Petr Holubec končí vo funkcii šéfredaktora ČTK

Petr Holubec končí vo funkcii šéfredaktora ČTK

30.04.2016 10:11 | Česko | ČTK

Šéfredaktor České tiskové kanceláře (ČTK) Petr Holubec (67) po více než 25 letech končí na vlastní žádost ve funkci. V ní ho nahradí generální ředitel ČTK Jiří Majstr (59), který bude od 1. května vykonávat obě funkce, podobně jako je tomu v jiných evropských agenturách.

Holubec začínal v ČTK jako redaktor v roce 1976, šéfredaktorem byl zvolen svými kolegy v roce 1990.

 

"Celý svůj profesní život jsem spojil s četkou. Nelituji toho, byl velmi bohatý. Moje spojení s agenturou už asi nelze nikdy zcela zrušit," uvedl. Do budoucna ČTK popřál, aby si udržela ekonomickou nezávislost a redakční svobodu, aby si její klienti uvědomovali, že jim agentura pomáhá, protože jim šetří energii a peníze. Přeje si, aby si udržela kvalitní redaktory a reportéry, jaké má nyní, a aby si zachovala svou kolegiální podnikovou kulturu.

Za jeho vedení se pronikavě zvýšil výkon redaktorů a reportérů. Zatímco v roce 1990 připadalo na jednoho člena redakce 200 zpráv ročně, loni to bylo přes 1200. Navíc během této doby ČTK zavedla další zpravodajské formy, jako jsou audia, videa, infografika.

S agenturou bude nadále spolupracovat. Bude především řídit projekt nových dokumentačních databází, zefektivnění tvorby internetových Českých novin a vývoj a testování velmi rychlého vydávání fotoreportáží zejména pro internetové odběratele.

Majstr na podnikovém shromáždění loni konstatoval, že Holubec výrazně ovlivnil dnešní podobu ČTK. Řídil mnoho změn, mezi nimi přechod na sálové uspořádání redakčního týmu a propojení všech zpravodajských redakcí, které výrazně zjednodušilo a zrychlilo řízení. Dvakrát to byl přechod redakce na nový redakční systém. V dobách ekonomické krize dokázal redakci provést nutnými změnami tak, aby její výkon nebyl ohrožen.

ČTK poskytuje zpravodajství většině českých médií, podnikům, státním institucím, zastupitelským úřadům i dalším odběratelům. Činnost ČTK byla dříve dotována státem, od roku 1996 žádné dotace nepobírá. Hlavním zdrojem financování jejího provozu jsou výnosy z prodeje zpravodajství.

Agentura má zhruba 400 přímých klientů, dalším 200 poskytuje zpravodajství prostřednictvím jiných agentur a tisíce se ke zprávám ČTK dostanou v různých mezinárodních databázích. Asi 70 procent příjmů má ČTK od médií, zbytek od státních institucí a soukromých firem.

V roce 1918 byla založena jako státní agentura, od roku 1993 je veřejnoprávní institucí. Orgánem, kterým se uplatňuje právo veřejnosti na její kontrolu, je sedmičlenná Rada ČTK, kterou volí Poslanecká sněmovna.

Sledujte nás na podstránke, ktorá prináša správy hlavne z diania v médiách v ČR:

pošli na vybrali.sme.sk


O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

1. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

2. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

3. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

4. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

5. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

6. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

7. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

8. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

9. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

10. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Najčítanejšie