Chystá sa film o Dubčekovi, Brežneva stvárni Depardieu Z filmu Stalin's Sofa

Chystá sa film o Dubčekovi, Brežneva stvárni Depardieu

26.08.2019 23:15 | Filmy | ČTK

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvátsky režisér Lordan Zafranović pripravujú celovečerný film o hlavnej osobnosti Pražskej jari 1968 Alexandrovi Dubčekovi s názvom Ľudská tvár.

 

Zatiaľ nie je jasné, kto bude hrať hlavnú úlohu. Ako najvyšší predstaviteľ Sovietskeho zväzu Leonid Brežnev by sa mal vo filme objaviť francúzsky herec s ruským občianstvom Gérard Depardieu. ČTK o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčanie filmu je plánované na rok 2021, o rok neskôr by mal mať svetovú premiéru.

"S pánom Depardieu sme podpísali zmluvu. V septembri sa s ním a jeho tímom stretneme v Paríži a budeme riešiť podrobnosti natáčania. Dubčeka stvárni svetoznámy herec, s viacerými z nich práve rokujeme," uviedol Leca v rozhovore na Frekvencii 1.

Produkcia kontaktovala napríklad hrdinu amerických akčných filmov Stevena Seagala, ktorý má podobne ako Depardieu ruské občianstvo. Stvárniť by mohol postavu bojovníka a vodcu protisovietskej skupiny Ibrahima Beka. Jednu z úloh producenti zveria herečke Jitke Frantovej Pelikánovej. Vo filme sa objaví aj slovenská herečka pôsobiaca v Taliansku Barbora Bobuľová.

Hlávka, ktorý stál za zrodom snímky Fontána pre Zuzanu, má zatiaľ hotovú polovicu scenára. V Prahe momentálne pracuje na druhej časti, ktorá má byť hotová do konca októbra. Film by mal mať premiéru v roku 2021. Rozpočtom cez desať miliónov eur sa môže zaradiť medzi najdrahšie diela slovenskej kinematografie.

Nad projektom prevzali záštitu slovenský premiér Peter Pellegrini aj jeho český náprotivok Andrej Babiš. Odmietavo sa k chystanému filmu zatiaľ stavia Audiovizuálny fond SR, ktorý zamietol žiadosť o finančnú dotáciu. Odôvodnil to napríklad tým, že projekt je prehnane ambiciózny, chýba mu jasná téma a zasahuje príliš široké historické obdobie na to, aby mohlo byť spracovaný v časovom rámci celovečerného filmu. Česku má koprodukciu zabezpečovať Daniela Nelly Jenčíková z Miracle Film. O podporu z českého Štátneho fondu kinematografie producenti zatiaľ nepožiadali.

Chorvátsky režisér juhoslovanského pôvodu Zafranović je predstaviteľom tzv. Čiernej vlny juhoslovanského filmu. Študoval na pražskej FAMU, kde v roku 1971 promoval ako absolvent réžie v triede Elmara Klosa. Najznámejším dielom Zafranovića je vojnová trilógia reflektujúca život v bývalej Juhoslávii za druhej svetovej vojny. Jej prvý diel, Okupácia v 26 obrazoch, bol ocenený Veľkou Zlatou arénou na letnom filmovom festivale v Pule a ďalšími 22 cenami na svetových festivaloch. Príbeh o osudoch dvoch mladých mužov v okupovanom Dubrovníku sa dočkal aj dvoch voľných pokračovaní - Pád Talianska a Večerné zvony. Zafranović teraz žije striedavo v Chorvátsku a v Prahe.

Dubček bol hlavnou osobnosťou pražskej jari 1968. Ako predseda Federálneho zhromaždenia však podpísal 22. augusta 1969 takzvaný "pendrekový zákon", ktorý umožnil brutálne perzekúcie demonštrantov po 21. auguste 1969.

