Ruskí novinári sa ohradili proti tvrdeniu, že sú špióni Ilustr.foto: government.ru

Ruskí novinári sa ohradili proti tvrdeniu, že sú špióni

19.04.2016 09:11 | Česko | ČTK

Ruští novináři Alexandr Kuranov a Vladimir Sněgirjov, kterým české ministerstvo zahraničních věcí odmítlo prodloužit akreditaci, se ohradili proti podezření, že v Česku pracují jako ruští špióni.

 

 

Dlouhodobá akreditace novinářům nebyla podle dřívějšího vyjádření ministerstva prodloužena kvůli informacím českých zpravodajských služeb. Sněrgirjov dnes na tiskové konferenci řekl, že se hodlá obrátit na české soudy.

"Na základě materiálů tajné služby byly trestáni dva občané, kterým je dohromady 140 let a oba se zcela upřímně považovali za přátele Česka," uvedl Sněgirjov. "Buď je to neprofesionalita, nebo nějaká divná chyba, nebo ještě hůře, návrat k dobám represím, všeobecné podezřívavosti a totální špionománie," dodal.

Uvedl, že se nehodlá smířit s tím, že byla porušena jeho reputace a práva. "Pokud se tato situace rozumně nevyřeší, tak se rozhodně obrátím na soud a budu požadovat kompenzaci," řekl.

Kuranov, kterému byla akreditace ze stejného důvodu zamítnuta již podruhé, dnes ČTK řekl, že chyba je podle něj v posudku Bezpečnostní informační služby. Jejímu řediteli Jiřímu Langovi proto napsal otevřený dopis, v němž se ohrazuje proti nařčení, že byl "spícím agentem Moskvy", který byl nyní znovu "aktivován".

Oba novináři se snažili vyvrátit spekulace o tom, že v Praze pracují jako ruští agenti. "Píšu o spoustě věcí, naposled třeba o českých tramvajích, které mám velmi rád, dělal jsem reportáž z Milovic, rozhovor se starostou Vídně," vyjmenoval Sněgirjov. Skutečnost, že jako pražský zpravodaj neovládá češtinu, vysvětlil tím, že se zatím nezvládl jazyk naučit.

Také Kuranov se snažil podezření zpochybnit. Mluvil o tom, jak v počátku sametové revoluce publikoval v sovětských novinách rozhovor s Václavem Havlem a psal o Občanském fóru. Připomněl také svou práci pro českou redakci BBC nebo česká média. "Více než 20 let jsem objektivně a často velmi kriticky komentoval události v Rusku," tvrdí novinář.

České ministerstvo zahraničí již dříve uvedlo, že důvodem pro zamítnutí žádosti byly informace bezpečnostní služby, konkrétní důvody ale podléhají utajení. Ministerstvo také upozornilo, že zamítnutí akreditace neznamená, že tito novináři nemohou dál vykonávat svou profesi nebo nemohou dál pobývat v České republice.

Problémy s akreditacemi zahraničních zpravodajů mezi Českem a Ruskem se v posledních letech několikrát opakovaly. V únoru 2010 neprodloužilo ruské ministerstvo zahraničí vízum zpravodaji České televize v Moskvě Josefu Pazderkovi. Pravděpodobně šlo o odvetu za podobný český krok vůči ruskému novináři Vladimiru Silkinovi z léta předchozího roku.

Podobná situace nastala v roce 2006, kdy ruské úřady neprodloužily akreditaci zpravodaji ČT Janu Moláčkovi. Podle médií to byl reciproční krok ruské strany poté, co musel ukončit činnost v České republice ruský zpravodaj vládní tiskové agentury RIA Novosti Leonid Sviridov.

