Nemeckí filmári natáčajú v Česku filmy aj seriály Ilustr.foto: Omédiách.com

Nemeckí filmári natáčajú v Česku filmy aj seriály

16.01.2016 18:17 | Česko | ČTK

Od zavedení takzvaných filmových pobídek v roce 2010 umožňujících filmovým štábům vrátit až pětinu nákladů se v České republice natočilo 26 německých projektů či koprodukcí, především televizních filmů a seriálů, s celkovou útratou přes 1,3 miliardy korun.

 

 

Loni se česká společnost Mia Film podílela na výrobě pěti a Wilma Film čtyř, řekla ČTK Ludmila Claussová z České filmové komise.

"Počet německých projektů u nás roste - loni tu utratily přes 600 milionů korun. Vesměs jde o nákladné dobové snímky, ať už zasazené do staletí dávno minulých nebo do různých období 20. století," uvedla Claussová a upozornila na úspěch filmů, které v rámci Německé televizní ceny získaly dvě ocenění.

Nejlepším televizním filmem byl vyhlášen Nahý mezi vlky, příběh z koncentračního tábora Buchenwald, který se tu natáčel v roce 2014 v koprodukci se společností Mia Film. Cenu za nejlepší výpravu získal film Mordkommission Berlin 1 zasazený do 20. let minulého století natáčený rovněž v ČR vloni. Podle koproducenta snímku ze společnosti Wilma Film Filipa Heringa není náhoda, že němečtí producenti u nás točí dobové snímky.

"Na rozdíl od příběhů ze současnosti potřebujete u historického filmu mnohem více filmařů s vysokou odborností v různých profesích, od kostýmů po dekorace. A v Evropě v podstatě neexistuje jiné místo než Česko s takovou koncentrací odborníků na relativně malém prostoru, kteří obsáhnou škálu filmových a doplňujících profesí potřebných pro dobové projekty," upozornil.

Úspěch filmů, na jejichž výrobě se zásadní měrou podílely i české štáby, potěšil i ředitelku Státního fondu kinematografie Helenu Bezděk Fraňkovou. "Potvrzuje to, že filmové pobídky plní svůj účel. Umožňují vznik většího počtu kvalitních koprodukčních projektů zobrazujících evropskou historii, ve kterých mohou být plně využity české lokace a špičkové filmové zázemí," dodala.

Podle Michala Pokorného ze společnosti Mia Film, koproducenta filmu Nahý mezi vlky, nabízí Česká republika německým producentům řadu výhod. Vedle lokací vhodných právě pro dobové snímky, jsou to odborníci různých filmových profesí. Roli hraje i vzdálenost od Německa či Rakouska.

"To vše je podtrženo faktem, že jsme spolehlivými partnery s nekonfliktní a kompatibilní mentalitou," vysvětlil Pokorný. " Obrovskou roli mají filmové pobídky, které se podařilo stabilizovat a ke kterým zahraniční partneři konečně získali důvěru," podotkl.

Příběh televizního filmu Nahý mezi vlky je založen na stejnojmenném románu Bruna Apitze z roku 1958 (úspěšně zfilmován byl už v roce 1963). Velká část se natáčela v Lešeticích u Příbrami v Památníku Vojna. Němečtí filmaři tu utratili 60 milionů korun.

Detektivka Mordkommission Berlin 1, v níž si zahrál i Jiří Mádl v roli válečného veterána a bezdomovce, se loni točila především v Praze a v cukrovaru v Toušni. Tvůrci třídílného televizního filmu Tannbach - Osud jedné vesnice tu utratili bezmála 100 milionů korun. Podle Heringa svědčí o úspěchu této minisérie a spokojenosti producentů to, že tu připravují další tři díly.

Letos tu má vzniknout i celovečerní film v režii Stefana Ruzowitzkého, držitele Oscara za snímek Ďáblova dílna, či dvoudílný televizní film o Martinu Lutherovi.

Sledujte nás na facebookovej stránke, ktorá prináša správy hlavne z diania v médiách v ČR:

pošli na vybrali.sme.sk


Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

1. Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

Čínská společnost Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC se může podílet na kontrole firem Empresa Media a Médea Jaromíra Soukupa. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

2. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

3. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

4. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

5. Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

Viac ako polovica Slovákov priznáva, že má plný šatník, ale napriek tomu stále „nemá čo na seba“. 53% našincov má problém s výberom oblečenia, pretože ho nevedia správne kombinovať, a tak si pravidelne dokupujú nové kúsky. V tomto začarovanom kruhu plnom plytvania sa točia viac ženy ako muži a najmä mladí do 24 rokov. Jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

6. Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

Noviny regionálnej siete REGIONPRESS sú bezplatne distribuované až do 1,5 milióna domácností. Dokážu týždenne osloviť takmer pol milióna čitateľov.

Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

7. Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

Americký magazín The Hollywood Reporter zaradil nový film Pomaľované vtáča do výberu dvadsiatich najlepších snímok z filmových festivalov tohtoročnej jesene. Film sa dostal aj do nominácie na Oscara.

Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

8. Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

Štát Izrael existuje len sedem desaťročí, no za svoju krátku existenciu dokázal zúrodniť nehostinné miesta vďaka dômyselným zavlažovacím technológiám, vybudovať infraštruktúru, postaviť špičkové nemocnice a vzdelávať svoje obyvateľstvo na prestížnych univerzitách.

Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

9. Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

Americká herečka Felicity Huffmanova, známa zo seriálu Zúfalé manželky, bola odsúdená k 14 dňom väzenia, 250 hodinám verejnoprospešných prác a pokute 30.000 dolárov v korupčnom škandále s prijímacími testami na prestížnej americkej univerzite. Informovala o tom televízia CNN.

RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

10. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Najčítanejšie