Medzi českými médiami majú najväčšiu dôveru verejnoprávne

Medzi českými médiami majú najväčšiu dôveru verejnoprávne Ilustr. foto ČT

Mezi českými médii se největší důvěře veřejnosti před příchodem koronaviru těšila ta veřejnoprávní, tedy Český rozhlas, Česká televize a Česká tisková kancelář.

 

Ukazují to dílčí výsledky výzkumného projektu Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Podrobná výzkumná zpráva se teprve připravuje, řekl ČTK vedoucí katedry Jakub Macek.

Český rozhlas je zcela nebo docela důvěryhodný pro 56,8 procenta respondentů, Česká televize pro 56,6 procenta, Česká tisková kancelář pro 43,3 procenta. Neutrálně se ke všem třem veřejnoprávním médiím staví dalších v průměru asi 25 procent lidí.

V žebříčku následují Hospodářské noviny, Rádio Impuls, TV Prima, Frekvence 1, Mladá fronta Dnes (iDnes.cz), Seznam Zprávy a další média.

U některých médií procentuální výsledky výrazně ovlivnila skutečnost, že je respondenti neznali. Otázka v dotazníku totiž zněla: "Znáte následující média? A pokud ano, za jak důvěryhodná je považujete?" Nadpoloviční většina respondentů ve výzkumu například neznala Deník N nebo Euro.cz, více než dvě třetiny neznaly Deník Referendum.

Výzkumníci sbírali data od prosince 2019 do února 2020, tedy před příchodem pandemie nového typu koronaviru do Česka. Výzkum je postaven na odpovědích 3251 respondentů a vzorek byl konstruován jako zrcadlo české společnosti.

Výsledek podle Macka ukazuje, že česká média si u svých diváků, čtenářů a posluchačů vůbec nevedou špatně. Explicitní nedůvěra převládá jen u menšiny doptávaných médií. U většiny převládá neutrální postoj. Tradičně nejhůře jsou hodnocena média bulvární, což však neznamená, že je lidé nečtou či nesledují.