Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu Foto: Barrandov

Čínská společnost Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC se může podílet na kontrole firem Empresa Media a Médea Jaromíra Soukupa. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

 

ČTK to dnes sdělila mluvčí úřadu Milena Marešová. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

"Úřad vydal rozhodnutí, v němž ve zjednodušeném řízení povolil spojení soutěžitelů Rainbow Wisdom Investments Limited a pana J. S. na jedné straně a Médea a Empresa Media na straně druhé," uvedla Marešová. Podle dřívějšího vyjádření antimonopolního úřadu se v řízení zabýval rozšířením pravomocí Rainbow Wisdom, která se dřív na kontrole společností podílet nemohla.

Rainbow Wisdom Investment, kterou založila čínská státní skupina CITIC pro působení v České republice, získala podíly v obou společnostech letos v červnu, kdy přebírala aktiva holdingu CEFC China. V Empresa Media dříve získala 49 procent, v marketingové Médea Group 30 procent.

"CITIC Group se dohodla s druhým akcionářem, panem Jaromírem Soukupem, na restrukturalizaci svého podílu v jeho společnostech. Proporčním způsobem, odpovídajícím ekonomické valuaci (hodnotě), snižuje svůj podíl ve společnosti Empresa Media a navyšuje svůj podíl ve skupině Médea Group," uvedl dříve místopředseda představenstva CITIC Europe Holdings Jaroslav Tvrdík.

Čínská skupina CITIC Group v červnu dokončila prostřednictvím Rainbow Wisdom Investment převzetí všech akciových podílů holdingu CEFC China v Česku. Mimo jiné tak získala podíl v letecké společnosti Smartwings i ve společnosti Lapasan, která vlastní skupinu Pivovary Lobkowicz.

Skupina CEFC China, která se loni kvůli vysokému zadlužení dostala do problémů, v Česku spravovala aktiva přes 1,5 miliardy eur (39 miliard Kč). Po překotném vývoji na jaře 2018 výkon akcionářských práv nad CEFC Europe převzala CITIC Group, která je státní firmou. Celou transakci se podařilo dokončit letos v dubnu.

CITIC Group byla založena v roce 1979 jako první čínská investiční firma s cílem přilákat zahraniční kapitál a zavádět nejnovější mezinárodní postupy do fungování a řízení podniků. Je hlavním sponzorem čínské fotbalové Superligy a své aktivity rozvíjí ve více než stovce zemí.