Českí filmári "zničili" Westminster Abbey v Londýne Foto: UPP

Českí filmári "zničili" Westminster Abbey v Londýne

07.04.2016 12:32 | Česko | ČTK

V kinech se právě objevil americko-britský thriller Pád Londýna, na jehož vizuálních efektech se podílelo pražské studio Universal Production Partners (UPP).

 

 

Snímek natáčel od října 2014 do února 2015 íránsko-švédský režisér Babak Najafi v Londýně a v Bulharsku. Jde o akční podívanou o teroristických útocích, takže právě vizuální efekty hrají významnou roli. Podílelo se na nich několik postprodukčních studií, řekl dnes ČTK Lukáš Vedral z distribuční společnosti Bontonfilm.

UPP pro tento film vytvořilo dvě velké akční scény. Celkem šlo o padesát záběrů, na kterých pracovalo kolem 50 grafiků zhruba půl roku. Hlavní scéna, která vznikla v pražském studiu, je výbuch Westminsterského paláce a následné zřícení jedné z jeho věží. Při pádu zdiva je zasažen projíždějící londýnský autobus.

"Protože přímo na věži paláce nebylo natáčení možné, byla část věže pro hereckou akci vybudována ve studiu. Kvůli co nejrealističtější scéně jsme celou věž nejprve vymodelovali podle materiálů a fotografií dodaných z natáčení z Londýna. Pro simulaci rozpadu a pádu bylo potřeba ji v počítači rozdělit na jednotlivé kusy - přesně tak, jak se potom budou rozpadat. To znamená zhruba 10.000 dílů a dílků jednotlivých stavebních částí," řekl o této práci supervizor vizuálních efektů UPP Viktor Muller.

Simulace pak probíhala pomocí různých softwarů. Fakt, že se jedná o náročné výpočty, dokumentuje, že pro některé scény trvají i celou noc a více. Aby dopad částí věže na typický londýnský autobus působil věrohodně, dotáčeli ve studiu podklady, ve kterých jsou betonové kvádry různých tvarů a velikostí vrhány, z výšky. "Na ty se pak implementují textury stavebních částí rozpadající se věže, které padají na autobus opět vymodelovaný v počítači," vysvětlil Muller.

Druhou scénou, která dostala svoji finální podobu v pražském studiu UPP, byla přestřelka v metru. Kvůli ní se modelovaly a komponovaly některé části prostředí, dále 3D dýmovnice a segmenty dalších zbraní. Dodělávala se 3D simulace kouře, kvůli atmosféře se dotvářely záblesky po výstřelech a další úpravy.

Film Pád Londýna navazuje na snímek Pád Bílého domu z roku 2013, který celosvětově vydělal přes 160 milionů dolarů a stal se jedním z akčních hitů. V hlavní roli se v něm opět objevil Gerard Butler, další role ztvárnili například Morgan Freeman, Aaron Eckhart a Angela Bassettová.

Sledujte nás na podstránke, ktorá prináša správy hlavne z diania v médiách v ČR:

pošli na vybrali.sme.sk


30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

Čo znamená pre mladých Slovákov sloboda? Vedia niečo o Nežnej revolúcii a živote pred rokom 1989? A aký je podľa nich vzťah medzi slobodou a peniazmi? Odpovede aj na tieto otázky dal exkluzívny prieskum, ktorý pre Slovenskú sporiteľňu pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravili spoločnosti Insight Diver a G82.

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

Donald Trump sa vlani v decembri osobne stretol s dvomi podnikateľmi z bývalého ZSSR a poveril ich "tajnou misiou" na Ukrajine, ktorá mala poškodiť povesť prezidentovho volebného soka Joea Bidena.

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

Výrobca prístrojov na domácu perlivú vodu SodaStream si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomína limitovanou edíciou fliaš so symbolmi Novembra 1989 pripravenou špeciálne pre slovenský a český trh.

Aký skutočne bol Ernest Hemingway?

Aký skutočne bol Ernest Hemingway?

Pre mnohých ľudí predstavuje Ernest Hemingway skôr mýtus než človeka z mäsa a kostí. Vie sa o ňom, že bol vojakom, športovcom, vášnivým milencom, emigrantom s, samozrejme, vynikajúcim spisovateľom.

Zomrel režisér trezorového filmu Všetci dobrí rodáci (VIDEO)

Zomrel režisér trezorového filmu Všetci dobrí rodáci (VIDEO)

Vo veku 93 rokov zomrel režisér, scenárista i odbojár Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všetci dobrí rodáci. ČTK to z poverenia rodiny oznámil Vítězslav Tichý. Potvrdil to tiež hovorca Slováckeho divadla Josef Kubáník. Uherskohradišťske divadlo to tiež uviedlo na svojom facebooku.

České televízie pripravujú k 30. výročiu revolúcie špeciálne relácie (VIDEO)

České televizní stanice připravují na neděli k 30. výročí začátku sametové revoluce speciální vysílání nebo pořady. Česká televize bude mít několik venkovních studií v centru Prahy.

Magio TV prináša viacero noviniek

Magio TV prináša viacero noviniek

Telekom vylepšuje svoju televíznu ponuku: prináša nové kanály v Magio TV, aj filmové a seriálové novinky vo videopožičovni Magio Kino. Zároveň vylepšuje aplikáciu Magio GO, ktorá je dostupná už aj pre Smart TV a prináša nové zaradenie Magio GO TV Box.

Po protestoch Poľska zmení Netflix film o strážcovi v tábore smrti (VIDEO)

Po protestoch Poľska zmení Netflix film o strážcovi v tábore smrti (VIDEO)

Americká spoločnosť Netflix po protestoch Poľska zmení v dokumentárnom filme Diabol od vedľa mapy, v ktorých boli nacistické vyhladzovacie tábory zakreslené na súčasných poľských hraniciach.

Rádio Expres si Nežnú revolúciu pripomenie sériou špeciálnych rozhovorov

Rádio Expres si Nežnú revolúciu pripomenie sériou špeciálnych rozhovorov

V nedeľu 17.novembra dopoludnia odvysiela Expres sedem jedinečných rozhovorov, ktoré pripravili redaktori spravodajstva s priamymi účastníkmi revolúcie, športovcami, hercami a pamätníkmi.  

Markíza bude mať špeciálne Na telo aj dokument k 17. novembru (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo aj dokument k 17. novembru (VIDEO)

Televízia Markíza nakrútila pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pôvodný dokument s názvom NEŽNÁ 30 - CESTA K SLOBODE. Odvysiela ho v nedeľu, 17. novembra 2019, so začiatkom o 20:30.

Najčítanejšie