Prehľad vlastníkov médií v ČR Foto: Omediach.com

Prehľad vlastníkov médií v ČR

29.10.2019 15:35 | Česko | ČTK

Výběr vlastníků velkých mediálních společností v Česku, po tom, ako skupina PPF prostřednictvím dceřiných společností podepsala dohodu se společností Central European Media Enterprises (CME):

Agrofert

Skupině Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše patří mediální skupina Mafra, která mimo jiné vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a Metro, týdeník 5plus2 a různé časopisy (Žena a život, Tina, Cosmopolitan, Harper's Bazaar, Esquire, Rytmus života, Chvilka pro tebe, Motor a další), provozuje zpravodajské portály iDNES.cz a lidovky.cz a další internetové portály a služby, rádia Impuls a Rock zone, hudební televizi Óčko a vlastní tiskárny Mafraprint. Působí i na Slovensku (Mafra Slovakia). Loni Mafra koupila vydavatelství Bauer Media v ČR i na Slovensku, které vydávalo například tituly Rytmus života, Chvilka pro tebe, Cosmopolitan a Esquire. Mafře loni klesl zisk o více než polovinu na 34 milionů korun. Výnosy se snížily o pět procent na 2,445 miliardy korun.

Borgis

Společnost vydává deník Právo a ve spolupráci s portálem Seznam.cz provozuje zpravodajský server Novinky.cz, Super.cz a Sport.cz. Většinovým majitelem společnosti je šéfredaktor deníku Právo a předseda představenstva Borgisu Zdeněk Porybný. V roce 2013 získala třetinový podíl v Borgisu internetová společnost Seznam.cz. Borgisu v minulém roce klesl zisk o 11 milionů na 12,4 milionu korun. Tržby meziročně klesly o 3,6 procenta na 618,3 milionu korun.

Burda International CZ

Vydavatelství vydává přes 40 periodických časopisů, jako jsou například ELLE, Marianne, Apetit, Marianne Bydlení, Marie Claire, JOY, Svět ženy a Katka. Vydavatelství patří do německé skupiny Hubert Burda. Čistý zisk vydavatelství loni mírně klesl na 19 milionů Kč. Čistý obrat stagnoval na 527 milionech.

CME

CME provozuje televizní stanice v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku, ve Slovinsku a v Česku. Součástí CME v ČR je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International. CME založil miliardář a dědic kosmetického impéria Estée Lauder Ronald Lauder. Skupina PPF miliardáře Petra Kellnera podepsala v neděli se CME dohodu o jejím plném převzetí. Podmínkou dokončení transakce je získání souhlasu akcionářů společnosti CME, Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí. CME v České republice v minulém roce zvýšila výnosy o 11,9 procenta na 233,99 milionu dolarů (5,3 miliardy Kč). Hrubý provozní zisk OIBDA stoupl o 14 procent na 94,6 milionu dolarů (2,1 miliardy Kč).

Czech Media Invest (CMI)

CMI je prostřednictvím své dceřiné společnosti Czech News Center předním mediálním domem, který vydává v ČR čtyři deníky (například Blesk, E15) a několik desítek časopisů (Reflex). Je rovněž vlastníkem rozhlasových stanic v ČR (Evropa 2) a v Rumunsku. Od loňska je skupina CMI také majitelem několika francouzských tiskových periodik (Marianne, Elle), koupila i podíl v prestižním deníku Le Monde a nedávno koupila podíl zhruba 4,07 procenta v německé televizní a rozhlasové společnosti ProSiebenSat.1. Poloviční podíl v CMI ovládá investor Daniel Křetínský, zbytek ovládají podnikatelé Patrik Tkáč se 40 procenty a Roman Korbačka s deseti procenty. Dceřiná Czech News Center se loni vrátila k zisku 44,6 milionu korun. V předchozím roce měla firma ztrátu 8,2 milionu Kč. Tržby se zvýšily o pět milionů Kč na 1,841 miliardy korun.

Economia

Největší vydavatel ekonomického a odborného tisku v ČR. Vydává deník Hospodářské noviny, týdeníky Ekonom a Respekt a řadu dalších odborných titulů v tištěné i digitální podobě, provozuje zpravodajské servery IHNED.cz a Aktuálně.cz. Společnost Economia vlastní podnikatel Zdeněk Bakala. Economia se loni propadla z třímilionového zisku do ztráty 39 milionů Kč. Čistý obrat klesl o 53 milionů na 810 milionů Kč.

