Chystá sa film o Dubčekovi, Brežneva stvárni Depardieu Z filmu Stalin's Sofa

Chystá sa film o Dubčekovi, Brežneva stvárni Depardieu

26.08.2019 23:15 | Filmy | ČTK

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvátsky režisér Lordan Zafranović pripravujú celovečerný film o hlavnej osobnosti Pražskej jari 1968 Alexandrovi Dubčekovi s názvom Ľudská tvár.

 

Zatiaľ nie je jasné, kto bude hrať hlavnú úlohu. Ako najvyšší predstaviteľ Sovietskeho zväzu Leonid Brežnev by sa mal vo filme objaviť francúzsky herec s ruským občianstvom Gérard Depardieu. ČTK o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčanie filmu je plánované na rok 2021, o rok neskôr by mal mať svetovú premiéru.

"S pánom Depardieu sme podpísali zmluvu. V septembri sa s ním a jeho tímom stretneme v Paríži a budeme riešiť podrobnosti natáčania. Dubčeka stvárni svetoznámy herec, s viacerými z nich práve rokujeme," uviedol Leca v rozhovore na Frekvencii 1.

Produkcia kontaktovala napríklad hrdinu amerických akčných filmov Stevena Seagala, ktorý má podobne ako Depardieu ruské občianstvo. Stvárniť by mohol postavu bojovníka a vodcu protisovietskej skupiny Ibrahima Beka. Jednu z úloh producenti zveria herečke Jitke Frantovej Pelikánovej. Vo filme sa objaví aj slovenská herečka pôsobiaca v Taliansku Barbora Bobuľová.

Hlávka, ktorý stál za zrodom snímky Fontána pre Zuzanu, má zatiaľ hotovú polovicu scenára. V Prahe momentálne pracuje na druhej časti, ktorá má byť hotová do konca októbra. Film by mal mať premiéru v roku 2021. Rozpočtom cez desať miliónov eur sa môže zaradiť medzi najdrahšie diela slovenskej kinematografie.

Nad projektom prevzali záštitu slovenský premiér Peter Pellegrini aj jeho český náprotivok Andrej Babiš. Odmietavo sa k chystanému filmu zatiaľ stavia Audiovizuálny fond SR, ktorý zamietol žiadosť o finančnú dotáciu. Odôvodnil to napríklad tým, že projekt je prehnane ambiciózny, chýba mu jasná téma a zasahuje príliš široké historické obdobie na to, aby mohlo byť spracovaný v časovom rámci celovečerného filmu. Česku má koprodukciu zabezpečovať Daniela Nelly Jenčíková z Miracle Film. O podporu z českého Štátneho fondu kinematografie producenti zatiaľ nepožiadali.

Chorvátsky režisér juhoslovanského pôvodu Zafranović je predstaviteľom tzv. Čiernej vlny juhoslovanského filmu. Študoval na pražskej FAMU, kde v roku 1971 promoval ako absolvent réžie v triede Elmara Klosa. Najznámejším dielom Zafranovića je vojnová trilógia reflektujúca život v bývalej Juhoslávii za druhej svetovej vojny. Jej prvý diel, Okupácia v 26 obrazoch, bol ocenený Veľkou Zlatou arénou na letnom filmovom festivale v Pule a ďalšími 22 cenami na svetových festivaloch. Príbeh o osudoch dvoch mladých mužov v okupovanom Dubrovníku sa dočkal aj dvoch voľných pokračovaní - Pád Talianska a Večerné zvony. Zafranović teraz žije striedavo v Chorvátsku a v Prahe.

Dubček bol hlavnou osobnosťou pražskej jari 1968. Ako predseda Federálneho zhromaždenia však podpísal 22. augusta 1969 takzvaný "pendrekový zákon", ktorý umožnil brutálne perzekúcie demonštrantov po 21. auguste 1969.

