Dvaja Česi vymysleli nový systém globálnej distribúcie filmov

Dvaja Česi vymysleli nový systém globálnej distribúcie filmov

04.07.2019 19:32 | Filmy | ČTK

 Nový systém globální distribuce filmů vytváří společnost založená dvěma Čechy. Filmy se podle nich k divákovi dostanou rychleji, efektivněji a bezpečněji než dosud.

 

Zakladatelé společnosti Artinii (Art in Inteligent Interaction) Vít Krajíček a Ctirad Hemelík vypracovali IT vyhledávač, který se strojově učí a sám analyzuje veřejně dostupné internetové zdroje o filmech. Filmy pak kategorizuje podle jejich obsahu a nabízí je různým komunitám. Srovnává je s tím, co dané komunity po celém světě dříve sledovaly. Podle toho pak nabízí a prodává snímky ke společnému sledování kdekoli na světě.

Projekt prezentovali na karlovarském festivalu. "Je to Community-driven content distribution, tedy komunitami řízená distribuce obsahu," řekl ČTK Hemelík. Obsah nemusí podle něj být vždy film, je na skupinách lidí se stejným zájmem, aby si samy řekly, co chtějí sledovat.

Firma Artinii vyvíjí dva základní nástroje, aplikaci a přehrávač, které nabízí koncovému uživateli. Tím může být nejen provozovatel kina, ale kdokoli s projektorem a plátnem. Aplikace obsahuje databázi filmů z celého světa a podle klíčových slov je nabídne tomu správnému uživateli. Od jednotlivých skupin mají zpětnou vazbu, porovnávají jejich preference, a tím možné souvztažnosti mezi příště nabízenými filmy. Komunita milovníků vesmíru si stáhne film Apollo 13, na základě klíčových slov "kosmická loď", "Měsíc" či "astronaut". Po Zhlédnutí mu pak nabídne podobný film jako Armaggedon či Interstellar.

"Naše představa je, že se domluví 30 lidí, že vědí o zajímavém filmu z jiné části světa. Nestáhnou si ho na úložišti, ale zaplatí poplatek za svoji projekci a skrze naši aplikaci se dostanou přímo k producentovi, tedy ke zdroji, což dnes neexistuje," říká Hemelík. "Chceme, aby divák nemusel bezútěšně brouzdat po netu, aby našel film, který odpovídá jeho zájmu. Sbíráme po celém světě pomocí softwaru veřejně dostupná data o filmech včetně komentářů lidí a vytváříme vlastní analýzy, matematické modely," popisuje svou metodu.

Zároveň s tím připravuje speciální přehrávač, který si uživatel stáhne a po vložení unikátního zabezpečeného kódu film přehraje. Odpadá tak nutnost posílat fyzické kopie filmu poštou, jako tomu bylo doposud.

Historie projektu sahá do roku 2007, kdy jeden ze zakladatelů pořádal v Praze festival filmů zaměřených na osobnostní rozvoj. Po půlročním shánění snímků, kdy tradiční distributoři odmítali komunikovat, se určitý počet filmů podařilo získat. "A vyprodali jsme kino několikrát včetně nočních projekcí. To ukázalo, že když máte komunitu, která má společný zájem, naplní kino i bez marketingu. Je plno skupin, které mají zájem o společné téma, ale nemusí znát cestu k němu," říká Hemelík.

Jednou z prvních komunit, s níž pracovali, byly skupiny krajanů po světě, kterých je podle Hemelíka asi 1200. "Dělají festivaly, drží kulturu a naším prostřednictvím si mohou objednat filmy z virtuální videotéky a za běžné peníze, za něž by šli do kina," uvedl. Před třemi lety se spojili s Janem Svěrákem, který k 80. narozeninám svého otce připravoval digitální vyčištění Obecné školy a chtěl ji znovu uvést do kin. Kinodistributoři se ale tvářili odmítavě s argumentem, že film se hraje co půl roku v televizi a v kině by neměl diváky. "Napadlo nás nabídnout to českým komunitám. Za osm týdnů jsme domluvili 160 placených projekcí v ČR i po světě," popisuje Hemelík cestu filmu k divákům.

Klasické distribuci prý konkurovat nechtějí. Naopak rozšiřují distribuční prostor i pro filmy, které se do běžné distribuce nedostaly. "Chceme filmy nabízet především komunitám a s přidanou hodnotou společného sdílení zážitků," říkají dva muži, kteří svůj projekt rozjížděli za peníze ze svých původních podnikání. Díky českým investorům podle nich budou brzy všechny nástroje projektu Artinii k dispozici profesionálům i fanouškům.

pošli na vybrali.sme.sk


Haščák sa zastal novinárky Ruttkyovej, ktorá si od Kočnera vypýtala na dovolenku (VIDEO)

Haščák sa zastal novinárky Ruttkyovej, ktorá si od Kočnera vypýtala na dovolenku (VIDEO)

Dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovalo pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, na súde vypovedal Norbert Bödör a Jaroslav Haščák, spolumajiteľ Penty.

Chcete zbohatnúť? Musíte si opakovať: Mám na to!

Chcete zbohatnúť? Musíte si opakovať: Mám na to!

Mnohých z nás v súčasnosti trápi finančná neistota a to bez ohľadu na sumu, aká sa nám mesačne pripisuje na účet. Máme pocit, akoby na nás svet kričal: „Nemáš dosť peňazí.“

Zomrel syn spisovateľa Tolkiena, ktorý sa staral o otcov odkaz

Zomrel syn spisovateľa Tolkiena, ktorý sa staral o otcov odkaz

Vo veku 95 rokov zomrel Christopher Tolkien, ktorý sa posledných niekoľko desiatok rokov venoval literárnemu odkazu svojho otca J. R. R. Tolkiena.

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Študent Fakulty aplikovaných vied Západočeskej univerzity (ZČU) Lukáš Picek sa podieľal na vývoji mobilnej aplikácie Svampeatlas, ktorá vie rozpoznávať huby, mapovať ich a zdieľať súradnice s ostatnými užívateľmi. Aplikácia je výstupom rovnomenného projektu s dánskymi kolegami z kodanskej univerzity, dokáže rozpoznať 1400 druhov húb.

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt zverejnili vyhlásenie, v ktorom reagujú na prejav predsedu Smeru Roberta Fica na dnešnej programovej konferencii strany. 

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

O manželke britského princa Harryho Meghan vychádzalo dvakrát viac negatívnych článkov než pozitívnych.

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Budúcim Jamesom Bondom bude opäť muž, a nie žena. Potvrdila to v rozhovore s magazínom Variety filmová producentka Barbara Broccoliová, ktorá stojí aj za najnovšou bondovkou, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil opäť Daniel Craig.

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Sociálna sieť Twitter umožňovala cieliť reklamy na používateľov aj podľa kľúčových slov ako "neonacista", "zástancovia belošskej nadradenosti" či "islamofob". Ukázal to nedávny experiment spravodajskej spoločnosti BBC, ktorej sa podarilo opakovane spustiť platené oznámenia s problematicky definovanou cieľovou skupinou. Platforma sa po upozornení redakcie ospravedlnila a uviedla, že problém odstránila.

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Veliteľ maltskej polícii Lawrence Cutajar v piatok podal demisiu v súvislosti s prípadom zavraždenia novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej v roku 2017.

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Najčítanejšie