Českí filmári "zničili" Westminster Abbey v Londýne Foto: UPP

Českí filmári "zničili" Westminster Abbey v Londýne

07.04.2016 12:32 | Česko | ČTK

V kinech se právě objevil americko-britský thriller Pád Londýna, na jehož vizuálních efektech se podílelo pražské studio Universal Production Partners (UPP).

 

 

Snímek natáčel od října 2014 do února 2015 íránsko-švédský režisér Babak Najafi v Londýně a v Bulharsku. Jde o akční podívanou o teroristických útocích, takže právě vizuální efekty hrají významnou roli. Podílelo se na nich několik postprodukčních studií, řekl dnes ČTK Lukáš Vedral z distribuční společnosti Bontonfilm.

UPP pro tento film vytvořilo dvě velké akční scény. Celkem šlo o padesát záběrů, na kterých pracovalo kolem 50 grafiků zhruba půl roku. Hlavní scéna, která vznikla v pražském studiu, je výbuch Westminsterského paláce a následné zřícení jedné z jeho věží. Při pádu zdiva je zasažen projíždějící londýnský autobus.

"Protože přímo na věži paláce nebylo natáčení možné, byla část věže pro hereckou akci vybudována ve studiu. Kvůli co nejrealističtější scéně jsme celou věž nejprve vymodelovali podle materiálů a fotografií dodaných z natáčení z Londýna. Pro simulaci rozpadu a pádu bylo potřeba ji v počítači rozdělit na jednotlivé kusy - přesně tak, jak se potom budou rozpadat. To znamená zhruba 10.000 dílů a dílků jednotlivých stavebních částí," řekl o této práci supervizor vizuálních efektů UPP Viktor Muller.

Simulace pak probíhala pomocí různých softwarů. Fakt, že se jedná o náročné výpočty, dokumentuje, že pro některé scény trvají i celou noc a více. Aby dopad částí věže na typický londýnský autobus působil věrohodně, dotáčeli ve studiu podklady, ve kterých jsou betonové kvádry různých tvarů a velikostí vrhány, z výšky. "Na ty se pak implementují textury stavebních částí rozpadající se věže, které padají na autobus opět vymodelovaný v počítači," vysvětlil Muller.

Druhou scénou, která dostala svoji finální podobu v pražském studiu UPP, byla přestřelka v metru. Kvůli ní se modelovaly a komponovaly některé části prostředí, dále 3D dýmovnice a segmenty dalších zbraní. Dodělávala se 3D simulace kouře, kvůli atmosféře se dotvářely záblesky po výstřelech a další úpravy.

Film Pád Londýna navazuje na snímek Pád Bílého domu z roku 2013, který celosvětově vydělal přes 160 milionů dolarů a stal se jedním z akčních hitů. V hlavní roli se v něm opět objevil Gerard Butler, další role ztvárnili například Morgan Freeman, Aaron Eckhart a Angela Bassettová.

Sledujte nás na podstránke, ktorá prináša správy hlavne z diania v médiách v ČR:

pošli na vybrali.sme.sk


Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

1. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

2. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

3. Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

4. Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

Istanbulský súd dnes oslobodil novinára a experta medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Erola Önderoglua obžaloby z teroristickej propagandy.

AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

5. AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník.

O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

6. O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

Aktuálny ročník O2 Dobrej veci v boji o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha už pozná svojich víťazov. Akadémie, ktorých cieľom je budovať kladný vzťah detí k športu a motivovať ich k nemu cez všeobecnú pohybovú prípravu, získalo pre nadchádzajúci školský rok až 40 základných škôl po celom Slovensku.

Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

7. Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

Záverečná ôsma séria dramatického fantasy seriálu Hra o tróny získala 32 nominácií na televízne ceny Emmy, čo prekonalo doterajší rekord 27 nominácií, ktoré v roku 1994 mal kriminálny seriál Polícia New York.

Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

8. Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

Na Malte sa pre vraždu novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej postavia pred súd traja muži.

V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

9. V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

Štyria policajti z Moskvy boli prepustení v súvislosti s júnovým zadržaním investigatívneho novinára Ivana Golunova.

Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

10. Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

Novým tajným agentom s označením 007 bude po Danielovi Craigovi prvýkrát v dejinách bondoviek žena a černoška, ​​britská herečka Lashana Lynchová. Tvrdí to britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý sa odvoláva na zdroj z filmového priemyslu.

Najčítanejšie