Echo Media kúpil Marek Španěl z Bohemia Interactive

Echo Media kúpil Marek Španěl z Bohemia Interactive Foto: Echo24

Novým majoritním vlastníkem vydavatelství Echo Media, které provozuje deník Echo24 a Týdeník Echo, se stal spoluzakladatel herního studia Bohemia Interactive Marek Španěl. Odkoupil většinový akciový podíl Rudolfa Ovčaří, který byl původním finančním investorem vydavatelství. Echo to dnes uvedlo v tiskové zprávě.

"Jsem dlouholetý předplatitel a příznivec Echa. Vnímám užitečnost existence Echa pro společnost a chci přispět k jeho dalšímu rozvoji jako autonomního, nezávislého a svobodného média. S trochou nadsázky jsem se z předplatitele stal vydavatelem,“ uvedl Španěl.

Do čela vydavatelství se opět postaví zakladatel a šéfredaktor Echa Dalibor Balšínek, který se stane předsedou představenstva a akcionářem vydavatelství.

"Marek Španěl je pro Echo ideální typ majoritního akcionáře, je selfmademanem, z garáže vybudoval vývojářskou firmu světového významu. Nedělal obchody se státem, což je pro nezávislé médium důležité. Podobně jako Jeff Bezos se ujal Washington Post, Marek Španěl posiluje Echo, které se ale opírá o pravicový a konzervativní hodnotový základ," uvedl Balšínek.

Vydavatelství Echo Media vzniklo v roce 2014, kdy nejdříve uvedlo názorový deník Echo24 a o několik měsíců později začalo vydávat Týdeník Echo. Po dvou letech vydavatelství přišlo s plně zpoplatněným serverem EchoPrime, denním monitorem médií EchoMonitor a v posledních letech začalo vydávat také knihy. Echo24 patří mezi deset největších zpravodajských serverů v zemi se dvěma miliony uživatelů měsíčně a má více než 13.500 předplatitelů. Někteří z nich od loňska vlastní i malou část akcií vydavatelství.

Největší české herní studio Bohemia Interactive loni zvýšilo zisk o 43 procent na 608 milionů korun. Tržby stouply o desetinu na 1,1 miliardy Kč.