Víťazné fotky Czech Press Photo sú známe, medzi víťazmi je fotograf Denníka N či TASR (FOTO)

Víťazné fotky Czech Press Photo sú známe, medzi víťazmi je fotograf Denníka N či TASR (FOTO) Koláž: Czech Press Photo

Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2020 dnes dostal reportér České tiskové kanceláře (ČTK) Roman Vondrouš. Mezi 5000 fotografiemi uspěl se snímkem muže procházejícího v Praze dezinfekční branou, která byla instalována jako opatření proti šíření koronaviru. Vondrouš za snímek získal i první místo v kategorii Reportáž.

Podle mezinárodní poroty výtvarně čistý obraz vyvolává pocity izolovanosti, únavy, rezignovanosti a obav. Téma pandemie koronaviru dominovalo letošnímu 26. ročníku soutěže, jejíž výsledky dnes pořadatelé vyhlašovali prostřednictvím sociálních sítí a internetu. Fotoreportér ČTK získal hlavní cenu v prestižní soutěži po sedmi letech, naposledy podobně uspěl Michal Kamaryt v roce 2013 se snímkem bývalého politika Davida Ratha ve výtahu v soudní budově.

Pořadatelé dnes oznámili také výsledky jednotlivých kategorií.

Víťazné fotky: https://www.czechphoto.org/cpp/detail-rocniku/2020/361/

VÝSLEDKY CZECH PRESS PHOTO 2020

AKTUALITA

1. místo: Lukáš Kaboň / Deník / Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO)

Dvaačtyřicetiletý muž postřelil brzy ráno v čekárně traumatologické ambulance Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) celkem devět lidí, 10. prosince 2019 v Ostravě. Čtyři pacienti přišli na místě o život, tři další lidé podlehli způsobeným zraněním.

2. místo: Tomáš Benedikovič / Denník N / Kočner

Marian Kočner obklopený zakuklenci u specializovaného soudu v Pezinku. 27. února 2020.

3. místo: Jaroslav Novák / TASR / Loučení s koronou

Lidé se baví během hostiny za přibližně půlkilometrovým stolem na pražském Karlově mostě 30. června 2020. Velkolepá hostina měla být podle organizátorů jakýmsi symbolickým rozloučením s koronavirovou krizí.

REPORTÁŽ

1. místo: Roman Vondrouš / ČTK / Dezinfekce

Účastníci Národního průmyslového summitu 2020 museli 9. září 2020 v Betlémské kapli v Praze projít dezinfekční bránou v souvislosti s epidemií koronaviru.

2. místo: Gabriel Kuchta / Deník N / JIP během pandemie koronaviru

Zdravotníci a lékaři ošetřují pacienty nakažené covidem-19 na jednotce intenzivní péče ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, 29. března 2020.

3. místo: Jarmila Štuková / Váleční koně v Sýrii

Podle Světové organizace arabských koní (WAHO) se z 8500 registrovaných arabských koní na 3000 ztratilo v syrské občanské válce.

KAŽDODENNÍ ŽIVOT

1. místo: Martin Divíšek / EPA / Praha za dob koronaviru

Praha se vylidnila, lidé zpomalili, na Karlově mostě byla slyšet hučící Vltava. Celá země si musela zvykat na život v rouškách.

2. místo: Irena Zlámalová / Jeden rok v životě jedné holky

Anně Julii Slováčkové byla diagnostikována rakovina prsu. Je jí 24 let. Fotografie zachycují devět měsíců jejího života s touto zákeřnou nemocí.

3. místo: Kevin V. Ton / Jízda historickou tramvají

Povinnost používat roušky se vrátila. Česká republika, Praha, 12. září 2020.

UMĚNÍ A KULTURA

1. místo: David W Černý / Reuters / Cirk La Putyka během omezeného vycházení

Členové umělecké skupiny Cirk La Putyka vystupují v ulicích Prahy, aby pobavili obyvatele, kterým vláda České republiky omezila pohyb z důvodu zpomalení rozšíření koronaviru.

2. místo: Matej Kalina / News and Media Holding / V první linii

Slovenské Divadlo Andreje Bagara v Nitře po první vlně pandemie covidu-19 odehrálo představení pro personál z první linie, který se staral o lidi zasažené nákazou. Na představení se tak přišli podívat zdravotníci a záchranáři z Nitranského kraje.