Empresa Media

Mediální společnost podnikatele Jaroslava Soukupa vlastní například televizi Barrandov a vydává časopisy Týden, Sedmička a Interview. V září 2015 do Empresy vstoupila čínská skupina CEFC, jejíž aktivity letos převzala další čínská skupina CITIC Group, která podle databáze Prodata drží 49 procent akcií Empresy. Celkový obrat z hlavní činnosti podniků vlastněných Soukupem a čínským koncernem byl v uplynulém roce 4,5 miliardy korun. Nejvíce se na této částce podílela Médea s 3,1 miliardy korun. Skupina Empresa Media dosáhla obratu 1,05 miliardy korun. Soukup před časem oznámil, že jeho skupina vykázala loni provozní zisk přes 198 milionů korun.

Mladá fronta

Vydavatelství vydává týdeník Euro a provozuje portál Euro.cz, vydává motoristické časopisy, dětské i odborné tituly a je nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v ČR. Za vydavatelstvím stojí podnikatel František Savov. Výsledky hospodaření nejsou dostupné.

Penta Investments

Investiční skupině Penta patří mediální dům Vltava Labe Media, která vydává nejvýznamnější regionální periodika v ČR (Deník) a řadu lifestylových časopisů. Společníky skupiny jsou podnikatelé Marek Dospiva, Jaroslav Haščák, Jozef Oravkin, Ian Child a Eduard Maták. Vydavatelství Vltava Labe Media loni prohloubilo ztrátu z 18 milionů na 83,6 milionu korun. Tržby vydavatele novin Deník klesly zhruba o desetinu na 1,46 miliardy korun.

PPF

Investiční skupina nejbohatšího Čecha Petra Kellnera mimo jiné ovládá telekomunikačního operátora O2, který je se svou službou O2 TV největším provozovatelem internetového televizního vysílání v Česku. Počet zákazníků digitální televize O2 TV, včetně uživatelů měsíčních balíčků a těch, kteří sledují televizi na webu nebo v aplikaci, se i díky unikátnímu sportovnímu obsahu letos v pololetí meziročně zvýšil o 39 procent na 909.000 aktivních přístupů. Konsolidované výnosy O2 stouply o dvě procenta na 19 miliard korun. Zisk kvůli zvýšeným odpisům klesl o šest procent na 2,6 miliardy Kč.

Seznam.cz

Seznam je největší českou internetovou firmou. Majitelem je jeho zakladatel Ivo Lukačovič. Loni Seznam.cz spustil vlastní celoplošnou terestricky vysílanou televizní stanici a vstoupil nákupem rádií Expres FM a Classic Praha na rozhlasový trh. Součástí Seznam.cz je videoportál Televizeseznam.cz, který nabízí videoobsah všech obsahových služeb Seznam.cz - Televize Seznam, Seznam Zprávy, Stream, Proženy.cz, Garáž.cz a také webů Novinky.cz, Super.cz a Sport.cz. Seznam.cz loni navýšil meziročně tržby o 8,8 procenta na 4,48 miliardy korun. Provozní zisk se pohyboval kolem předloňské hodnoty 1,6 miliardy Kč.

THR Media

Společnost podnikatele Ivana Zacha ovládá televizi Prima. Prima má také portfolio webů a tištěných magazínů. Spolu s televizí CNN připravuje nový zpravodajský kanál CNN Prima News. Společnosti FTV Prima, která v Česku provozuje televizní skupinu Prima, loni vzrostly tržby o více než pět procent na 3,5 miliardy korun. Naopak čistý zisk společnosti meziročně klesl z 591 na 317 milionů korun.

pošli na vybrali.sme.sk


Sudkyňa Maruniaková, ktorá pomohla Kočnerovi, utekala pred novinármi (VIDEO)

Sudkyňa Maruniaková, ktorá pomohla Kočnerovi, utekala pred novinármi (VIDEO)

Pred osobitnú komisiu Súdnej rady sa dnes postavili štyria sudcovia, ktorí sa spomínajú v Kočnerovej Threeme. Prišla aj Zuzana Maruniaková, ktorá rozhodla v prospech Mariana Kočnera a prisúdila mu vyše osemmiliónovú zmenku proti televízii Markíza, bez toho, aby vôbec skúmala podpis Pavla Ruska. Maruniakovú celý čas riadila Jankovská.