Film s názvom Dubček nakrútil vlani slovenský režisér Ladislav Halama, titulnú úlohu v ňom stvárnil Adrian Jastraban.

pošli na vybrali.sme.sk


Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Stalo sa už akousi „tradíciou“, že si s vykročením do nového roka dávame novoročné predsavzatia. Niektorí len preto, aby reč nestála. Iní s dobrým úmyslom, ale bez následných činov. Sú aj takí, ktorí neostanú len pri prázdnych slovách, no a oproti týmto všetkým sú tí, ktorí si predsavzatia vôbec nedajú. Možno preventívne, aby sa do nich niekto nemohol „obuť“, že ich nesplnili.

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Do jubilejného 10. ročníka súťaže najlepších PR projektov na Slovensku PROKOP 2019 agentúry a zadávatelia registrovali historicky najvyšší počet prác - 128 projektov. Vo štvrtok zasadala porota a vybrala projekty, ktoré postúpili na shortlist v 12 kategóriách.

Vyštval Meghan a Harryho z Británie rasizmus a bulvár?

Vyštval Meghan a Harryho z Británie rasizmus a bulvár?

Kauza okolo ústupu princa Harryho a Meghan z popredných pozícií v kráľovskej rodine opäť rozvírila diskusiu o rasizme v Británii a terčom kritiky je predovšetkým miestna bulvárna tlač. Začalo to spornými výrokmi bulváru napríklad o "exotickom DNA."

Súd nariadil Matinovi Daňovi zmazať nenávistné a vulgárne videá o Monike Tódovej

Súd nariadil Matinovi Daňovi zmazať nenávistné a vulgárne videá o Monike Tódovej

Okresný súd Bratislava II. začiatkom januára nariadil kontroverznému youtuberovi Martinovi Daňovi ako neodkladné opatrenie, aby odstránil niekoľko videí, v ktorých útočí na redaktorku Denníka N Moniku Tódovú.

OKS vyzýva médiá, aby nepozývali do relácií politikov bez oponentov

OKS vyzýva médiá, aby nepozývali do relácií politikov bez oponentov

Vyzývame médiá, aby nepokračovali v čase vrcholiacej kampane pred parlamentnými voľbami s doterajšou praxou pozývania si vládnucich politikov bez oponentov z demokratickej opozície, píše v tlačovej správe OKS.

Chyba Facebooku odhalila, kto spravuje stránku Roberta Fica (FOTO)

Chyba Facebooku odhalila, kto spravuje stránku Roberta Fica (FOTO)

 Faceboková stránka Roberta Fica má agresívnejší charakter v porovnaní s tým, aký mávala za čias, keď bol Fico premiérom.

Fico nečakane zrušil avizovanú tlačovku

Fico nečakane zrušil avizovanú tlačovku

NAKA zadržala Dobroslava Trnku, ktorý robil pre Smer nadprácu, Robert Fico zrušil tlačovku.

Chystáte sa na lyžovačku? Toto sú aplikácie, ktoré by vám v mobile nemali chýbať

Chystáte sa na lyžovačku? Toto sú aplikácie, ktoré by vám v mobile nemali chýbať

V nížinách a hlavne na západe Slovenska je táto zima naozaj mierna. V Tatrách alebo v susednom Rakúsku však sneh nechýba a lyžiarske vleky bežia na plné obrátky.

MIMORIADNA SPRÁVA: NAKA  zadržala Dobroslava Trnku (VIDEO)

MIMORIADNA SPRÁVA: NAKA zadržala Dobroslava Trnku (VIDEO)

"Príslušníci NAKA zadržali D.T. v súvislosti s trestným činom zneužívanie právomoci verejného činiteľa a obvinila ho. Keď to bude možné, poskytneme viac informácií neskôr," informovala vo štvrtok ráno polícia na facebooku a zároveň zverejnila fotku a video z pred domu bývalého generálneho prokurátora.

Najčítanejšie