Zlatý glóbus za najlepší film získal Bohemian Rhapsody, cenu si odniesla aj Lady Gaga (VIDEO) Foto: Roma/Netflix

Zlatý glóbus za najlepší film získal Bohemian Rhapsody, cenu si odniesla aj Lady Gaga (VIDEO)

07.01.2019 11:35 | Filmy | ČTK

Zlatý glóbus v kategórii najlepší film (dráma) vyhral film Bohemian Rhapsody. Rami Malek, ktorý stvárnil hlavnú postavu filmu o spevákovi skupiny Queen Freddiem Mercurym, si odniesol zlatú sošku pre najlepšieho herca.

 

Ocenenie pre najlepšiu herečku v dráme dostala Glenn Close za rolu vo švédsko-britskej dráme Žena, v ktorom hrala manželku spisovateľa oceneného Nobelovou cenou za literatúru. Americká herečka získala Zlatý Glóbus už tretíkrát, ale Oscara napriek šiestim nomináciám ešte nikdy nevyhrala, poznamenala agentúra AP.

Cenu za najlepšiu komédiu získal film Green Book (Ako prejsť bezpečne Juhom), založený na skutočnom príbehu špičkového černošského klaviristu Donalda "Dona" Shirleyho. Ten sa pod ochranou talianskeho vodiča, bývalého vyhadzovača, odváži vyraziť na koncertné turné z Manhattanu až do južanských štátov, kde stále platí rasová segregácia. Mahershala Ali, ktorý v snímke zahral Dona Shirleyho, získal cenu pre herca vo vedľajšej úlohe. Film bol tiež ocenený za najlepší scenár.

Mexický režisér Alfonza CuarónA, ktorého dráma Roma po hlavnej cene na festivale v Benátkach získala aj Zlatý glóbus za najlepší neanglicky hovorený film, bol ocenený ako najlepší režisér. "Ďakujem mojej rodine, ďakujem Mexiku," vyhlásil režisér, ktorý v roku 2014 získal Oscara za film Gravitácia so Sandrou Bullock.

Čiernobiela dráma Roma bolo pomenovaná po štvrti v mexickom hlavnom meste, kde Cuarón vyrastal. Hlavnými protagonistkami filmu sú Cuarónova matka a dve slúžky, ktoré ho pomohli vychovať.

"Ďakujem Satanovi za to, že ma inšpiroval pre túto rolu," vyhlásil britský herec Christian Bale po tom, čo získal cenu pre najlepšiu mužskú komediálnu postavu za úlohu niekdajšej "dvojky" v Bielom dome Dicka Cheneyho v snímke Vice (Viceprezident).

Zlatý Glóbus pre najlepšiu komičku dostala Olivia Colmanová za úlohu Anny, poslednej stuartovskej kráľovnej, vo filme Favoritka.

Lady Gaga uspela ako spoluautorka piesne z romantickej drámy Zrodila sa hviezda. Cenu pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe získala Regina Kingová za výkon v snímke If Beale Street Could Talk (Keby Bealeova ulica mohla hovoriť).

Cenu za najlepší animovaný film získal Spider-Man: Paralelné svety.

Ceremóniu moderovali Andy Samberg a Sandra Ohová, ktorí utrúsili, že túto príležitosť dostali ako "jediní dvaja ľudia v Hollywoode, ktorí sa ešte nedostali do problémov za to, že povedali niečo urážlivé". Pri dnešnej ceremónii dostala zlatú sošku aj sama moderátorka, a to za rolu v televíznom seriáli Na muške.

Ako prvý bol pri udeľovaní cien Zlatý glóbus - najprv v televíznych kategóriách - ocenený Michael Douglas (74) ako najlepší komediálny herec za rolu v televíznom seriáli The Kominsky Method. Pre herca to bola tretia soška z deviatich nominácií. Svoju prvú sošku - pre najlepšieho herca v televíznej dráme - získal škótsky herec Richard Madden za rolu v britskom seriáli Bodyguard.

