Agnieszka Hollandová natočila emotívny film o hladomore na Ukrajne a fake news (VIDEO) Foto z filmu

Agnieszka Hollandová natočila emotívny film o hladomore na Ukrajne a fake news (VIDEO)

12.02.2019 22:45 | Filmy | ČTK

Zdanlivo nesúvisiacimi témami - hladomor na Ukrajine v 30. rokoch, ktorý si vyžiadal milióny obetí, a otázka fake news - sa zaoberá nový film poľskej režisérky Agnieszky Hollandovej s názvom Obywatel Jones (Pan Jones), ktorý mal svetovú premiéru na terajšom filmovom festivale Berlinale.

 

Sedemdesiatročnej režisérke sa pritom do historického filmu pôvodne príliš nechcelo.

"Dostávam veľa scenárov o zverstvách 20. storočia, pretože som sa na to v podstate stala expertkou. Dlho ich nechcem čítať, pretože sa nechcem vracať späť k tým príbehom a do toho sveta, pretože je to príliš bolestivé," hovorí Hollandová, ktorá sa životu v totalitných režimoch venovala napríklad vo filmoch V temnote alebo Európa, Európa.

"Tento scenár som jednoducho vzala, začala čítať, ale potom ma chytil. Prístup k téme, jeho dôležitosť a spôsob rozprávania, ktoré bolo veľmi jasné, silné a nekonvenčné ma presvedčili, že je to niečo, čo by som rada rozprávala," poznamenáva o scenári novinárky a spisovateľky Andrey Chalupovej.

Tá do centra diania 141 minút dlhej drámy, ktorá sa natáčala na Ukrajine, v Poľsku a v Británii, stavia waleského novinára Garetha Jonesa (James Norton), ktorý ako jeden z prvých informoval verejnosť o hladomore na Ukrajine z rokov 1932 a 1933.

Dvadsaťsedemročný Jones, ktorý na seba upozornil už rozhovorom s nacistickým vodcom Adolfom Hitlerom, vyráža v marci 1933 z Londýna do Moskvy, aby urobil interview s vládcom Sovietskeho zväzu Josifom Stalinom. Čoskoro ale zistí, že hlavnú novinársku tému nenájde v Moskve a už vôbec nie na bujarých večierkoch tamojšieho korešpondenta denníka The New York Times a sympatizanta komunistického režimu Waltera Durantyho (Peter Sarsgaard). Jones, ktorému sa podarí striasť muža, ktorý ho sleduje, preto vyráža na Ukrajinu. Na mieste zisťuje, že situácia je výrazne horšia, než si mohol predstaviť.

V zasneženej krajine nachádza vyľudnené dediny a hladom umierajúcich ľudí, ktorí v dôsledku nútenej kolektivizácie a rekvirovania obilia nemajú, čím by sa živili. Práve v tejto časti, ktorá prichádza až zhruba po hodine, je film podľa kritikov najsilnejší. Dialógy ustupujú do úzadia a vynikne kamera Tomasza Naumiuka, ktorá je v týchto chvíľach v podstate čiernobiela, čím ešte zvýrazňuje atmosféru.

Niektoré mrazivé momenty z Jonesovej cesty po vyhladovanej Ukrajine divákom na dlho utkvejú v pamäti. Napríklad, keď si vo vlaku, kde je asi s dvadsiatimi miestnymi, olúpe pomaranč a všetci sa okamžite vrhnú na šupky, ktoré odhodí. Alebo keď neskôr v snehových závejoch narazí na malé dieťa, ktoré plače vedľa mŕtveho tela svojej matky.

Keď Jones napíše o tom, čo na Ukrajine videl, ocitne sa v centre kontroverzie, ktorá by sa pokojne mohla odohrávať dnes. Mnoho západných politikov aj novinárov, vtedy ešte často naklonených Sovietskemu zväzu, má totiž problém jeho správy prijať, a to zvlášť v momente, kedy oveľa slávnejší dopisovateľ denníka The New York Times Durant napíše, že správy o hladomore sú zlovoľnou propagandou, teda vlastne fake news.

"Ako sme ten film natáčali, stávali sa tieto otázky stále naliehavejšími, dokonca urgentnými, pretože som presvedčená, že nemôžeme mať demokraciu bez slobodných médií," podotýka Hollandová. "Dnes nám nechýbajú konformisti a egoistickí ľudia ochotní nechať sa podplatiť, ale chýbajú nám Orwellovia a Jonesovia," hovorí s odkazom na slávneho spisovateľa, ktorý sa vo filme tiež objavuje.

