Českí komunisti chcú presadiť, aby niektorí novinári podávali majetkové priznania

Českí komunisti chcú presadiť, aby niektorí novinári podávali majetkové priznania Ilustr. foto: ČT

 Česká snemovňa dostala novelu poslancov KSČM, podľa ktorej by museli majetkové priznania pravidelne podávať aj novinári Českej televízie a Českého rozhlasu.

 Predkladatelia argumentujú tým, že obe verejnoprávne médiá majú hlavné príjmy z koncesionárskych poplatkov, teda z verejných peňazí, a ich novinári môžu zásadne ovplyvňovať verejnú mienku.

Návrh zdôvodňujú autori na čele s predsedom KSČM Vojtechom Filipom tiež obranou oboch médií pred podozreniami z neobjektivity spravodajstva a publicistiky alebo zo skrytej a podprahové reklamy v prospech niektorých ekonomických, politických, kultúrnych či športových subjektov.

Predkladanie majetkových priznaní by malo podľa predkladateľov prispieť "k zabezpečeniu naplneniu zákonnej povinnosti v prístupe občanov k vyváženým a objektívnym informáciám".

Novinári Českej televízie a Českého rozhlasu by v prípade schválenia novely mali podľa skoršieho Filipovho vyjadrenia rovnaké povinnosti ako ostatní verejní funkcionári, na ktorých sa zákon o konflikte záujmov vzťahuje. Podávali by vstupné majetkové priznanie, následne každoročné a tiež výstupné potom, čo by prácu prestali vykonávať. Internetový register majetkových priznaní vedie ministerstvo spravodlivosti.

O návrhu na zavedenie majetkových priznaní novinárov hovoril Filip už v júni. Za nadsádzku potom označil ďalší zámer, aby boli novinári každé štyri roky volení. Na majetkových priznaniach ale trval. V septembri predseda KSČM informoval, že má predlohu pripravenú a bude pre ňu hľadať podporu aj v ďalších poslaneckých kluboch.

Predlohu najprv posúdi vláda. Rozhodnú o nej poslanci.