Zeman poskytol rozhovor ruskému novinárovi, ktorému úrady nepredĺžili akreditáciu Foto: prezident.cz

Zeman poskytol rozhovor ruskému novinárovi, ktorému úrady nepredĺžili akreditáciu

24.05.2016 12:38 | Česko | ČTK

Prezident Miloš Zeman dal rozhovor ruskému novináři Vladimiru Sněgirjovovi, kterému české úřady neprodloužily akreditaci. Prezident rozhovor poskytl poté, co si vyžádal o případu informace.

 

 

Na tiskové konferenci to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podobu informací Ovčáček nespecifikoval.

Neprodloužení akreditace v českém tisku vyvolalo spekulace, že ruský žurnalista pro tajné služby představuje bezpečnostní riziko, neboť se stýká s podezřelými lidmi.

"Pan Sněgirjov žádal o rozhovor dva roky a v souvislosti s tím, že mu byla odebrána akreditace, se obrátil na pana prezidenta dopisem. Pan prezident si vyžádal informace, které si může získat, a tady nebudu vícero komentovat, a na základě těchto informací se rozhodl vyhovět tomuto rozhovoru," řekl Ovčáček.

Viac: Rusko je pobúrené. ČR nepredĺžila ich novinárom akreditáci

Rozhovor zveřejnil ruský vládní list Rossijska gazeta v pondělí. Zeman v něm například uvedl, že považuje za správný recept na řešení migrační krize uzavření vnějších hranic Evropské unie. Tento úkol by podle něj měl být svěřen společnému ozbrojenému sboru. Kritizoval také protiruské sankce a zapochyboval o potřebnosti amerického protiraketového štítu v Evropě poté, co dohoda s Teheránem o íránském jaderném programu vedla ke zrušení protiíránských sankcí.

Ovčáček poznamenal, že Sněgirjov sice nemá akreditaci ministerstva zahraničních věcí, ale nebyl vyhoštěn. "Je mu tedy umožněna novinářská práce," řekl. Sněgirjov podle něj vedl rozhovor korektně. "Musím ocenit, že pan Sněgirjov neprovedl žádnou cenzuru vyjádření pana prezidenta, což se stalo v minulosti v případě prvního kanálu ruské televize," dodal.

Poskytnutí rozhovoru neakreditovanému ruskému novináři nechtěl v Bruselu blíže komentovat ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "O věcech tohoto typu rád diskutuju s panem prezidentem přímo a nic mu nevzkazuji přes média. I v této věci se raději budu bavit s ním přímo," řekl novinářům.

Sledujte dianie v českých médiách:

 

pošli na vybrali.sme.sk


O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

1. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

2. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

3. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

4. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

5. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

6. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

7. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

8. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

9. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

10. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Najčítanejšie