Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO) Foto: Film Amnestie

Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO)

18.06.2019 18:33 | Filmy | ČTK, mk

Najväčšiu vzburu vo väzenskej histórii bývalého Československa stvárni pripravovaný film Amnestie režiséra Jonáša Karáska.

Vzbura vypukla v Leopoldove vo väznici pre najťažšie prípady, keď nový prezident Václav Havel v zime 1990 vyhlásil rozsiahlu amnestiu. Ťažkých zločincov v leopoldovskej väznici sa totiž netýkala. Thriller Amnestie uvedú do kín na Slovensku a v ČR na jeseň 2019. ČTK o tom informoval Lukáš Vedral z Bontonfilm.

Film vznikajúci ako príspevok k výročiu zamatovej revolúcie je príbehom jedného z väzňov. Hrajú v ňom Aňa Geislerová, Roman Luknár, Ján Jackuliak, Filip Kaňkovský, Norbert Lichý či Marek Vašut. "Je koniec 80. rokov, doba nebývalých zmien a jeden zlodej, ambiciózna manželská dvojica, mladá manipulátorka a väznený disident sa zapletú do udalostí, ktoré oproti označeniu revolúcie ako zamatovej neboli tak zamatovo hebké, čisté a nevinné," uviedol režisér Karásek.

Snímka sa z časti natáčala priamo v autentickom prostredí Leopoldova, vo väznici v Mladej Boleslavi, točilo sa aj v Prahe v Národnom divadle alebo v byte Václava Havla.

Foto: FB Film Amnestie

Tvorcovia na čele s režisérom Karáskom kladú veľký dôraz na stvárnenie a atmosféru doby konca komunizmu a obdobie bezprostredne po revolúcii. "Veľa sa sústredíme na atmosféru a reálie konca 80. a začiatku 90. rokov, na prostredie a oblečenie rovnako ako na populárnu hudbu z konca socializmu. Je to dnes v podstate už historický film a chceme byť maximálne presní," povedal jeden z producentov Jiří Konečný zo spoločnosti Endorfilm, držiteľ tohtoročného Českého leva za film Všechno bude.

Výpravný thriller Amnestie neukazuje len väzenský svet zločincov. Dramatické udalosti doby a samotné vzbury mali dopad aj na svet mimo oblasti väznice, na bývalých prominentov, disidentov a väzňov, z ktorých niektorí začali budovať kariéru. Niektoré ich príbehy začali už za socializmu a vzbura teraz vedie k ich rozuzleniu.

Foto: FB Film Amnestie

Potom, čo prezident Václav Havel v roku 1990 vyhlásil rozsiahlu amnestiu, páchatelia ťažkých zločinov v leopoldovskej väznici, ktorých sa amnestia netýkala, vyhlásili hladovku a následne na mnoho dní obsadili celú väznicu. Vzbura trvala takmer dva týždne, ukončiť ju musela až polícia a špeciálne jednotky s využitím vojenskej techniky. Nekompromisný zásah časť verejnosti ocenila, iná časť poukazovala na jeho prílišnú brutalitu.

Režisér Jonáš Karásek pochádza z Bratislavy. Ako grafický designer a art director pôsobil v rôznych svetových reklamných spoločnostiach. Je víťazom súťaže Áčko o najlepší videoklip (spoločne pre Janu Kirschner a skupinu Korben Dallas). Jeho celovečerným hraným debutom sa stal pred šiestimi rokmi film Kandidát ukazujúci moc médií v rukách bohatých a mocných ľudí.

pošli na vybrali.sme.sk


Ten chlapec jej môže zničiť život!

1. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

2. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

3. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

4. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

5. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

6. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

7. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

9. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

10. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Najčítanejšie