Že to pravda a jej zástancovia často nemajú jednoduché, ukazuje aj skutočný život Durantyho a Jonesa. Kým Durant, ktorý bol o hladomore na Ukrajine dobre informovaný, za svoje skreslené reportáže zo Sovietskeho zväzu dostal Pulitzerovu cenu, Jones sa nikdy podobného ocenenia nedočkal. Kým Durant zomrel vo veku 73 rokov na Floride, Jones bol deň pred svojimi tridsiatymi narodeninami zastrelený na území dnešnej Číny. Nie je vylúčené, že vražda súvisela práve s jeho reportážami z Ukrajiny.

pošli na vybrali.sme.sk


V poslednej tohtoročnej relácii Na telo sľubuje Markíza exkluzívnych hostí (VIDEO)

V poslednej tohtoročnej relácii Na telo sľubuje Markíza exkluzívnych hostí (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela posledné tohtoročné vydanie politickej diskusnej relácie Na telo v nedeľu 8. decembra.

Polícia obvinila Roberta Fica (VIDEO)

Polícia obvinila Roberta Fica (VIDEO)

Vyšetrovateľ obvinil predsedu Smeru v súvislosti s videom, v ktorom Robert Fico obhajoval Milana Mazureka z Kotlebovej ĽSNS.

Prokurátor prikázal vyšetrovateľom NAKA zaoberať sa videom Roberta Fica (VIDEO)

Prokurátor prikázal vyšetrovateľom NAKA zaoberať sa videom Roberta Fica (VIDEO)

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry prikázal vyšetrovateľovi NAKA znovu sa zaoberať videom Roberta Fica.

Konšpirátori, šarlatáni, trollovia, hoaxy...

Konšpirátori, šarlatáni, trollovia, hoaxy...

Práve vyšla nová kniha Prečo ľudia veria nezmyslom, ktorá sa zaoberá silou dezinformácií, fakenews, konšpiračných teórií, hoaxov, je o trolloch, postfaktutálnej dobe, šarlatánoch.

ČRo spustil nejväčší český audioarchív mujRozhlas

ČRo spustil nejväčší český audioarchív mujRozhlas

 Český rozhlas spustil největší český audio archiv. V rámci projektu mujRozhlas bezplatně nabídne živé vysílání všech stanic, výběr archivních pořadů i audioprodukci vyrobenou pro on-line prostředí. Hlavním cílem projektu je zvýšení poslechovosti audio obsahu Českého rozhlasu na internetu, oslovení nového publika a zavedení nových technologických inovací.

4 tipy, ako mať Vianoce udržateľné. Ekologicky aj finančne

4 tipy, ako mať Vianoce udržateľné. Ekologicky aj finančne

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatky pokoja, no pri pohľade na preplnené obchody, parkoviská a všadeprítomné davy ľudí v predvianočnom období sa opak stáva pravdou. Môžu byť pre nás obdobím stresu, zhonu či konzumu a ich skutočný význam sa vytráca. Máme preto pre vás 4 tipy, ako prežiť Vianoce pohodovo, ale najmä udržateľne. Či už z pohľadu nášho životného prostredia alebo peňaženky.

Čmeliak Hanna od Erste Group: Ak si začnete veriť, dokážete aj nemožné (VIDEO)

Čmeliak Hanna od Erste Group: Ak si začnete veriť, dokážete aj nemožné (VIDEO)

Skupina Erste Group, ktorej patrí Slovenská sporiteľňa, prichádza pred Vianocami do všetkých štátov, v ktorých pôsobí, s vianočnými mini filmom o čmeliakovi Hanna, ktorý túžil lietať.

Rada stopla zmenu Lengyelovho rádia na Rádio Mária

Rada stopla zmenu Lengyelovho rádia na Rádio Mária

Rádio Rocková republika, Rádia Aktuál, Rádio Jazz a nakoniec Rádio Mária Slovensko. Toto bol plánovaný údel frekvencií po Rockovej republike, ktoré pred 4 rokmi získal Martin Lengyel.

NAKA obvinila Martina Daňa z daňového podvodu, hrozí mu 5 rokov

NAKA obvinila Martina Daňa z daňového podvodu, hrozí mu 5 rokov

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Martina Daňa zo spáchania daňového podvodu, informovala dnes polícia.

CNN Prima News začne vysielať do apríla

CNN Prima News začne vysielať do apríla

Skupina Prima spustí svůj chystaný zpravodajský kanál do dubna příštího roku. Zpravodaje na začátku prosince přestěhovala do nového studia ve zrekonstruované budově v Praze Na Vinici a zahájila několikaměsíční testovací fázi.

 

Najčítanejšie