ČT2 k oslave polstoročia ponúkne žáner aktuálny dokument (VIDEO)

ČT2 k oslave polstoročia ponúkne žáner aktuálny dokument (VIDEO)

05.05.2020 10:26 | Česko | ČTK

Kanál ČT2, který 10. května oslaví 50 let od svého vzniku, nabídne nový žánr s názvem aktuální dokument, kterým se tvůrci dotknou současných témat. Pro letošní rok chystá Česká televize (ČT) takových dokumentů deset. Speciální programová nabídka k výročí také připomene některé z úspěšných pořadů jako například filmový klub, záznam představení Dlouhý, Široký a Krátkozraký Divadla Járy Cimrmana nebo cestopis Trabantem tam a zase zpátky. ČTK o tom informovala mluvčí ČT Karolína Blinková.

 

"Po dva víkendové dny 9. a 10. května nabídne vysílání navíc dvojfilm Olgy Sommerové O čem sní ženy a O čem sní muži, biografické snímky Miroslav Horníček: Humor není žádná sranda, Zátopek nebo Král železa a smíchu Franta Kocourek, ale i historické dokumenty jako Akce Hagana a Bohatýři dvacátých a třicátých let připomínající úspěchy československého sportu," uvedla Blinková.

ČT zopakuje i celovečerní dokument Strnadovi, který vznikl v rámci projektu Manželské etudy režisérky Heleny Třeštíkové.

Základem programové skladby ČT2 zůstanou dokumenty, jejichž podíl dosáhl loni bezmála polovinu vysílacího času druhého programu ČT. Diváci se mohou setkat také s žánry typu dokudrama, dokureality či dokusoap a nově aktuální dokument. "Dokumenty připomenou například čtyřsté výročí bitvy na Bílé hoře či staroměstské exekuce. Nabídneme celou škálu současných témat, od blížících se proměn smyslu a podoby práce, jak ukáže Nová šichta, až po environmentální témata se snímkem Vlci na hranicích," sdělil manažer vývoje Centra publicistické, dokumentární a vzdělávací tvorby Radomír Šofr.

ČT každý rok nabídne divákům přes pět tisíc hodin dokumentárních pořadů, přičemž asi polovinu z nich tvoří díla českých dokumentaristů. "Pro Dvojku chceme dokumentární tvorbu jako profilový žánr zachovat i do budoucna, tak aby se ČT2 a dokument staly svým způsobem synonymem," doplnil generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Druhý program začal vysílat 10. května 1970. Než se objevily specializované kanály jako ČT sport a ČT art, diváci ČT2 měli k dispozici množství kulturních pořadů jako Paskvil, Noc s Andělem nebo Filmopolis. Zájem byl ale zejména o sport. Druhý program nabízel množství přenosů od zápasů první ligy v kopané či v hokeji, až po mezinárodní akce, včetně přenosů z olympijských her či evropských a světových atletických mistrovství. Populární byl také Televizní klub mladých. V minulosti byl pro druhý program vyráběn i populární koprodukční seriál Pan Tau nebo romantická pohádka Radúz a Mahulena s Magdou Vášáryovou a Janem Třískou v hlavní roli.

ČT2 dnes pravidelně uvádí kratší žánrové pořady vyráběné v rámci tematických řad věnujících se menšinám, například pořady Náš venkov, Cesty víry, Queer, Klíč, Nedej se nebo Televizní klub neslyšících. Pevnou součástí programu je v posledních letech také zahraniční tvorba - celovečerní filmy vysílané v cyklu Velikáni filmu nebo seriály jako Hra o trůny, Dům z karet, Sherlock, Babylon Berlín a nejnověji Příběh služebnice.Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Americká technologická spoločnosť Microsoft chce nahradiť niekoľko desiatok novinárskych pozícií robotickým systémom umelej inteligencie.

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

Najčítanejšie