Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO) Foto: Film Amnestie

Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO)

18.06.2019 18:33 | Filmy | ČTK, mk

Najväčšiu vzburu vo väzenskej histórii bývalého Československa stvárni pripravovaný film Amnestie režiséra Jonáša Karáska.

Vzbura vypukla v Leopoldove vo väznici pre najťažšie prípady, keď nový prezident Václav Havel v zime 1990 vyhlásil rozsiahlu amnestiu. Ťažkých zločincov v leopoldovskej väznici sa totiž netýkala. Thriller Amnestie uvedú do kín na Slovensku a v ČR na jeseň 2019. ČTK o tom informoval Lukáš Vedral z Bontonfilm.

Film vznikajúci ako príspevok k výročiu zamatovej revolúcie je príbehom jedného z väzňov. Hrajú v ňom Aňa Geislerová, Roman Luknár, Ján Jackuliak, Filip Kaňkovský, Norbert Lichý či Marek Vašut. "Je koniec 80. rokov, doba nebývalých zmien a jeden zlodej, ambiciózna manželská dvojica, mladá manipulátorka a väznený disident sa zapletú do udalostí, ktoré oproti označeniu revolúcie ako zamatovej neboli tak zamatovo hebké, čisté a nevinné," uviedol režisér Karásek.

Snímka sa z časti natáčala priamo v autentickom prostredí Leopoldova, vo väznici v Mladej Boleslavi, točilo sa aj v Prahe v Národnom divadle alebo v byte Václava Havla.

Foto: FB Film Amnestie

Tvorcovia na čele s režisérom Karáskom kladú veľký dôraz na stvárnenie a atmosféru doby konca komunizmu a obdobie bezprostredne po revolúcii. "Veľa sa sústredíme na atmosféru a reálie konca 80. a začiatku 90. rokov, na prostredie a oblečenie rovnako ako na populárnu hudbu z konca socializmu. Je to dnes v podstate už historický film a chceme byť maximálne presní," povedal jeden z producentov Jiří Konečný zo spoločnosti Endorfilm, držiteľ tohtoročného Českého leva za film Všechno bude.

Výpravný thriller Amnestie neukazuje len väzenský svet zločincov. Dramatické udalosti doby a samotné vzbury mali dopad aj na svet mimo oblasti väznice, na bývalých prominentov, disidentov a väzňov, z ktorých niektorí začali budovať kariéru. Niektoré ich príbehy začali už za socializmu a vzbura teraz vedie k ich rozuzleniu.

Foto: FB Film Amnestie

Potom, čo prezident Václav Havel v roku 1990 vyhlásil rozsiahlu amnestiu, páchatelia ťažkých zločinov v leopoldovskej väznici, ktorých sa amnestia netýkala, vyhlásili hladovku a následne na mnoho dní obsadili celú väznicu. Vzbura trvala takmer dva týždne, ukončiť ju musela až polícia a špeciálne jednotky s využitím vojenskej techniky. Nekompromisný zásah časť verejnosti ocenila, iná časť poukazovala na jeho prílišnú brutalitu.

Režisér Jonáš Karásek pochádza z Bratislavy. Ako grafický designer a art director pôsobil v rôznych svetových reklamných spoločnostiach. Je víťazom súťaže Áčko o najlepší videoklip (spoločne pre Janu Kirschner a skupinu Korben Dallas). Jeho celovečerným hraným debutom sa stal pred šiestimi rokmi film Kandidát ukazujúci moc médií v rukách bohatých a mocných ľudí.

pošli na vybrali.sme.sk


Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

1. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

2. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

3. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

4. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

5. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

6. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

7. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

8. Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

Na sociálnych sieťach sa šíri nové šialenstvo, výzva #Tetrischallenge, ku ktorej sa pridávajú policajti, záchranári a ďalšie bezpečnostné zložky, ktoré zverejňujú fotky svojich áut a ich obsahu.

Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

9. Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

Televízny seriál na motívy románu Pán prsteňov britského spisovateľa J.R.R. Tolkiena sa bude natáčať na Novom Zélande, kde vznikla aj rovnomenná úspešná filmová trilógia režiséra Petra Jacksona.

Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

10. Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

Reportéri bez hraníc (RSF) zverejnili vyhlásenie, v ktorom naliehajú na slovenskú prezidentku, aby nepodpísala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy tlačového zákona, ktoré v utorok prijal parlament, pretože by slovenským politikom poskytli automatické právo na odpoveď v médiách, ak by uvedené správy boli „nepravdivé alebo zavádzajúce“.

Najčítanejšie