Nejvyšší soud pak verdikt zrušil a spor vrátil na začátek. Obvodní soud pro Prahu 1 se chce věcí začít veřejně zabývat 7. října. ČTK to zjistila 20. června z justiční databáze Infosoud.

pošli na vybrali.sme.sk


Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

1. Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

Štát Izrael existuje len sedem desaťročí, no za svoju krátku existenciu dokázal zúrodniť nehostinné miesta vďaka dômyselným zavlažovacím technológiám, vybudovať infraštruktúru, postaviť špičkové nemocnice a vzdelávať svoje obyvateľstvo na prestížnych univerzitách.

Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

2. Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

Americká herečka Felicity Huffmanova, známa zo seriálu Zúfalé manželky, bola odsúdená k 14 dňom väzenia, 250 hodinám verejnoprospešných prác a pokute 30.000 dolárov v korupčnom škandále s prijímacími testami na prestížnej americkej univerzite. Informovala o tom televízia CNN.

RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

3. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

4. Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

Vo veku 64 rokov zomrel americký fotograf Charlie Cole, ktorý sa preslávil fotkou osamoteného muža, ako stojí proti kolóne tankov. Informoval o tom dnes server BBC News.

Zmeň banku, zmeň svet. Choose your revolution! Odkazuje študentom raper Vec v novej kampani 365.bank

5. Zmeň banku, zmeň svet. Choose your revolution! Odkazuje študentom raper Vec v novej kampani 365.bank

Poukazovanie na klimatické zmeny, boj proti fast fashion, zhromaždenia na námestiach... Spoločným menovateľom všetkých revolučných aktivít sú mladí ľudia. Oni sú mnohokrát zodpovednejší voči svetu ako ich rodičia, ktorí pod tlakom povinností na mnoho vecí rezignovali. Mladí sú často zodpovednejší ako dospelí. Preto by nemali mať „detský účet“, zaslúžia si mať svoj účet navždy zadarmo. Taký je odkaz 365 banky v jej prvej kampani zameranej na študentov.

Experti varujú: Dezinformácie o očkovaní narastajú, ohrozujú zdravie ľudí aj na Slovensku

6. Experti varujú: Dezinformácie o očkovaní narastajú, ohrozujú zdravie ľudí aj na Slovensku

Dezinformácie a nárast nedôvery v očkovanie patrí k zásadným rizikám ohrozujúcim zdravie a životy ľudí na všetkých kontinentoch.

Mafra se nemusí ospravedlniť ani vyplatiť odškodné bývalému ministrovi

7. Mafra se nemusí ospravedlniť ani vyplatiť odškodné bývalému ministrovi

 Mediální dům Mafra se s konečnou platností nemusí omlouvat ani vyplácet odškodnění bývalému ministru vnitra Ivanu Langerovi (ODS).

Petit Press kupuje ďalšiu sieť schránkových novín

8. Petit Press kupuje ďalšiu sieť schránkových novín

Vydavateľstvo Petit Press, ktoré v regiónoch okrem týždenníkov MY a  denníka Korzár, vydáva aj schránkové tituly ECHO, kupuje tretiu najväčšiu sieť schránkových novín na Slovensku - Pardon. O akvizícii informuje vydavateľstvo tlačovou správou.

Twitter zablokoval účty Castrovi, jeho dcére a niektorým novinárom

9. Twitter zablokoval účty Castrovi, jeho dcére a niektorým novinárom

Americká spoločnosť Twitter prevádzkujúca rovnomennú sociálnu sieť zablokovala účty vodcovi kubánskych komunistov Raúlovi Castrovi, jeho dcére Mariele a tiež desiatkam novinárom zo štátnych médií.

Český film získal študentského Oscara (VIDEO)

10. Český film získal študentského Oscara (VIDEO)

Český animovaný film Dcera získal prestižní ocenění americké Akademie filmového umění a věd, zvané studentský Oscar.

Najčítanejšie