Český minister kultúry pripravuje program na pomoc spravodajským médiám Foto: FB Ľ. Zaorálek

Český minister kultúry pripravuje program na pomoc spravodajským médiám

23.06.2020 17:42 | Česko | ČTK

 Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) potvrdil ČTK přípravu dotačního programu na pomoc zpravodajským médiím. Jeho úřad má zpracovat kritéria, podle kterých bude pomoc rozdělena.

 

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) novinářům řekla, že případná podpora by musela mít plošný charakter. Server Neovlivní.cz dnes informoval, že ve hře by mohly být až dvě miliardy korun, přičemž kritériem při rozdělování stovek milionů by podle předběžných návrhů mohla být výše tržeb daných médií.

"Na pomoc by tak dosáhly velké mediální domy, včetně premiérovy Mafry," uvedl server. Babiš ČTK napsal, že jde o nesmysl a lež. Jeho mluvčí Vladimír Vořechovský odkázal ČTK na ministerstva kultury a financí.

Zaorálek uvedl, že o případné podpoře médiím hovořil už v březnu. "Proto jsme spolu s ministerstvem financí začali připravovat dotační program pro podporu zpravodajských medií - jak těch velkých, tak i malých, který by měl být inspirován hlavně dánským modelem. Konkrétní kritéria teprve formulujeme," uvedl Zaorálek. Nechtěl upřesnit, kolik by do programu mohla vláda uvolnit peněz, to podle něj bude záviset na vývoji rozpočtu. Podotkl také, že program bude muset schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a notifikovat Evropská komise.

Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec ČTK napsal, že pomoci médiím se úřad nebrání, v současnosti není ale nic konkrétního připraveno. "Ministerstvo financí se nebrání jednání se zástupci nejzasaženějších sektorů hospodářství, jako je například cestovní ruch, lázeňství a podobně, které jsme, společně s věcně příslušným resortem, samozřejmě připraveni vyslechnout. Nejinak tomu bylo v případě médií. Co se týče speciální pomoci pro mediální produkci, není však v tuto chvíli nic konkrétního na stole, uvedl.

Schillerová později novinářům řekla, že se účastnila jednoho jednání, kde se z iniciativy ČSSD téma probíralo. "Protože ten dotační program by se případně týkal ministerstva kultury. Bavili jsme se o problémech, s kterými se média potýkají, a jsou zásadní," uvedla. Šlo podle ní ale o jedno z mnoha jednání. "V tuto chvíli není na stole nic konkrétního. Určitě by to ale musela být plošná podpora," řekla.

Podle serveru by kritérium výše tržeb znamenalo, že na největší díl pomoci dosáhnou největší vydavatelské domy. "Jako je třeba CNC Daniela Křetínského, Mafra premiéra Andreje Babiše nebo VLM Marka Dospivy. Malá média, například ta nezávislá, která jsou k vládní politice nejvíce kritická, mají v případě takové verze pomoci minimální šanci peníze získat," uvedl web. Podle ministerstva kultury má jít podpora i malým subjektům.

S vydavatelskými domy jednali podle serveru v uplynulých týdnech politici vládních ANO a ČSSD. "Původní požadovaná částka byla 2,5 miliardy korun. To ale ministryně financí Alena Schillerová vetovala s tím, že maximální výše jsou dvě miliardy," uvedl server. Podle návrhu, o kterém informoval a který nepochází z ministerstva kultury, by měla vláda kromě jiného uvolnit na inzerci související s epidemií koronaviru nového typu v tištěných médiích 1,1 miliardy, v televizi 700 milionů, v rádiích 300 milionů a na venkovní reklamu 200 milionů korun.RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

Od pondelka 6. júla sa na obrazovky RTVS vráti populárny výpravný seriálový hit z dielne HBO - Babylon Berlín. RTVS odvysiela vždy dva diely za sebou každý pondelok o 22:00 na Dvojke.

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Od 1. júla 2020 došlo k zmene vo vedení v spoločnosti Panta Rhei.

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

O2 sa rozhodla zmeniť komunikáciu so zákazníkmi.

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán podnikne odvetu proti ktorejkoľvek krajine, ktorá spácha kybernetický útok na jeho jadrové zariadenia. Po štvrtkovom požiari v blízkosti továrne na obohacovanie uránu v Natanze to vyhlásil šéf iránskej civilnej obrany.

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Tomáš Nejedlý, ktorý patril medzi skupinu redaktorov, s ktorými vydavateľstvo News and Media Holding počas pandémie koronavírusu ukončilo spoluprácu, už pracuje na ministerstve školstva.

RTVS si uctí osobnosť Ennia Morriconeho v televíznom vysielaní (VIDEO)

RTVS si uctí osobnosť Ennia Morriconeho v televíznom vysielaní (VIDEO)

Vo veku 91 rokov zomrel v Ríme taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone, ktorý vytvoril stovky filmových melódií. Jeho osobnosť si RTVS pripomenie dnes o 20:30 na Jednotke filmom Vtedy na Západe a o 23:30 na Dvojke v relácii Anjeli strážni Ennia Morriconeho.

Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Veľa oslavných výrokov o minulosti a kultúre Spojených štátov, ale aj bojovne ladené pasáže o "ľavicovej kultúrnej revolúcii" či údajných snahách "vymazať históriu" obsahoval prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa v predvečer Dňa nezávislosti.

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o výskyte pľúcnej choroby vo Wu-chan až po dvoch žiadostiach vznesených Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Najčítanejšie