3. místo: Zdeněk Dvořák / Humberto pod rouškou

Cirkus Humberto je jediný cirkus, který čekal měsíc na štaci a doufal, že se situace změní. Ostatní cirkusy jsou od začátku zpět ve svých zimovištích. Nouzový stav je potkal těsně poté, co se cirkus v Brně postavil a bez jediného odehraného představení.

SPORT

1. místo: Richard Dömös / Sluneční hodiny

Spojení času a pohybu. Noční fotka z Bratislavy u slunečních hodin zachycuje Michala Kovačoviče, jednoho z předních BMX jezdců Slovenska.

2. místo: Gabriel Kuchta / Deník N / Diváci sledují fotbal v autokině po obnovení nejvyšší fotbalové soutěže

Fanoušci sledují zápas FC Viktoria Plzeň proti AC Sparta Praha v autokině v Plzni, 27. května 2020.

3. místo: Barbora Reichová / ČOV/ Nezlomní olympionici

Série zachycující trénink a přípravu nejlepších českých sportovců během nouzového stavu způsobeného epidemií nemoci covid-19, díky čemuž byla plošně uzavřena veškerá sportoviště.

PORTRÉT

1. místo: Jano Stovka / Herci

Genius loci Státního divadla Košice. Portréty herců.

2. místo: David Neff / MAFRA, a.s./ Sestřičky po službě na ARO „covidáriu“ v Nemocnici Na Bulovce

Zdravotní sestry po službě na ARO „covidáriu“ v Nemocnici Na Bulovce. Zdravotníci bojují o životy pacientů ve dvanáctihodinových směnách ve speciálních ochranných skafandrech a jejich tváře devastují respirátory.

3. místo: Richard Dömös / Karanténa

Tato série zprostředkovává pocity fotografa během návštěv svých nejbližších v období karantény.

ČLOVĚK A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

1. místo: Petr Toman / Projekt Hydronaut

Třináct let strávil Matyáš Šanda stavbou podvodní laboratoře, která bude sloužit i kosmickému výzkumu. V srpnu 2020 se stanice nazvaná DeepLab H03 poprvé ponořila. Dvojice potápěčů v ní strávila rekordních sedm dnů vyplněných vědeckými pozorováními.

2. místo: Tomáš Predajňa / Zlomený velikán

V 16. století popsal kartograf Sebastian Münster ledovec Rhône jako děsivě obrovskou ledovou masu. 21. století je svědkem jeho zániku i pokusů o oddálení jeho konce.

3. místo: Martin Veselý / MAFRA, a.s. / Uzavřená zoo

Koronavirová epidemie si vyžádala sérii přísných opatření i v Safari Parku Dvůr Králové, který byl od poloviny března pro návštěvníky uzavřený. Na snímku jde ošetřovatel krmit mládě marabu, proti mému fotoaparátu letí volavka obrovská.

Partnerské ceny:

Canon Junior Award pro mladého autora získala Monika Řeháková za portrét s názvem Skrze.

Cenu Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové získal Milan Bureš z týdeníku Respekt za sérii Medici na ulici.

Cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) získala Lenka Klicperová se sérií Turecká invaze.

Výstava vítězných prací by se měla konat na jaře příštího roku.

Roční tvůrčí stipendium Grant Prahy už bylo uděleno dříve. Dostal ho novozélandský fotograf Amos Chapple za soubor Střešní strážci Prahy, který dokumentuje skryté sochy na pražských střechách.

"Fotografie roku má zobrazovat nejdůležitější téma uplynulého roku. Tou byla a stále je jednoznačně pandemie koronaviru. Asi každý očekával fotografii chodce s rouškou v prázdné Praze. Vítězný snímek však upozorňuje na současnou situaci trochu jinak a ve zkratce popisuje život, který nyní prožíváme," uvedl k vítěznému snímku předseda poroty Joe Klamar. Fotografie podle něj klade otázky, zda něco takového bude už normou, součástí běžného života a jaká budoucnost lidstvo čeká.

V letošním ročníku soutěže Czech Press Photo pořadatelé vypsali sedm fotografických kategorií, ve všech byly snímky akcentující pandemii koronaviru; nevyhlašovaly se kategorie videa. Soutěžilo 288 fotografů, kteří přihlásili přes 5000 fotografií. Členy mezinárodní poroty byli vedle předsedy Klamara z Agence France-Presse reportážní fotografka z USA Nicole Tungová, australský fotograf Chris McGrath z Getty Images, český fotograf Herbert Slavík a šéf fotobanky ČTK Petr Mlch.