 

Sledujte nás na podstránke, ktorá prináša správy hlavne z diania v médiách v ČR:

pošli na vybrali.sme.sk


Danko a Pellegrini požiadali o mimoriadne vystúpenie v RTVS

Danko a Pellegrini požiadali o mimoriadne vystúpenie v RTVS

Kancelária predsedu Národnej rady SR a Úrad vlády SR požiadali RTVS o možnosť vystúpenia s vyhlásením predsedu parlamentu Andreja Danka a premiéra Petra Pellegriniho k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Po 33 rokoch sa vracajú na obrazovky zmenení Pa a Pi, s dôležitým odkazom (VIDEO)

Po 33 rokoch sa vracajú na obrazovky zmenení Pa a Pi, s dôležitým odkazom (VIDEO)

 Rozprávkové postavičky Pa a Pi sa vracajú na televízne obrazovky. RTVS odvysiela päť častí, v ktorých sa zvierací vesmírni cestovatelia vracajú po 33 rokoch na Zem a nájdu planétu v aktuálnom nelichotivom stave.

Berlín bude mať arabskojazyčnú rozhlasovú stanicu

Berlín bude mať arabskojazyčnú rozhlasovú stanicu

Nemecké hlavné mesto Berlín bude mať svoju arabskojazyčnú rozhlasovú stanicu. Schválila to vo štvrtok mediálna rada berlínskeho a brandenburského mediálneho ústavu (Mabb), ktorý udeľuje vysielacej licencie a dohliada na rozmanitosť súkromných médií.

Dnes mal odštartovať nový program Comedy House, jeho štart sa odkladá

Slovak Telekom dnes odštartoval niekoľko programových noviniek. Plánoval oficiálne spustiť aj nový zábavný program Comedy House. Jeho štart sa však včera večer rozhodol posunúť.

RTVS bude mať 17. novembra mimoriadne spravodajstvo (VIDEO)

RTVS bude mať 17. novembra mimoriadne spravodajstvo (VIDEO)

Rozhovory, reportáže, živé vstupy, či zostrihy historických spravodajských príspevkov prinesie RTVS v mimoriadnom televíznom a rozhlasovom spravodajstve v nedeľu 17. novembra.

Dokument Spýtaj sa vašich 89 prinesie svedectvá z roku 1989 (VIDEO)

Dokument Spýtaj sa vašich 89 prinesie svedectvá z roku 1989 (VIDEO)

Pamätáte sa, čo ste robili v novembri 1989? Ak nie, môžete sa na udalosti, ktoré naštartovali zmenu vo vtedajšom Československu, opýtať vašich rodičov, starých rodičov a známych. Preto sa režisérka Barbora Berezňáková vybrala za príbehmi bežných ľudí po celom Slovensku.

Vianočnú kampaň natáčal Telekom v okolí Vysokých Tatier (VIDEO)

Vianočnú kampaň natáčal Telekom v okolí Vysokých Tatier (VIDEO)

Slovak Telekom vo vianočnej kampani mení komunikačný koncept.

Facebook tento rok zmazal vyše päť miliárd falošných účtov

Facebook tento rok zmazal vyše päť miliárd falošných účtov

Sociálna sieť Facebook v prvých deviatich mesiacoch tohto roka zakročila proti 5,4 miliardám falošných účtov. Väčšinu zablokovala niekoľko minút po založení, uviedla v novom vydaní štatistík. Facebook do tohto prehľadu prvýkrát zahrnul tiež čísla o sociálnej sieti Instagram.

Odovzdávanie Bielych vrán bude venované tridsiatim rokom slobody

Odovzdávanie Bielych vrán bude venované tridsiatim rokom slobody

Už po dvanásty rok sa odovzdajú ocenenia Biela vrana, tohto roku presne na výročie Nežnej revolúcie - 17. novembra. Organizátori tak chcú zmeniť oslavu Novembra na živý sviatok a pripomenúť, že o slobodu a verejné dobro sa treba neustále starať.

Sudkyňa Maruniaková, ktorá pomohla Kočnerovi, utekala pred novinármi (VIDEO)

Sudkyňa Maruniaková, ktorá pomohla Kočnerovi, utekala pred novinármi (VIDEO)

Pred osobitnú komisiu Súdnej rady sa dnes postavili štyria sudcovia, ktorí sa spomínajú v Kočnerovej Threeme. Prišla aj Zuzana Maruniaková, ktorá rozhodla v prospech Mariana Kočnera a prisúdila mu vyše osemmiliónovú zmenku proti televízii Markíza, bez toho, aby vôbec skúmala podpis Pavla Ruska. Maruniakovú celý čas riadila Jankovská.

Najčítanejšie