Agnieszka Hollandová natočila emotívny film o hladomore na Ukrajne a fake news (VIDEO) Foto z filmu

Agnieszka Hollandová natočila emotívny film o hladomore na Ukrajne a fake news (VIDEO)

12.02.2019 22:45 | Filmy | ČTK

Zdanlivo nesúvisiacimi témami - hladomor na Ukrajine v 30. rokoch, ktorý si vyžiadal milióny obetí, a otázka fake news - sa zaoberá nový film poľskej režisérky Agnieszky Hollandovej s názvom Obywatel Jones (Pan Jones), ktorý mal svetovú premiéru na terajšom filmovom festivale Berlinale.

 

Sedemdesiatročnej režisérke sa pritom do historického filmu pôvodne príliš nechcelo.

"Dostávam veľa scenárov o zverstvách 20. storočia, pretože som sa na to v podstate stala expertkou. Dlho ich nechcem čítať, pretože sa nechcem vracať späť k tým príbehom a do toho sveta, pretože je to príliš bolestivé," hovorí Hollandová, ktorá sa životu v totalitných režimoch venovala napríklad vo filmoch V temnote alebo Európa, Európa.

"Tento scenár som jednoducho vzala, začala čítať, ale potom ma chytil. Prístup k téme, jeho dôležitosť a spôsob rozprávania, ktoré bolo veľmi jasné, silné a nekonvenčné ma presvedčili, že je to niečo, čo by som rada rozprávala," poznamenáva o scenári novinárky a spisovateľky Andrey Chalupovej.

Tá do centra diania 141 minút dlhej drámy, ktorá sa natáčala na Ukrajine, v Poľsku a v Británii, stavia waleského novinára Garetha Jonesa (James Norton), ktorý ako jeden z prvých informoval verejnosť o hladomore na Ukrajine z rokov 1932 a 1933.

Dvadsaťsedemročný Jones, ktorý na seba upozornil už rozhovorom s nacistickým vodcom Adolfom Hitlerom, vyráža v marci 1933 z Londýna do Moskvy, aby urobil interview s vládcom Sovietskeho zväzu Josifom Stalinom. Čoskoro ale zistí, že hlavnú novinársku tému nenájde v Moskve a už vôbec nie na bujarých večierkoch tamojšieho korešpondenta denníka The New York Times a sympatizanta komunistického režimu Waltera Durantyho (Peter Sarsgaard). Jones, ktorému sa podarí striasť muža, ktorý ho sleduje, preto vyráža na Ukrajinu. Na mieste zisťuje, že situácia je výrazne horšia, než si mohol predstaviť.

V zasneženej krajine nachádza vyľudnené dediny a hladom umierajúcich ľudí, ktorí v dôsledku nútenej kolektivizácie a rekvirovania obilia nemajú, čím by sa živili. Práve v tejto časti, ktorá prichádza až zhruba po hodine, je film podľa kritikov najsilnejší. Dialógy ustupujú do úzadia a vynikne kamera Tomasza Naumiuka, ktorá je v týchto chvíľach v podstate čiernobiela, čím ešte zvýrazňuje atmosféru.

Niektoré mrazivé momenty z Jonesovej cesty po vyhladovanej Ukrajine divákom na dlho utkvejú v pamäti. Napríklad, keď si vo vlaku, kde je asi s dvadsiatimi miestnymi, olúpe pomaranč a všetci sa okamžite vrhnú na šupky, ktoré odhodí. Alebo keď neskôr v snehových závejoch narazí na malé dieťa, ktoré plače vedľa mŕtveho tela svojej matky.

Keď Jones napíše o tom, čo na Ukrajine videl, ocitne sa v centre kontroverzie, ktorá by sa pokojne mohla odohrávať dnes. Mnoho západných politikov aj novinárov, vtedy ešte často naklonených Sovietskemu zväzu, má totiž problém jeho správy prijať, a to zvlášť v momente, kedy oveľa slávnejší dopisovateľ denníka The New York Times Durant napíše, že správy o hladomore sú zlovoľnou propagandou, teda vlastne fake news.

"Ako sme ten film natáčali, stávali sa tieto otázky stále naliehavejšími, dokonca urgentnými, pretože som presvedčená, že nemôžeme mať demokraciu bez slobodných médií," podotýka Hollandová. "Dnes nám nechýbajú konformisti a egoistickí ľudia ochotní nechať sa podplatiť, ale chýbajú nám Orwellovia a Jonesovia," hovorí s odkazom na slávneho spisovateľa, ktorý sa vo filme tiež objavuje.

Že to pravda a jej zástancovia často nemajú jednoduché, ukazuje aj skutočný život Durantyho a Jonesa. Kým Durant, ktorý bol o hladomore na Ukrajine dobre informovaný, za svoje skreslené reportáže zo Sovietskeho zväzu dostal Pulitzerovu cenu, Jones sa nikdy podobného ocenenia nedočkal. Kým Durant zomrel vo veku 73 rokov na Floride, Jones bol deň pred svojimi tridsiatymi narodeninami zastrelený na území dnešnej Číny. Nie je vylúčené, že vražda súvisela práve s jeho reportážami z Ukrajiny.

pošli na vybrali.sme.sk


Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

1. Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

Svetová novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) dnes zverejnila pravidelný Index slobody tlače. Slovensko sa na rebríčku opäť prepadlo oproti minulému roku o 8 priečok. Je na 35 mieste.

RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

2. RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

RTVS v súvislosti s úmrtím prvej internej televíznej hlásateľky Blaženy Kočtúchovej a teatrológa Jaroslava Blaha mení program.

 

Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

3. Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

Slovenská sporiteľňa získala ocenenie Hypotéka roka, ktoré udeľuje týždenník Trend v spolupráci s Fincentrom. V hodnotení odbornej poroty dominovala vo všetkých hodnotených kritériách, spravidla s vysokým odstupom.

DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

4. DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

V sobotu spustila obchodná sieť DM vo vybraných filiálkach testovanie ekologickej služby – plniacich staníc na pracie a čistiace prostriedky.

V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

5. V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

 Na šírení xenofóbie v ČR sa výrazne podieľali konšpiračné weby.

Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

6. Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

Dôvod vzniku požiaru katedrály Notre-Dame v Paríži je stále neznámy. Francúzske úrady vyhlásili, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmysel a podpaľačstvo.

Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

7. Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

Hoci počet tragických dopravných nehôd na Slovensku dlhodobo klesá, vlani na našich cestách napriek tomu zomrelo až 229 osôb. Podľa niektorých odborníkov sú za poklesom týchto čísel modernejšie a bezpečnejšie autá, keďže podobný trend môžeme sledovať v takmer všetkých krajinách Európskej únie.

Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

8. Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

Požiar parížskej katedrály Notre-Dame vyvolal na internete záplavu lživých správ a sprisahaneckých teórií.

Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

9. Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

Jedným z najobľúbenejších a najprimitívnejších hoaxov, ktoré už roky šíria konšpirátori je hrozba chemtrails – ide o teóriu, že lietadla do ovzdušia rozprašujú rôzne škodlivé baktérie, vírusy a iné látky s cieľom poškodzovať krajinu, civilizáciu.

4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

10. 4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

Rýchle dáta nepoznajú hranice. V čoraz väčšom počte krajín môžu Štvorkári využívať už aj rýchly 4G medzinárodný roaming. Pred letnou sezónou operátor sprístupnil rýchle 4G dáta v roamingu v ďalších 21 krajinách.

Najčítanejšie