Prehľad držiteľov cien Zlatý glóbus za rok 2018

Film - dráma:
Bohemian Rhapsody (réžia Bryan Singer)

Filmový herec - dráma:
Rami Malek - Bohemian Rhapsody

Filmová herečka - dráma:
Glenn Close - Žena

Film - komédia alebo muzikál:
Green Book (Ako prejsť bezpečne Juhom; réžia Peter Farrelly)

Filmový herec - komédia alebo muzikál:
Christian Bale - Vice (Viceprezident)

Filmová herečka - komédia alebo muzikál:
Olivia Colmanová - Favoritka

Animovaný film:
Spider-Man: Paralelné svety (réžia Bob Persichetti a Peter Ramsey)

Neanglicky hovorený film:
Roma - Mexiko, Alfonso Cuarón

Filmová réžia:
Alfonso Cuarón - Roma

Filmový scenár:
Nick Vallelonga, Brian Currie a Peter Farrelly - Green Book (Ako prejsť bezpečne Juhom)

Filmový herec vo vedľajšej úlohe:
Mahershala Ali - Green Book (Ako prejsť bezpečne Juhom)

Filmová herečka vo vedľajšej úlohe:
Regina Kingová - If Beale Street Could Talk (Keby Bealeova ulica mohla hovoriť)

pošli na vybrali.sme.sk


Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

1. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

2. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

3. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

4. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

5. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

6. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

7. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

8. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

9. Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

Poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) pripadne podľa vicepremiéra Jaroslawa Gowino v prípade volebného víťazstva úloha vrátiť médiá pôsobiace v jeho krajine do poľských rúk. Informoval o tom internetový portál Onet.pl. Gowin je presvedčený o tom, že zahraniční majitelia médií budú vždy reprezentovať záujmy tej krajiny, odkiaľ pochádzajú.

Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

10. Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

 

Viac ako tretina útokov na slobodu prejavu novinárov z rokov 2018 a 2019 sa udiala na Balkáne, pričom za polovicou z nich stáli priamo miestne vlády. S odkazom na oznámenie generálneho tajomníka Európskeho zväzu novinárov Ricarda Gutierreza o tom informovala agentúra Reuters. Útokov na novinárov pritom podľa neho stále pribúda.

"Sloboda médií je na ústupe všade v Európe, ale situácia v tomto regióne (na Balkáne) je horšia, než kdekoľvek inde," uviedol Gutierrez v stredu na záver dvojdňovej konferencie organizovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Sarajeve. Mnoho novinárov z Albánska, Turecka, Bosny, Macedónska či Srbska na nej hovorili o strastiach pri výkone ich povolania.

Viac ako tretina zo 79 útokov na slobodu prejavu novinárov zaznamenaných v Európe sa udiala práve na Balkáne. Podľa Gutierezzu pritom ohrozenie novinárskej práce začína u politikov, ktorí hovoria o žurnalistoch spôsobom podnecujúcim násilnosti.

Časť viny podľa neho leží tiež na miestnych súdoch, ktoré prešetrujú sťažnosti podané novinármi príliš pomaly, alebo sa nimi vôbec nezaoberajú. Mnoho útokov na žurnalistov pritom súvisí s ich prácou pri odkrývaní korupčných afér.

Štefica Galićová, editorka bosnianskeho nezávislého spravodajského portálu tacno.net, na konferencii uviedla, že bola kvôli svojej práci niekoľkokrát fyzicky napadnutá, súdy však všetky jej žaloby proti útočníkom zamietli. "Nehľadiac na to, ako veľmi bojujem, všetky bitky prehrávam," povedala Galićová. "Budem naďalej pracovať, nikoho sa nebojím," dodala.

Námestník britského ministra zahraničia Tariq Ahmad na konferencii sľúbil, že Spojené kráľovstvo poskytne na podporu nezávislých médií na západnom Balkáne desať miliónov libier. Ochrana miestnych novinárov je podľa jeho slov pre Britániu prioritou.

Najčítanejšie