Film s názvom Dubček nakrútil vlani slovenský režisér Ladislav Halama, titulnú úlohu v ňom stvárnil Adrian Jastraban.

pošli na vybrali.sme.sk


Danko a Pellegrini požiadali o mimoriadne vystúpenie v RTVS

Danko a Pellegrini požiadali o mimoriadne vystúpenie v RTVS

Kancelária predsedu Národnej rady SR a Úrad vlády SR požiadali RTVS o možnosť vystúpenia s vyhlásením predsedu parlamentu Andreja Danka a premiéra Petra Pellegriniho k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Po 33 rokoch sa vracajú na obrazovky zmenení Pa a Pi, s dôležitým odkazom (VIDEO)

Po 33 rokoch sa vracajú na obrazovky zmenení Pa a Pi, s dôležitým odkazom (VIDEO)

 Rozprávkové postavičky Pa a Pi sa vracajú na televízne obrazovky. RTVS odvysiela päť častí, v ktorých sa zvierací vesmírni cestovatelia vracajú po 33 rokoch na Zem a nájdu planétu v aktuálnom nelichotivom stave.

Berlín bude mať arabskojazyčnú rozhlasovú stanicu

Berlín bude mať arabskojazyčnú rozhlasovú stanicu

Nemecké hlavné mesto Berlín bude mať svoju arabskojazyčnú rozhlasovú stanicu. Schválila to vo štvrtok mediálna rada berlínskeho a brandenburského mediálneho ústavu (Mabb), ktorý udeľuje vysielacej licencie a dohliada na rozmanitosť súkromných médií.

Dnes mal odštartovať nový program Comedy House, jeho štart sa odkladá

Slovak Telekom dnes odštartoval niekoľko programových noviniek. Plánoval oficiálne spustiť aj nový zábavný program Comedy House. Jeho štart sa však včera večer rozhodol posunúť.

RTVS bude mať 17. novembra mimoriadne spravodajstvo (VIDEO)

RTVS bude mať 17. novembra mimoriadne spravodajstvo (VIDEO)

Rozhovory, reportáže, živé vstupy, či zostrihy historických spravodajských príspevkov prinesie RTVS v mimoriadnom televíznom a rozhlasovom spravodajstve v nedeľu 17. novembra.

Dokument Spýtaj sa vašich 89 prinesie svedectvá z roku 1989 (VIDEO)

Dokument Spýtaj sa vašich 89 prinesie svedectvá z roku 1989 (VIDEO)

Pamätáte sa, čo ste robili v novembri 1989? Ak nie, môžete sa na udalosti, ktoré naštartovali zmenu vo vtedajšom Československu, opýtať vašich rodičov, starých rodičov a známych. Preto sa režisérka Barbora Berezňáková vybrala za príbehmi bežných ľudí po celom Slovensku.

Vianočnú kampaň natáčal Telekom v okolí Vysokých Tatier (VIDEO)

Vianočnú kampaň natáčal Telekom v okolí Vysokých Tatier (VIDEO)

Slovak Telekom vo vianočnej kampani mení komunikačný koncept.

Facebook tento rok zmazal vyše päť miliárd falošných účtov

Facebook tento rok zmazal vyše päť miliárd falošných účtov

Sociálna sieť Facebook v prvých deviatich mesiacoch tohto roka zakročila proti 5,4 miliardám falošných účtov. Väčšinu zablokovala niekoľko minút po založení, uviedla v novom vydaní štatistík. Facebook do tohto prehľadu prvýkrát zahrnul tiež čísla o sociálnej sieti Instagram.

Odovzdávanie Bielych vrán bude venované tridsiatim rokom slobody

Odovzdávanie Bielych vrán bude venované tridsiatim rokom slobody

Už po dvanásty rok sa odovzdajú ocenenia Biela vrana, tohto roku presne na výročie Nežnej revolúcie - 17. novembra. Organizátori tak chcú zmeniť oslavu Novembra na živý sviatok a pripomenúť, že o slobodu a verejné dobro sa treba neustále starať.

Sudkyňa Maruniaková, ktorá pomohla Kočnerovi, utekala pred novinármi (VIDEO)

Sudkyňa Maruniaková, ktorá pomohla Kočnerovi, utekala pred novinármi (VIDEO)

Pred osobitnú komisiu Súdnej rady sa dnes postavili štyria sudcovia, ktorí sa spomínajú v Kočnerovej Threeme. Prišla aj Zuzana Maruniaková, ktorá rozhodla v prospech Mariana Kočnera a prisúdila mu vyše osemmiliónovú zmenku proti televízii Markíza, bez toho, aby vôbec skúmala podpis Pavla Ruska. Maruniakovú celý čas riadila Jankovská.

Najčítanejšie