Šíri sa deepfake video, v ktorom sa Čaputová mení na Harabina (VIDEO)

Šíri sa deepfake video, v ktorom sa Čaputová mení na Harabina (VIDEO)

Tento týždeň bola prezidentka Zuzana Čaputová hosťom zábavnej relácie televízie JOJ Inkognito.

V súvislosti so štátnym smútkom mení RTVS vysielanie

V súvislosti so štátnym smútkom mení RTVS vysielanie

RTVS počas štátneho smútku za obete stredajšej tragickej havárie autobusu, v piatok 15. novembra medzi 8:00 a 20:00, upraví televízne vysielanie.

Marek Hamšík a jeho kniha Neapolská odysea

Marek Hamšík a jeho kniha Neapolská odysea

Toto je jeho cesta. Odmalička miloval loptu a napokon sa dostal do špičkového talianskeho mužstva, vďaka ktorému vystúpil na vrchol. Marek Hamšík a jeho kniha Neapolská odysea. Vyznal sa v nej z nadštandardnej vernosti klubu. A hoci od februára 2019 je už hráčom čínskeho klubu Ta-lien I-fang, Neapol navždy zostane jeho láskou...

Európsky parlament ponúka stáže venované pamiatke Jána Kuciaka

Európsky parlament ponúka stáže venované pamiatke Jána Kuciaka

Európsky parlament začal tento týždeň ponúkať stáže, ktoré sú venované pamiatke slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Prví Kuciakovi stážisti nastúpia do EP v marci 2020.

Súťaž Marketér roka 2019 pozná nominovaných

Súťaž Marketér roka 2019 pozná nominovaných

Združenie Ľudia z marketingu, ktoré zastupuje zadávateľov reklamy na Slovensku, vybralo zo všetkých nominácií 3 marketérov, z ktorých jeden získa ocenenie Marketér roka a bude reprezentovať Slovensko v súťaži GLOBAL MARKETER OF THE YEAR.

Denník Financial Times prvýkrát povedie šéfredaktorka

Denník Financial Times prvýkrát povedie šéfredaktorka

Britský denník Financial Times (FT) od januára prvýkrát za jeho viac ako 130 ročnú históriu pôsobenia povedie žena.

Výstredný komentátor ostal bez práce po tom, ako kritizoval prisťahovalcov (VIDEO)

Výstredný komentátor ostal bez práce po tom, ako kritizoval prisťahovalcov (VIDEO)

Kanadský hokejový komentátor Don Cherry prišiel o prácu v televíznej a rozhlasovej spoločnosti SportsNet. Prepustila ho po tom, čo osemdesiatpäťročný excentrik v sobotňajšom dieli tradičnej relácie Coach 's Corner (Trénerov kútik) kritizoval prisťahovalcov, že v Deň spomienok, ktorý je v Kanade obdobou Dňa vojnových veteránov, nenosia kvet vlčieho maku, ktorý je celosvetovým symbolom pocty vojnovým hrdinom.

Analytici zmapovali internetové operácie ruskej vojenskej rozviedky

Analytici zmapovali internetové operácie ruskej vojenskej rozviedky

Ruská vojenská rozviedka známa pod skratkou GRU aktualizovala metódy zavedené v dobe studenej vojny a snaží sa ovplyvňovať verejnú mienku vo svete pomocou virtuálnych novinárov a fiktívnych mediálnych organizácií či výskumných ústavov. Jej internetové operácie sa zároveň líšia od postupov propagandistickej Agentúry pre výskum internetu (AII).

Nové O2 SMART Paušály majú už aj viaceré osobnosti. Vyskladali si ich po svojom (VIDEO)

Nové O2 SMART Paušály majú už aj viaceré osobnosti. Vyskladali si ich po svojom (VIDEO)

O2 predstavilo 4. novembra nové revolučné O2 Paušály. Do nich pridalo okrem veľkých objemov dát aj vybrané služby prémiového obsahu ako je HBO GO, O2 TV, hudobnú streamovaciu službu Tidal s najväčšou databázou hudobných singlov, či predplatné denníkov SME a Denníka N, a to v cene paušálu podľa výberu zákazníka. Okrem tradičnej marketingovej kampane O2 pracuje aj so samostatnou online kampaňou.

Najčítanejšie