České médiá sú pod tlakom, uvádza Európska novinárska federácia Ilustr. foto Barrandow

České médiá sú pod tlakom, uvádza Európska novinárska federácia

18.10.2019 07:41 | Česko | ČTK

Česká média jsou pod tlakem veřejnosti a politiků, část mediálního trhu navíc stále nepřímo ovládá premiér Andrej Babiš, uvádí zpráva Evropské novinářské federace (EJF), na kterou upozornil zpravodajský server iRozhlas.

 

Česko by podle týmu mezinárodních odborníků mělo věnovat pozornost financování soukromých i veřejnoprávních médií a nezávislé a kvalitní žurnalistice. Babiš zprávu označil za "nesmysl" a odmítl ji komentovat.

Napojení premiéra na česká média je první problematikou, kterou se zpráva EJF zabývá. Babiš podle zjištění EJF "de facto vlastní 30 procent soukromých médií v zemi" a tato média o premiérovi informují příznivě i poté, co je převedl do svěřenského fondu. Blízký vztah médií a premiéra je "v demokracii absolutně nepřípustný", píše EJF. Instituce doporučuje přehodnotit zákon o střetu zájmů, takzvaný lex Babiš, případně dohlížet na jeho lepší dodržování.

"Takové nesmysly komentovat nebudu," řekl Babiš českým novinářům v noci na dnešek po jednání na summitu EU v Bruselu. "Já žádná média nevlastním," dodal.

EJF si také všímá, že média, která se k Babišovi staví kriticky, premiér často veřejně napadá a snaží se je zdiskreditovat. Silné kritiky se těmto médiím, jež zpráva jmenovitě nezmiňuje, dostává podle federace i ze strany prezidenta Miloše Zemana a dalších politiků.

Českým veřejnoprávním médiím, která jsou podle EJF obecně uznávaná, hrozí přísnější kontrola ze strany vlády a parlamentu, který rozhoduje o složení rad a schvaluje hospodářské zprávy. EJF to vnímá jako hrozbu pro nezávislost těchto médií, která může vést k autocenzuře i k zasahování do jejich nezávislosti. Organizace doporučuje zrušit nutnost schvalování výročních zpráv a zachování současné podoby financování skrze koncesionářské poplatky.

Média kromě tlaku ze strany státních činitelů podléhají také veřejnosti a inzerentům. Česko se v žebříčku mezinárodní organizace Reportéři bez hranic za posledních pět let propadlo ze 13. místa na letošní 40. pozici, upozorňuje EJF. Digitalizace a ústup takzvaných tradičních médií znamenaly úpadek mnoha zavedených médií, která přešla pod vlastnictví oligarchů; v Česku je proto třeba zavést udržitelné obchodní modely, které mohou získat podporu evropských institucí a rozvíjet například investigativní žurnalistiku.

Ve složité situaci se nacházejí regionální média, která v nezávislé a nestranné podobě téměř neexistují; "jsou spíše marketingovým nástrojem podnikatelů a oligarchů, nebo hlásným prostředkem politických kampaních", uvádí EJF. V zemi rovněž chybí kvalitní žurnalistika. Důvodem podle federace může být jak nedostatek prostředků v médiích, tak neuspokojivé vzdělávání novinářů. Narůstá i počet nedůvěryhodných internetových portálů, kvůli kterým Češi obtížně poznávají, kterým médiím mohou důvěřovat.

K hodnocení EJF dospěla na základě návštěvy ČR a setkání s více než desítkou mediálních odborníků a pracovníků, politiků a akademiků. Český mediální prostor posuzovalo pět mediálních odborníků a novinářů, včetně předsedkyně dozorčí rady Evropského centra pro svobodu tisku a médií (ECPMF) Lucie Sýkorové a prezidenta Syndikátu novinářů České republiky Adama Černého.

pošli na vybrali.sme.sk


30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

Čo znamená pre mladých Slovákov sloboda? Vedia niečo o Nežnej revolúcii a živote pred rokom 1989? A aký je podľa nich vzťah medzi slobodou a peniazmi? Odpovede aj na tieto otázky dal exkluzívny prieskum, ktorý pre Slovenskú sporiteľňu pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravili spoločnosti Insight Diver a G82.

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

Donald Trump sa vlani v decembri osobne stretol s dvomi podnikateľmi z bývalého ZSSR a poveril ich "tajnou misiou" na Ukrajine, ktorá mala poškodiť povesť prezidentovho volebného soka Joea Bidena.

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

Výrobca prístrojov na domácu perlivú vodu SodaStream si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomína limitovanou edíciou fliaš so symbolmi Novembra 1989 pripravenou špeciálne pre slovenský a český trh.

Aký skutočne bol Ernest Hemingway?

Aký skutočne bol Ernest Hemingway?

Pre mnohých ľudí predstavuje Ernest Hemingway skôr mýtus než človeka z mäsa a kostí. Vie sa o ňom, že bol vojakom, športovcom, vášnivým milencom, emigrantom s, samozrejme, vynikajúcim spisovateľom.

Zomrel režisér trezorového filmu Všetci dobrí rodáci (VIDEO)

Zomrel režisér trezorového filmu Všetci dobrí rodáci (VIDEO)

Vo veku 93 rokov zomrel režisér, scenárista i odbojár Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všetci dobrí rodáci. ČTK to z poverenia rodiny oznámil Vítězslav Tichý. Potvrdil to tiež hovorca Slováckeho divadla Josef Kubáník. Uherskohradišťske divadlo to tiež uviedlo na svojom facebooku.

České televízie pripravujú k 30. výročiu revolúcie špeciálne relácie (VIDEO)

České televizní stanice připravují na neděli k 30. výročí začátku sametové revoluce speciální vysílání nebo pořady. Česká televize bude mít několik venkovních studií v centru Prahy.

Magio TV prináša viacero noviniek

Magio TV prináša viacero noviniek

Telekom vylepšuje svoju televíznu ponuku: prináša nové kanály v Magio TV, aj filmové a seriálové novinky vo videopožičovni Magio Kino. Zároveň vylepšuje aplikáciu Magio GO, ktorá je dostupná už aj pre Smart TV a prináša nové zaradenie Magio GO TV Box.

Po protestoch Poľska zmení Netflix film o strážcovi v tábore smrti (VIDEO)

Po protestoch Poľska zmení Netflix film o strážcovi v tábore smrti (VIDEO)

Americká spoločnosť Netflix po protestoch Poľska zmení v dokumentárnom filme Diabol od vedľa mapy, v ktorých boli nacistické vyhladzovacie tábory zakreslené na súčasných poľských hraniciach.

Rádio Expres si Nežnú revolúciu pripomenie sériou špeciálnych rozhovorov

Rádio Expres si Nežnú revolúciu pripomenie sériou špeciálnych rozhovorov

V nedeľu 17.novembra dopoludnia odvysiela Expres sedem jedinečných rozhovorov, ktoré pripravili redaktori spravodajstva s priamymi účastníkmi revolúcie, športovcami, hercami a pamätníkmi.  

Markíza bude mať špeciálne Na telo aj dokument k 17. novembru (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo aj dokument k 17. novembru (VIDEO)

Televízia Markíza nakrútila pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pôvodný dokument s názvom NEŽNÁ 30 - CESTA K SLOBODE. Odvysiela ho v nedeľu, 17. novembra 2019, so začiatkom o 20:30.

Najčítanejšie