Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku Ilustr. foto MO SR

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

22.05.2020 17:30 | Česko | ČTK

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

 

"Nestotožnil sme sa s právnou kvalifikáciou, ktorá bola použitá v obžalobe. Pán obžalovaný vychádzal v čase svojho činu skôr z kusých správ, z ktorých jednoznačne nevyplývalo, kto sa útoku na vojakov dopustil," odôvodnila rozsudok predsedníčka senátu pražského mestského súdu Iveta Havlíková.

Podľa nej tak síce Kopřiva schvaľoval vraždu, ale nedá sa povedať, že by podporoval terorizmus. K útoku na vojakov sa až neskôr prihlásilo hnutie Taliban, ktoré však podľa sudkyne tak ako tak nie je považované za teroristickú organizáciu. V tomto ohľade odkázala na znalecký posudok Masarykovej univerzity v Brne a tiež na vyjadrenie ministerstva vnútra.

Tridsaťosemročný Kopřiva nepopieral, že letáky skutočne vylepil. Za podporu terorizmu mu hrozilo päť až 15 rokov za mrežami. "Ľutujem to, ako som formuloval svoje vyjadrenie. Ospravedlňujem sa rodinným príslušníkom, kolegom a známym padlých vojakov či komukoľvek ďalšiemu, kto mohol byť mojím vyjadrením dotknutý," prečítal dnes z vopred pripraveného vyhlásenia.

Traja českí vojaci - rotný Martin Marcin a desiatnici Kamil Beneš a Patrik Štěpánek - zahynuli 5. augusta 2018 pri pešej patrole v okolí základne Bagram, keď sa v blízkosti ich hliadky odpálil samovražedný útočník.

Kopřiva o dva dni neskôr vytvoril na svojom počítači leták, v ktorom gratuloval "afganským vlastencom" k úspešnému zneškodneniu "troch českých žoldnierov - okupantov". Vojakov v dokumente označil za "hanbu našej krajiny" a pripojil úvahy, že slušný človek neznáša platených okupantov, a naopak praje tým, ktorí majú odvahu im aktívne vzdorovať. Čitateľa tiež vyzval k tomu, aby vyrobili text podobného znenia a vylepili ho aspoň na ďalších desiatich miestach.
Približne s 40 kópiami letákov potom Kopřiva vyrazil v noci na 8. augusta 2018 do centra Prahy, kde ich lepidlom a izolepou rozmiestňoval na domy a stĺpy. Smrť vojakov navyše chválil aj v komentári, ktorý pripojil pod jeden z článkov na serveri eurofotbal.cz.

Muž na súde povedal, že útok na vojakov nechápal ako terorizmus, ale ako epizódu vo vnútroštátnom ozbrojenom konflikte. Uviedol tiež, že chcel s blížiacim sa okrúhlym výročím invázie vojsk do Československa z roku 1968 "pripomenúť určité paralely" so situáciou v Afganistane.

Kopřivovi obhajcovia sa domáhali jeho oslobodenia, podľa nich sa nedopustil trestného činu. "Obžalovaný nemá žiadnu povinnosť pokladať svojich vojakov za hrdinov. Verbálny odpor proti vojne je legitímny a nemožno ho automaticky považovať za podporu terorizmu," povedal jeden z nich. Argumentoval aj tým, že podobné názory prezentuje aj časť politikov. Zmienil hnutie SPD, poslanca Václava Klausa mladšieho a súčasného ministra kultúry Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

"Pán obžalovaný má právo vyjadriť svoj názor na pôsobenie vojakov v zahraničí, ale prekročil svoje právo na slobodu prejavu," reagovala sudkyňa. "Úplne bagatelizoval ľudské obete, vôbec nereflektoval ich dôstojnosť a nemyslel na dopad, aký môže mať jeho vyhlásenie na ich rodiny a blízkych," dodala.

Súd Kopřivovi stanovil skúšobnú dobu na 18 mesiacov a uložil mu povinnosť dochádzať na programy psychologického poradenstva.Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka sa stal Lukáš Diko

Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka sa stal Lukáš Diko

 Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK) sa od 13. júla stal Lukáš Diko, ktorý prevzal vedenie redakcie občianskeho združenia.

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Neurologička, staršia zvláštna agentka Sayer Altairová, skúma mysle psychopatov. Po strelnom zranení je konečne zase v teréne. Do služby ju povolali, keď agent FBI vo voľnom čase pri prechádzke so psom špeciálne vycvičeným na hľadanie mŕtvol spadol do jaskyne plnej ľudských kostí...

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Americky prezident Donald Trump prvýkrát potvrdil, že Spojené štáty v roku 2018 vykonali kybernetický útok proti ruskej Agentúre pre výskum internetu (AII).

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Muž čelí obžalobe zo šírenia poplašnej správy spočívajúcej v tom, že v Česku zaútočia teroristi.

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Objednať si odvoz, prípadne požičať si bicykel alebo kolobežku je bežné v zahraničí, ako aj na Slovensku. Tieto nové formy prepravy využívame počas dňa, ale napríklad aj na dovolenke v cudzine.

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké školy složily a koupily Lidové noviny ze skupiny Mafra, která patří Agrofertu.

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil zahraničné médiá z toho, že sa pred nadchádzajúcim druhým kolom hlasovania o budúcom poľskom prezidentovi miešajú do volieb.

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Od júla 2020 nastáva zmena v top manažmente spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Očakávaná obnova a rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky známeho domčeka deduška Večerníčka sa začala 6. júla 2020.

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Najčítanejšie