Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku Ilustr. foto MO SR

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

22.05.2020 17:30 | Česko | ČTK

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

 

"Nestotožnil sme sa s právnou kvalifikáciou, ktorá bola použitá v obžalobe. Pán obžalovaný vychádzal v čase svojho činu skôr z kusých správ, z ktorých jednoznačne nevyplývalo, kto sa útoku na vojakov dopustil," odôvodnila rozsudok predsedníčka senátu pražského mestského súdu Iveta Havlíková.

Podľa nej tak síce Kopřiva schvaľoval vraždu, ale nedá sa povedať, že by podporoval terorizmus. K útoku na vojakov sa až neskôr prihlásilo hnutie Taliban, ktoré však podľa sudkyne tak ako tak nie je považované za teroristickú organizáciu. V tomto ohľade odkázala na znalecký posudok Masarykovej univerzity v Brne a tiež na vyjadrenie ministerstva vnútra.

Tridsaťosemročný Kopřiva nepopieral, že letáky skutočne vylepil. Za podporu terorizmu mu hrozilo päť až 15 rokov za mrežami. "Ľutujem to, ako som formuloval svoje vyjadrenie. Ospravedlňujem sa rodinným príslušníkom, kolegom a známym padlých vojakov či komukoľvek ďalšiemu, kto mohol byť mojím vyjadrením dotknutý," prečítal dnes z vopred pripraveného vyhlásenia.

Traja českí vojaci - rotný Martin Marcin a desiatnici Kamil Beneš a Patrik Štěpánek - zahynuli 5. augusta 2018 pri pešej patrole v okolí základne Bagram, keď sa v blízkosti ich hliadky odpálil samovražedný útočník.

Kopřiva o dva dni neskôr vytvoril na svojom počítači leták, v ktorom gratuloval "afganským vlastencom" k úspešnému zneškodneniu "troch českých žoldnierov - okupantov". Vojakov v dokumente označil za "hanbu našej krajiny" a pripojil úvahy, že slušný človek neznáša platených okupantov, a naopak praje tým, ktorí majú odvahu im aktívne vzdorovať. Čitateľa tiež vyzval k tomu, aby vyrobili text podobného znenia a vylepili ho aspoň na ďalších desiatich miestach.
Približne s 40 kópiami letákov potom Kopřiva vyrazil v noci na 8. augusta 2018 do centra Prahy, kde ich lepidlom a izolepou rozmiestňoval na domy a stĺpy. Smrť vojakov navyše chválil aj v komentári, ktorý pripojil pod jeden z článkov na serveri eurofotbal.cz.

Muž na súde povedal, že útok na vojakov nechápal ako terorizmus, ale ako epizódu vo vnútroštátnom ozbrojenom konflikte. Uviedol tiež, že chcel s blížiacim sa okrúhlym výročím invázie vojsk do Československa z roku 1968 "pripomenúť určité paralely" so situáciou v Afganistane.

Kopřivovi obhajcovia sa domáhali jeho oslobodenia, podľa nich sa nedopustil trestného činu. "Obžalovaný nemá žiadnu povinnosť pokladať svojich vojakov za hrdinov. Verbálny odpor proti vojne je legitímny a nemožno ho automaticky považovať za podporu terorizmu," povedal jeden z nich. Argumentoval aj tým, že podobné názory prezentuje aj časť politikov. Zmienil hnutie SPD, poslanca Václava Klausa mladšieho a súčasného ministra kultúry Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

"Pán obžalovaný má právo vyjadriť svoj názor na pôsobenie vojakov v zahraničí, ale prekročil svoje právo na slobodu prejavu," reagovala sudkyňa. "Úplne bagatelizoval ľudské obete, vôbec nereflektoval ich dôstojnosť a nemyslel na dopad, aký môže mať jeho vyhlásenie na ich rodiny a blízkych," dodala.

Súd Kopřivovi stanovil skúšobnú dobu na 18 mesiacov a uložil mu povinnosť dochádzať na programy psychologického poradenstva.Čína hrozí odvetou USA kvôli problémom s vízami čínskych novinárov

Čína dnes pohrozila odvetou, ak americká vláda bude pokračovať podľa Pekingu v nepriateľskom rokovaní proti čínskym novinárom v USA.

Čína reaguje na snahy USA obmedziť TikTok

Čína reaguje na snahy USA obmedziť TikTok

Čína nemieni akceptovať, aby Spojené štáty ukradli akúkoľvek čínsku technologickú firmu a je pripravená zakročiť aj vo veci čínskej firmy ByteDance a jej aplikácie TikTok. Napísal to dnes čínsky denník China Daily, ktorý patrí čínskej komunistickej strane.

Vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka nečakane presunuli

Vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka nečakane presunuli

Viac ako pol roka od začatia najsledovanejšieho procesu v novodobých dejinách Slovenska má súd v stredu vyniesť rozsudky nad trojicou obžalovaných z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Na ministerstvo k Remišovej nastúpil niekdajší moderátor O 5 minút 12

Na ministerstvo k Remišovej nastúpil niekdajší moderátor O 5 minút 12

Novým riaditeľom odboru komunikácie na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie je od začiatku augusta Michal Dyttert.

Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Anketa Social Awards Slovakia, v ktorom sa hľadajú TOP influenceri, vlogeri či stránky slovenského internetu, pokračuje druhým kolom.

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

Na post televízneho programového riaditeľa RTVS 1. augusta nastúpil divadelný a filmový režisér Anton Šulík.

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol v nedeľu zavraždený už štvrtý novinár od začiatku roka. Pablo Morrugares riadil spravodajský web PM Noticias. Zavraždený bol spolu s policajným telesným strážcom v meste Iguala v juhozápadnom mexickom štáte Guerrero, informovala dnes agentúra Reuters.

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Investičná spoločnosť Fundraise Capital má od augusta novú finančnú riaditeľku. Je ňou bývalá banková analytička Slovenskej sporiteľne a niekdajšia redaktorka denníka Pravda Lenka Buchláková.

Viac ako 120 000 hlasov v ankete Social Awards Slovakia vytvorilo TOP 9 influencerov. Veronika a Sajfa sa rozhodli pre veľký krok!

Viac ako 120 000 hlasov v ankete Social Awards Slovakia vytvorilo TOP 9 influencerov. Veronika a Sajfa sa rozhodli pre veľký krok!

Slovensko rozhodlo o tom, ktorí influenceri a vlogeri zabojujú o prvenstvo v 1. ročníku najväčšej ankety v slovenskom online priestore. Viac ako 120-tisíc hlasujúcich vybralo spomedzi dvoch stoviek influencerov a vlogerov 9 finalistov v každej z 9 kategórií Social Awards Slovakia. V 2. kole hlasovania Slováci vyberú troch finalistov v každej kategórii. Víťazov hlasujúci i slovenskí influenceri spoznajú 29. septembra na slávnostnom gala večeri, ktorý odvysiela televízia Markíza na online platforme Markíza Plus. Naplnilo sa aj motto súťaže „S vplyvom prichádza zodpovednosť“. Moderátori Veronika Cifrová Ostrihoňová a Matej „Sajfa“ Cifra sa totiž rozhodli odstúpiť z ankety.

Trnavské rádio je v Trnave 2. najpočúvanejšie

Trnavské rádio je v Trnave 2. najpočúvanejšie

RegioMedia – media representative pre regionálne rádiá, po roku opäť monitorovala počúvanosť Trnavského rádia. To si medziročne polepšilo, v Trnave je druhé napočúvanejšie.

Najčítanejšie