České televízie prichádzajú s novými krimi seriálmi a ďalšími novinkami Foto: ČT

České televízie prichádzajú s novými krimi seriálmi a ďalšími novinkami

27.09.2019 15:33 | Česko | ČTK

České televize natáčejí několik detektivních seriálů ročně, buď novinky nebo další řady úspěšných sérií. Stejně jako u ostatních žánrů mají diváci rádi příběhy, které jsou adaptované na české prostředí.

Detektivky a krimi se v televizi drží mezi nejsledovanějšími žánry už několik desítek let. Před padesáti lety, 27. září 1969, byl pod názvem Přísaha uveden první díl televizního seriálu režiséra Jiřího Sequense Hříšní lidé města pražského natočený podle stejnojmenné sbírky povídek Jiřího Marka.

"Seriál, v němž hlavní roli hraje Jaroslav Marvan jako pražský policejní rada Vacátko a jeho tým policejních inspektorů, jsme divákům připomněli letos v létě," sdělila ČTK mluvčí České televize (ČT) Karolína Blinková.

Ročně jsou v ČT ve výrobě průměrně čtyři detektivní seriály či minisérie, například Případy 1. oddělení, Cirkus Bukowsky, Život a doba soudce A.K., Vraždy v kruhu, Labyrint, Rapl a další. Nyní vysílá ČT v premiéře šestidílný kriminální seriál Sever. K nejúspěšnějším detektivním seriálům tuzemské televizní tvorby patří Četnické humoresky, jejichž první řadu sledovalo v roce 2001 průměrně 2,18 milionu diváků, druhou řadu v roce 2003 pak 2,31 milionu diváků. Z novodobé vlastní tvorby ČT jsou velmi úspěšné Případy 1. oddělení. První řadu sledovalo v roce 2014 průměrně 1,59 milionu diváků, druhou řadu v roce 2016 pak 1,82 milionu diváků. "Diváky láká být součástí vyšetřování, pátrat společně s policisty po pachatelích nebo mužům zákona fandit," podotkla k oblibě detektivního žánru Blinková.

Letos se diváci ČT mohou těšit mimo jiné na desetidílný seriál Zločiny Velké Prahy režiséra Jaroslava Brabce s Jiřím Langmajerem, Jaroslavem Pleslem a Denisem Šafaříkem v hlavních rolích nebo na seriál Četníci ze Znojma, který navazuje na dřívější projekt ČT Četníci z Luhačovic. Ze skutečných událostí vychází seriál Místo zločinu Ostrava, který představí dvojici odlišných kriminalistů. Případy budou vyšetřovat Pavla Beretová a Stanislav Majer.

Dalších sedm případů sériových vražd inspirovaných skutečnými událostmi přináší na stanici Prima druhá série Temného Kraje, kde brutální zločiny řeší elitní kriminalista Petr Kraj (Lukáš Vaculík) a jeho pes Egon.

"Temný kraj, který běží každou sobotu večer, je bezesporu naší vlajkovou lodí. První řadu sledovalo průměrně 1,541.000 diváků v cílové skupině starších patnácti let. Také druhá řada patří s průměrně 885.000 diváky mezi nejsledovanější pořady sobotního večera," sdělila obsahová ředitelka Lenka Hornová. "Právě natáčíme druhou řadu úspěšného Poldy, a pak úplnou novinku, kde bude zářit Vojta Kotek a Anička Polívková. Také na jaro máme připravené do výroby zajímavé pořady tohoto žánru," dodala.

Kanál Prima Krimi nadále uvádí oblíbené zahraniční seriály Sběratelé kostí, Rizzoli & Isles: Vraždy na pitevně, Castle na zabití, Vraždy v Midsomeru nebo Temný Wales. V říjnu vstoupí na Prima Krimi kanadský detektivní seriál Cardinal: Mrazivý případ podle knih Gilese Blunta. Sedmou sérií bude pokračovat také Sherlock Holmes: Jak prosté a další příběhy nabídne seriál Drsná Harry. Na konci listopadu uvede Prima Krimi německý seriál Případ pro dva s vyšetřovací dvojicí právníka a soukromého detektiva. Devátou řadou se na konci listopadu představí seriál Námořní vyšetřovací služba. Novinkou bude také seriál Stíny spravedlnosti sledující osudy zaměstnanců právnické firmy.

Televize Nova připravila do podzimního programu premiérové díly Policie Modrava. Nova také představí pokračování seriálu Specialisté, v němž tým ve složení Martin Dejdar, Jakub Štáfek a Zuzana Kajnarová doplní Jiří Hána. Zahraniční detektivní tvorbu nabídnou na tematických stanicích skupiny TV Nova. Například na Nova Action pokračuje německý seriál Kobra 11 s dalšími případy pro kriminální oddělení dálniční policie v Kolíně nad Rýnem.EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Spoločnosť Facebook spúšťa v Spojených štátoch a desiatkach ďalších krajín službu na zdieľanie krátkych videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínskej aplikácie TikTok, ktorej teraz napríklad v USA hrozí zákaz.

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Poznáte knihy s hravými názvami ako Jeden musí z kola von, Na koho to slovo padne, Keď čert nespí, či Ľúbi ma, neľúbi ma?

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Kanadský hudobník Neil Young podal na americkom súde sťažnosť na volebnú kampaň prezidenta Donalda Trumpa za to, že prezident na svojich mítingoch opakovane používa Youngovu hudbu. Podľa kanadského rockera Trumpova kampaň porušuje autorské práva, pretože Young s takým využitím svojich piesní nesúhlasil. Informovala o tom dnes BBC, podľa ktorej sa k tomu tím Trumpovej kampane zatiaľ nevyjadril.

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

Rozruch vyvolal v Španielsku televízny spot, v ktorom vedenie madridského regiónu nabáda najmä mladých ľudí k noseniu rúšok. Práve madridský región patril medzi najviac postihnuté pandémiou koronavírusu.

Čína hrozí odvetou USA kvôli problémom s vízami čínskych novinárov

Čína dnes pohrozila odvetou, ak americká vláda bude pokračovať podľa Pekingu v nepriateľskom rokovaní proti čínskym novinárom v USA.

Čína reaguje na snahy USA obmedziť TikTok

Čína reaguje na snahy USA obmedziť TikTok

Čína nemieni akceptovať, aby Spojené štáty ukradli akúkoľvek čínsku technologickú firmu a je pripravená zakročiť aj vo veci čínskej firmy ByteDance a jej aplikácie TikTok. Napísal to dnes čínsky denník China Daily, ktorý patrí čínskej komunistickej strane.

Vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka nečakane presunuli

Vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka nečakane presunuli

Viac ako pol roka od začatia najsledovanejšieho procesu v novodobých dejinách Slovenska má súd v stredu vyniesť rozsudky nad trojicou obžalovaných z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Na ministerstvo k Remišovej nastúpil niekdajší moderátor O 5 minút 12

Na ministerstvo k Remišovej nastúpil niekdajší moderátor O 5 minút 12

Novým riaditeľom odboru komunikácie na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie je od začiatku augusta Michal Dyttert.

Najčítanejšie